Marihuana bude v ďalších štátoch USA legálna, zelenú dostali aj psychotropné hríby

  • Štyri americké štáty zlegalizovali marihuanu na rekreačné účely 
  • Platí to však len pre dospelé osoby vo veku od 21 rokov
marihuana
AP Photo/Matilde Campodonico, Mathew Sumner
  • Štyri americké štáty zlegalizovali marihuanu na rekreačné účely 
  • Platí to však len pre dospelé osoby vo veku od 21 rokov

Amerika nie je momentálne zaneprázdnená len nervydrásajúcou voľbou prezidenta. Svoje miesto tú má aj legalizácia marihuany na rekreačné účely. Voliči si ju odhlasovali až v štyroch štátoch: Arizona, Južná Dakota, Montana a New Jersey, informuje CNN.

O krok ďalej je Oregon, v ktorom sa dokonca odhlasovala aj legalizácia psychotropných hríbov na liečebné účely. Samostatnou kapitolou je tamojšia dekriminalizácia menšieho množstva kokaínu a heroínu.

Nová štúdia ukázala, že CBD môže pomôcť zmierniť zápal v pľúcach pacientov s COVID-19

Rozhodnutie zlegalizovať marihuanu veľmi víta aj organizácia Drug Policy Alliance z New Jersey. Jej členovia na Twitteri neskrývali svoje nadšenie a vyjadrili sa, že New Jersey už konečne nebude plytvať viac ako 140 miliónov dolárov ročne, len na zatýkanie ľudí kvôli marihuane.

Asi najviac prekvapil Oregon, ide o štát, ktorý sa legalizáciou marihuany pýšil ako jeden z prvých v Spojených štátoch amerických. Najnovšie sa tu podarilo presadiť dekriminalizáciu malého množstva drog ako kokaín, heroín či metamfetamín. Takýto návrh sa doposiaľ nepodarilo presadiť v žiadnom inom americkom štáte.

Pre psychoterapeutické účely je tu po novom legálne aj užívanie látky psilocybín, ktorú obsahujú psychotropné hríby ako napríklad lysohlávky, ktoré bežne rastú aj v slovenských lesoch.

Si za dekriminalizáciu marihuany na Slovensku?

Na svoje pomery veľký krok urobila v týchto dňoch aj Južná Dakota. Súčasne nielen že legalizovala užívanie marihuany na liečebné, ale hneď aj na rekreačné účely. Ide o prekvapivé rozhodnutie, nakoľko krajiny zväčša pristúpi len k legalizácii konope na liečebné účely a až následne, keď sa nevyskytnú problémy, pristúpia k druhej legalizácii aj v rámci rekreácie.

Na Slovensku je to celkom inak 

Naša krajina o podobných novinkách ako v amerických štátoch zatiaľ ani nesníva. Je to vidieť aj na skúsenosti 26-ročného Slováka Roba ktorý je momentálne 20. mesiac vo vyšetrovacej väzbe, pretože bol prichytený so 7,5 g marihuany. Keďže raz už bol odsúdený za podobný skutok, Okresný súd v Košiciach ho odsúdil na 12,5 roka nepodmienečne.

Táto situácia je spôsobená nesprávnym nastavením Trestného zákona, ktorá hádže do jedného vrece konzumenta s 1 cigaretou mäkkej drogy s dílerom s veľkým množstvom tvrdej drogy a zároveň aj konzumentom dáva likvidačné tresty, ktoré nepomôžu ani odsúdenému ani spoločnosti.

Slováci však nechcú nechať Roba napospas nespravodlivo nastavenému trestnému zákonu, a preto predstavili dôležitú petíciu, ktorú doposiaľ podpísalo viac ako 25 000 ľudí. Jej cieľom je  zmeniť súčasný trestný zákon tak, aby nebolo možné zavrieť mladého človeka na 15 rokov za prechovávanie malého množstva marihuany. 

Zámerom je taktiež oddelenie konzumentov od dílerov a rozdelenie drog na konopné a iné drogy, ako aj stanovenie malého množstva pri konopných drogách podľa vzoru legislatívy Českej republiky.

Zdroje: CNN, peticie.com, Drug Policy Alliance

Najnovšie video

Najnovší podcast

[Podcast s Romčom] V kryptomenách je už 500 miliárd dolárov. Cez koronu narástli o šialených 40 percent

Najnovšie