Lyžiarske strediská sú zúfalé, doslova bojujú s nezodpovednými ľuďmi bez rúšok. Ostávajú aj mimo otváracích hodín

  • Aj napriek pretrvávajúcemu núdzovému stavu sa lyžiarska sezóna na Slovensku rozbehla pomerne rýchlo
  • Okrem lyžiarov sa však svahy plnia veľkým množstvom ľudí, ktorí si sem prišli užiť trocha umelého snehu či len tak sa poprechádzať
TASR/Erika Ďurčová, Ján Krošlák
  • Aj napriek pretrvávajúcemu núdzovému stavu sa lyžiarska sezóna na Slovensku rozbehla pomerne rýchlo
  • Okrem lyžiarov sa však svahy plnia veľkým množstvom ľudí, ktorí si sem prišli užiť trocha umelého snehu či len tak sa poprechádzať

Ľudí sa síce podarilo vyhnať z reštaurácií a nákupných centier, no areály zimných stredísk sa plnia. Najmä počas víkendov a sviatkov je tu doslova hlava na hlave, o absencii rúšok nehovoriac.

V zimných strediskách, ktoré svoje kopce zasnežili, je pravidelne veľký počet ľudí, dokonca aj mimo otváracích hodín. To je podľa prevádzkarov obrovským riskom. 

Núdzový stav sa predlžuje o 40 dní. Do slovenských ulíc napochodujú vojaci

„Ratraky sa pohybujú na lanách a môže dôjsť k veľmi vážnym úrazom. Aj z tohto dôvodu zavádzame kontroly pred a po prevádzke. Chceme vás zároveň požiadať, nenadávajte našim zamestnancom, ktorí vás do strediska nepustia, ide o vaše bezpečie,” objasňujú prevádzkari z Vrátnej doliny.

lyzovanie, svah
zdroj: TASR/Roman Hanc

Momentálne platí, že každá osoba využívajúca služby prevádzkovateľov lanových dráh a vlekov sa musí preukázať potvrdením o negatívnom výsledku antigénového alebo PCR testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín, alebo potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. Táto povinnosť neplatí pre deti do 10 rokov. 

To však vo veľkom nerešpektujú najmä rodičia s deťmi, ktorí sa tu oddávajú zimnému sánkovaniu. Situáciu podľa prevádzkovateľov stredísk dospela do bodu, kedy museli pristúpiť prísnemu zákazu sánkovania, ale aj skialpinismu.

Chystáš sa túto sezónu na lyžovačku?

„Chceme vás dôrazne požiadať, aby ste to všetci rešpektovali. Aktuálne fungujeme iba vďaka technickému snehu, zjazdovky sú úzke a sánky môžu na svahu zapríčiniť nepekný úraz nielen lyžiarom, ale aj samotným sánkarom. Zároveň sa veľa z vás pýta na to, či musíte mať test, pokiaľ sa v stredisku sánkujete alebo len dozeráte na svoje dieťa,” opisujú situáciu prevádzkari.

Posted by 24hodin on Monday, December 28, 2020

Posted by 24hodin on Monday, December 28, 2020

Je dôležité mať na pamäti, že hoci človek lanovkou nejazdí, ale akýmkoľvek spôsobom využívate priestor strediska, testy mať musí.  Nariadenia sme si nevymysleli my, ale sú to nariadenia ÚVZ a vlády. Tak ako ich rešpektujeme my, prosíme aj vás, aby ste všetky nariadenia rešpektovali tiež,” prizvukujú.

Pandémia stvorila nových skialpinistov

Samostatnou kategóriou sú aj skialpinisti, ktorých najmä v tomto roku pribudlo požehnane.  V čase nedostatku snehu sa fanúšikovia tohto športu namiesto horských dolín a voľného terénu sústreďujú na zasnežené zjazdovky. To následne spôsobuje tlačenicu a tento šport sa razom stáva nebezpečným.

Vedec Pavol Čekan: Nemáme inú možnosť než tvrdý lockdown, nemocnice sú pred kolapsom

„Jedna vec je, že vstupujú na zjazdovky mimo prevádzkových hodín, kedy sú zjazdovky uzatvorené a technikou upravované. To je doslova hazard s ľudskými životmi. Ďalšiu kapitolu predstavuje skialp v časoch, kedy je na zjazdovkách najviac lyžiarov. Viacerí skialpinisti prechádzajú krížom krážom cez trať, vystupujú hore niekoľkí vedľa seba, čím zužujú priepustnosť zjazdoviek a obmedzujú lyžiarov spúšťajúcich sa dolu svahom,“ povedal Lukáš Brodanský, manažér strediska Vysoké Tatry.

zdroj: Vrátna.sk

Aj keď niektoré strediská už pristúpili k snahe radikálne obmedziť pohyb rekreantov a sánkarov na zjazdovkách, nie všetci prevádzkovatelia to dokážu kapacitne zvládnuť. 

Navyše je možné predpokladať, že aj po avizovanom sprísnení lockdownu a uzatvorení vlekov „sánkarov“ jednoducho neubudne, kým bude na svahu aspoň trocha snehu.

Je pochopiteľné, že ľudia chcú ísť do prírody a na čerstvý vzduch. Stálo by však za zamyslenie, či v čase pandémie nevymeniť prechádzku po preplnenom stredisku, za oddych v menej frekventovanej lokalite, ktorých máme na Slovensku viac ako dosť.

Zdroje: vratna.sk, TMR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech