Lúčky: Najkrajší vodopád Slovenska sa nachádza uprostred dediny

  • Jeden z najkrajších a najvýznamnejších slovenských vodopádov. Nachádza sa uprostred dediny a prístup k nemu je úplne jednoduchý. Navštívil si už vodopád Lúčky?
vodopad-lucky-1a
  • Jeden z najkrajších a najvýznamnejších slovenských vodopádov. Nachádza sa uprostred dediny a prístup k nemu je úplne jednoduchý. Navštívil si už vodopád Lúčky?

Národná prírodná pamiatka vodopád Lúčky je jedným z piatich vodopádov, ktoré si vyslúžili takýto stupeň ich ochrany. Nepatrí síce ani zďaleka medzi najvyššie vodopády našej krajiny, no svojou krásou a dostupnosťou sa stal jedným z najnavštevovanejších. Lúčanský vodopád nájdeš v obci Lúčky, kde si z výletu za krásami prírody môžeš spraviť rovno relaxačný víkend. Nachádzajú sa tu totiž kúpele, ktoré navštevujú nielen pacienti s rôznymi zdravotnými problémami, ale aj mnoho ľudí túžiacich po relaxe.

Vodopád Lúčky patrí medzi 5 najvýznamnejších vodopádov Slovenska a vyslúžil si aj „titul“ národnej prírodnej pamiatky. Niet divu… Nepatrí medzi najvyššie, ale celkom určite medzi najkrajšie. Celý vodopád stojí na travertínovom podloží. Terasy z travertínu majú od pár desiatok centimetrov až po celkovú výšku vodopádu, teda 12 metrov. Vďaka tomuto horninovému podložiu je voda vo vodopáde sfarbená do zaujímavých bledomodrých odtieňov. V lete sa v „bazéne“ pod vodopádom môžeš dokonca aj okúpať. Voda je tu veľmi čistá, no keďže ide o národnú prírodnú pamiatku, skús sa postarať o to, aby takou aj zostala.

ephoto.sk
ephoto.sk
podchocom.sk
podchocom.sk

Vodopád Lúčky bol za národnú prírodnú pamiatku vyhlásený v roku 1974. Len neďaleko vodopádu nájdeš hneď ďalšiu prírodnú krásu, a to Lúčanské travertíny, ktoré sú národnou prírodnou pamiatkou od roku 1975. O niečo ďalej nájdeš aj známejšie Bešeňovské travertíny. Ak sa ti z obce Lúčky nechce nikde cestovať, môžeš navštíviť aj miestne kúpele, ktoré fungujú už od roku 1761. Voda v kúpeľoch priaznivo pôsobí na rôzne zdravotné problémy od gynekologických, cez onkologické, až po problémy pohybového ústrojenstva.

Branislav Krátky, hiking.sk
Branislav Krátky, hiking.sk
kupele-na-slovensku.sk
kupele-na-slovensku.sk

Ak teda nemáš čo s jesennými víkendmi, neváhaj. Kúpele, vodopád, travertíny v Lúčkach a bezplatné termálne kúpalisko uprostred lesa v Kalamenoch.

preze-startitup

zdroj: interez.sk, zdroj titulnej fotografie:Branislav Krátky, hiking.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK