Marko Savkovič je majster svojho remesla. Z dreva dokáže vykúzliť takmer čokoľvek

  • Takto to vyzerá, keď človek naozaj rozumie duši dreva a nebojí sa ísť náročnou, no vďačnou cestou remeselníka.
marko
facebook.com/marko.savkovic
  • Takto to vyzerá, keď človek naozaj rozumie duši dreva a nebojí sa ísť náročnou, no vďačnou cestou remeselníka.

Marko Savkovič je rodák zo Žiliny, ktorý je vďaka svojmu talentu a tvrdej práci uznávaným remeselníkom v žilinskom kraji. Svoju lásku k drevu rozvíjal už od detstva, preto aj jeho kroky viedli na školu umelecko-remeselného spracovania dreva na Strednom drevárskom učilišti.

 „K drevu som mal vzťah už od malička, takže som šiel za svojím cieľom. V prvopočiatkoch som chcel študovať stolárstvo, no keďže mi nebola cudzia ani maľba, šiel som skúsiť šťastie v umeleckom rezbárstve. A podarilo sa,“ povedal Marko pre Startitup.

Aj vďaka tomu, že si ľudia čoraz viac vyhľadávajú poctivé, ručne robené výrobky, pomaly svitá na dobré časy aj ľuďom ako je Marko. Podľa slov mladého rezbára, to majú remeselníci na Slovensku stále veľmi ťažké, ale už teraz vidí, že postupom času sa situácia zlepšuje a ľudia si nachádzajú cestu k výrobkom z masívneho dreva, ktoré nezišlo z masovej výroby, ale je unikátom s hodnotou.

„Na Slovensku si ľudia si opäť začínajú vážiť ručnú prácu a čaro výnimočného diela. Takže práce je neustále viac a viac,“ konštatuje Marko.

V Markovom portfóliu dnes nájdeš už nespočet rezbárskych výtvorov, z ktorých je už na prvý pohľad vidieť, že človek musel pri nich stráviť dlhé hodiny, aby mohol vyniknúť každý jeden detail.

Kúsky, ktoré vychádzajú z Markovej dielne sú nenapodobiteľné originály. Prevažne pracuje na objednávku, podľa požiadaviek zákazníkov. Či už je to obraz z dreva alebo niekoľko metrová socha, v prípade talentovaného rezbára platí, že vie aj obyčajnému kúsku dreva vdýchnuť dušu.

Aj keď sa Marko snaží vždy vyhovieť požiadavkám klientov, a teda zhmotňovať ich predstavy, na každom diele je vidieť jeho rezbársky „rukopis.“

Čo sa týka plánov do budúcna, Marková vízia je jasná, naďalej sa chce venovať výsostne umeleckej drevorezbe. Tak, ako to chodí aj u iných povolaní aj v tejto oblasti je potrebné na sebe neustále pracovať, zdokonaľovať sa a posúvať kvalitu práce stále dopredu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK