Ľudia prepadli „zázračnému“ prírodnému doplnku na chudnutie. Vedci varujú, jeho vedľajšie účinky sú vážne

  • Ľudia začali populárnym výživovým doplnkom nahrádzať známy liek, aby chudli
  • Užívateľom sľubuje úbytok prebytočných kíl
  • Jeho užívanie je problematické
žena chudne
Archív Canva
  • Ľudia začali populárnym výživovým doplnkom nahrádzať známy liek, aby chudli
  • Užívateľom sľubuje úbytok prebytočných kíl
  • Jeho užívanie je problematické

V oblasti chudnutia a výživových doplnkov sme zaznamenali nový ošiaľ. Ide o zlúčeninu s názvom berberín, ktorá spôsobila „bum“ na trhu s doplnkami stravy. Jeho zdravotné výhody sú podľa predajcov mnohopočetné, no zdá sa, že ho začali užívať aj ľudia, ktorých cieľom je schudnúť. Nazývajú ho totiž prírodným Ozempicom, ten je originálne určený na liečbu cukrovky.

Berberín je zlúčenina, ktorá sa nachádza vo viacerých rastlinách, vrátane zlatobyle, dúšky a oregonského hrozna. V tradičnej medicíne sa používa už stáročia, najmä v tej ajurvédskej a čínskej. Získal si pozornosť v modernom výskume vďaka svojim potenciálnym zdravotným prínosom.

Zrejme najpopulárnejším z týchto sľubovaných benefitov je ten, že by ti liek mal pomôcť zhodiť prebytočné kilá. Podobne ako spomínaný liek na cukrovku, ktorý v poslednej dobe získal vysokú popularitu, do jedálnička si ho zaradilo množstvo ľudí. Aký je však medzi nimi rozdiel?

Prívlastok „prírodný Ozempic“ pravdepodobne vychádza zo skutočnosti, že obe látky sa spájajú s potenciálnymi výhodami pri regulácii hladiny cukru v krvi, najmä u osôb s cukrovkou 2. typu. Zdá sa však, že hoci môžu mať niektoré spoločné črty, pokiaľ ide o ich účinky na reguláciu hladiny cukru v krvi, ide o zásadne odlišné látky s rôznymi mechanizmami účinku a úrovňou vedeckých dôkazov podporujúcich ich užívanie.

Práve preto sme si pri otázke „Je berberín skutočne účinný pri chudnutí?“ zobrali inšpiráciu od vedcov. Tí sa zázračnému doplnku stravy venovali v mnohých štúdiách.  Pozreli sme sa mu „na zúbok“ a spísali ti všetko, čo o ňom potrebuješ vedieť. Liek, ktorý spopularizoval Tiktok, totiž nie je všetkým, čo sľubuje a jeho nadužívanie či dlhodobé užívanie môže byť nebezpečné hneď v niekoľkých aspektoch.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Redakcia Startitup, Pubmed, frontiersin.org, ScienceDirect, Pubmed, Health.com, The Washington Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá