Ľudia prichádzajú hladní po tom, aby tatér počúval. Vie to aj slovenská tatérka, ktorej unikátny štýl ťa osloví už na prvý pohľad

  • Talentovaná tatérka Wanda pôsobiaca pod Ashtray Heart Tattoo, ponúka lyriku slov namaľovanú na koži štýlom, aký sa tak často nevidí.
tatcover
archív:Wanda
  • Talentovaná tatérka Wanda pôsobiaca pod Ashtray Heart Tattoo, ponúka lyriku slov namaľovanú na koži štýlom, aký sa tak často nevidí.

Wanda pochádza zo Zvolena no už nejaký čas žije v Brne. Okrem tetovaní ju veľmi baví neustále sa učiť. Po medzinárodných štúdiách sa pustila aj do vzdelávania sa v oblasti psychológie. Okrem toho je aj aktívnou dobrovoľníčkou a cestovateľkou, no predovšetkým tatérkou.

Od detstva som s väčšími a menšími pauzami kreslila. Vždy sa mi páčila myšlienka toho, že tetovanie je navždy, je to sľub vlastnému telu. Trénovala som na svojej kamarátke, ktorá mi ochotne požičala svoju kožu, za čo som jej vďačná, “ hovorí Wanda pre Startitup.

K tatérskemu remeslu ju priviedla vlastná nepríjemná skúsenosť, keď v pätnástich prišla do salónu s túžbou po hviezdičkách. “Je to smiešne. Tatér sa na mňa pozrel z druhej strany miestnosti a zašomral: „Tak čo, kde to bude.“ A to bol koniec akéhokoľvek vytvárania motívu, šlo sa tetovať.”

Pred piatimi rokmi Wanda opäť pocítila nutnosť dať si nové tetovanie. Až u iných tatérov pochopila, že veci sa dajú robiť aj inak, lepšie. Keď sa v spoločnosti následne objavila otvorenosť voči individuálnym štýlom tatérov, využila šancu a od začiatku tetovala vlastné motívy.

Už na prvý pohľad je tatérsky štýl Wandy unikátny, no hlavne iný. Ako by ho opísala samotná Wanda? “Je jedno slovo, ktoré krásne vystihuje obe polohy. Anglické „raw“ sa niekedy môže preložiť ako čistý, citlivý a  v inom kontexte ako surový, neupravený. To je ono.”

Čo sa týka stvárnenia tetovaní, teda tej grafickej časti motívu, dostáva Wanda v podstate vždy voľný rozlet. “Je to šťastie. Ale je pravda, že musím stanovovať limity, priznať si, že niektoré veci ma neteší robiť. Napríklad keď príde klient s konkrétnou predstavou, ktorá nadväzuje na súčasný trend, ktorý sa objavil a takých tetovaní, hoci sú krásne, je na internete milión, musím odmietnuť.”

Podľa Wandy tie najlepšie a najčistejšie práce vznikajú z pozície pozorovateľa. Keď klient prichádza s tým, že nemá presnú predstavu, ale len pocit, vtedy mu dá mladá tatérka prázdny papier, čistý priestor, a povie: píš.

“Nehodnotím, nezastavujem, naopak – nabádam ho, aby to tetovanie rozpísal. A tak z neho samotného vyjdú odpovede na to, čo bude nosný motív. Tie obsahy skôr či neskôr vyplávajú na povrch. Ja si ich chytím a prenesiem na kožu. Úprimne? Ľudia prichádzajú hladní po tom, aby tatér počúval.”

🐺🦁 ja by som si už z tých tetovaní mohla postaviť Noemovu archu

Príspevok, ktorý zdieľa Ashtray Heart tattoo (@popelnikovesrdce),

Popri štúdiu a práci Wanda stíha aj cestovať, v živote chce všetko ochutnať, vidieť a chytiť, a tak posledné roky vždy na pár mesiacov odchádza, aby sa znova mohla s láskou vrátila domov. Jej time managment je však stále v štádiu kreovania.

“Time management je ťažká vec. To, že sa máš stretnúť práve so mnou, poznáš podľa toho, že budem meškať. Môj deň je buď dvanásťhodinová práca alebo ležanie v posteli s krabicou pizze. Potom zas utečiem a cestujem, a to vyžaduje zas plánovanie. Večne hľadám balans, učím sa.”

Podľa Wandy práve spomínané odchody na cesty pomáhajú s odstupom vidieť to dôležité, v čom má zmysel pokračovať a oblasti, ktoré je načase opustiť.

A čo by talentovaná tatérka, na ktorej termíny dnes čakajú ľudia aj mesiace, odkázala mladým nádejným tatérom? “Ak sa to deje mne, nie je dôvod, prečo by sa to nemalo diať aj tebe. Buď zvedavý, vždy sa snaž veci robiť najlepšie – ale nie lepšie – a veľa sa pýtaj,” dodáva Wanda.

Celú Wandinu tvorbu nájdeš aj na jej facebookovej stránke alebo Instagrame.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech