Lovec búrok Jozef Dovičin točí dychberúce videá, zachytávajúce vyčíňanie bleskov nad Slovenskom

  • Mladý Slovák sa venuje netradičnej záľube, ktorá však uchváti mnohých.
burkacover
facebook.com/jozef.dovicin
  • Mladý Slovák sa venuje netradičnej záľube, ktorá však uchváti mnohých.

Jozef Dovičin pochádza z Trenčína, no už roky cestuje naprieč Slovenskom, aby  zachytil scenérie, ktoré bežný človek len tak ľahko neuvidí. Jozef svoje voľno trávi na cestách so zrkadlovkou v ruke a to aj napriek tomu, že často musí absolvovať veľmi extrémne podmienky.


Kvôli tým najlepším časozberným videám čaká na jednom mieste aj niekoľko hodín alebo absolvuje náročné tury aj viackrát po sebe, aby zachytil napríklad ten najkrajší východ slnka.

„Nie každý dokáže čakať na jednom mieste aj päť hodín a mrznúť, ale ja som zvyknutý, pre mňa je to relax. Cestujem takto po celom Slovensku a väčšinou sám,“ vysvetľuje Jozef pre pravda.sk.


Jeho doménou sú aj búrky, ktoré väčšina z nás v pokoji prečká v pohodlí domova. Jozef však berie do ruky svoju 4K kameru a ide do terénu. „Keď je počasie extrémne, napríklad je tých – 20 C, na zrkadlovky natiahnem ponožky. Musím si však dávať pozor a nedotýkať sa skla na objektíve (niekedy stačí mať prst aj blízko skla), aby sa na ňom nespravila námraza,“ vysvetľuje pre pravda.sk.

Videá robí Jozef síce len ako koníček, no bol by rád, ak by bolo sa toto hobby stalo aj jeho regulérnym zamestnaním. „Na Slovensku je to veľmi veľmi ťažké. Tu ľudia nevedia doceniť, čo niekto robí pre túto krajinu a jej zviditeľnenie. Tak sa tomu venujem len vo voľnom čase,“ povedal amatérsky filmár pre pravda.sk.

Jozef však „nenaháňa“ len búrkové mračná, v jeho portfóliu nájdeš aj timelapse zábery slovenskej prírody. Podarilo sa mu natočiť krátky dokument o zimných krásach Terchovej, Jánošíkových dier, Veľkého a Malého Rozsutca. Motiváciou mu bolo priblížiť tú nádheru, ktorú dokáže zima vykúzliť pre turistov aj neturistov, ktorí nemajú možnosť vidieť ju na vlastné oči – najmä v zime, keď je cesta do hôr náročná na fyzičku.

Pri natáčaní tohto malého dokumentu bolo jedným z najväčších problémov natočenie východu a západu slnka z Veľkého Rozsutca – kvôli východu musel absolvovať túru hore až trikrát, no stálo to za to.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech