Mária počúvla radu jej dedka, vyučila sa remeslu a začala vyrábať unikátne kúsky z kože

  • Originály vznikajúce pomaly a precízne
  • To sú výrobky slovenskej značky SAIRAM, za ktorou stojí Mária Škorvanová
  • S kúskami z jej kolekcie dokonca vyhrala prestížne ocenenie Zlatá Fatima v kategórii handmade výrobca roka 2018
sisa-min
SAIRAM
  • Originály vznikajúce pomaly a precízne
  • To sú výrobky slovenskej značky SAIRAM, za ktorou stojí Mária Škorvanová
  • S kúskami z jej kolekcie dokonca vyhrala prestížne ocenenie Zlatá Fatima v kategórii handmade výrobca roka 2018

Mária Škorvanová je zakladateľkou neobyčajnej značky SAIRAM. Zručná 28-ročná Slovenka pochádza z Bytče, no študovala v Trnave. Podľa Mariiných slov jej však táto škola viac brala, ako dávala, rozhodla sa preto vydať celkom inou cestou.

Odišla zo školy, prešla si obdobím brigád a zamestnaní. Ešte počas školy sa dokonca zamilovala do zmrzlinára a v jeho ich rodinnom podniku sa z nej dokonca stala cukrárka.

V podniku síce pracuje dodnes, avšak už oveľa menej, nakoľko jej prvoradým biznisom je značka SAIRAM, vrámci ktorej sa venuje ručnej výrobe kožených zápisníkov, kabeliek a doplnkov.

Remeslo má zlaté dno aj v dnešnej rýchlej dobe 

Máriu k remeselnej výrobe priviedla silná potreba sebarealizácie spojená s veľkým obdivom k prírodnému a trvácnemu. “Vážila som si a stále si vážim poctivé remeslo a som nadšenec nadčasového dizajnu. Zapáčila sa mi vôňa kože, práca s ňou a čas, ktorý som trávila tvorbou. Koža prepojila moju lásku k maľovaniu a šitiu a obohatila ju svojou vôňou, kvalitou, tvárnosťou a trvácnosťou,” popisuej Mária pre Startitup.

Celkom prvým výrobkom z dielne mladej slovenky bol kožený zápisník, ktorý si vyrobila, pretože išla na permakultúrny kurz a chcela si všetko dôkladne zapisovať. “Samozrejme, absolútne nevyzeral podľa mojich predstáv. Bol z tenkej farbenej kože a bol veľmi chabo prišitý. Prekvapivo, stále drží. Bolo to na jeseň v roku 2014. Na Vianoce si už moji blízki našli pod stromčekom zápisníky.”


Máriin kamarát neskôr túžil po zápisníku špeciálnej farby so zapínaním pomocou koženej šnúrky. Mária mu chcela presne taký vyrobiť, ale kožu danej farby jednoducho nezohnala. Práve v tomto momente jej zišlo mi na um, že by ju pokojne mohla nafarbiť aj vlastnoručne.

A tak vznikol prvý farbený zápisník AQUAMARINE. Písal sa rok 2015 a Mária zistila, že práve výroba kožených výrobkov by ju s kúskom snahy mohla začať živiť. Možno sa to však zrodilo už v detstve. “Slová môjho dedka a maminy, ktorá bola krajčírkou mi dodnes rezonujú v hlave. “Marúsia (áno, tak ma občas volá), vyuč sa ty remeslu. Remeslo má zlaté dno.“ Tak sa teda učím,“ hovorí Mária.

Mária do podnikania vložila takmer všetky jej úspory a pomohla si aj podnikateľským príspevkom. Jej nápad síce podporovala rodina, ale počiatočným pochybnostiam okolia, či je to naozaj správne rozhodnutie sa nevyhla. “Hlavné je, že som tomu verila ja. Vypracovala som si podnikateľský plán, zariadila dielňu, nakúpila som si materiál a pustila sa do práce.”

Vlastné podnikanie však so sebou prináša aj množstvo úskalí. Aj Mária si uvedomila, že zrazu v práci nekončí o určitej hodine. Niekedy pracuje dlho do noci a inokedy má zase celý týždeň len pre seba. “Je to celé také slobodné. Ako si to zariadim, tak to mám. Skoro všetko je v mojej réžii. Spočiatku som si dokonca chcela viesť aj účtovníctvo. Spravila som si  kurz, ale išla som si vlasy vytrhať, tak veľmi ma to nebavilo,” spomína Mária. 

Zaujímavé je, že Mária je v remesle, ktoré ju dnes živí samouk. Priznáva však, že je potrebné neustále sa učiť nové veci a objavovať. “V tomto krásnom remesle som sa síce nevyučila, avšak pomocou kníh a internetu som sa zatiaľ naučila všetko, čo som potrebovala. Nielen o samotnej výrobe, ale aj o spracovaní kože, výbere správneho materiálu či náradia,” konštatuje zakladateľka značky SAIRAM. 

Ako však vznikajú výrobky SAIRAM?

Kožené výrobky Mária vyrába z kvalitnej hovädzej hladenice, ktorá je prírodne spracovaná. Konkrétne z krupónu, teda z najkvalitnejšej časti kože. Koža je spracovaná pomocou trieslovín, látok, ktoré obsahujú najmä kôry stromov, plody, korene a listy rastlín. “Tento proces je náročný na čas, avšak rýchlo spracované kože sa kvalitatívne nevyrovnajú koži spracovanej týmto spôsobom,” vysvetľuje Mária. Koža pritom pochádza zo Slovenskej a Českej republiky a je vedľajším živočíšnym produktom.

Potom ako Mária jednotlivé diely vyreže, ručne ich nafarbí olejovo- liehovými farbami, ktoré následne zafixuje špeciálnym prípravkom. Používa pritom výhradne prírodné oleje a vosky.

Nasleduje poctivé ručné šitie pomocou dvoch ihliel a pripájanie kovových komponentov. Ručné šitie sedlárskym stehom je časovo náročnejšie, ale odvďačí sa svojou trvácnosťou a pevnosťou. Výroba jednoduchej listovej kabelky do ruky zaberie Márii dokonca až 5-7 hodín. Výroba väčšej a zložitejšej kabelky však trvá cca 16- 20 hodín a jej cena sa pohybuje okolo 337 eur.

A prečo práve SAIRAM? SAIRAM je mantra. Slovo, ktoré mi akosi prišlo do cesty. Až keď som sa rozhodla, že moja značka bude niesť meno SAIRAM, zistila som, že je to moje meno odzadu so začiatočným písmenom môjho priezviska alebo prvé písmeno mena môjho súputníka životom,” hovorí Mária.

Mária momentálne jej výrobky z dielne SAIRAM predáva priamo v jej ateliéri alebo aj na Sashe či cez sociálne siete. Prvý koncept store, v ktorom sa objavili kúsky z jej kolekcie, bol KUMŠT v nádhernom prostredí Trnavského nádvoria.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá