Martin z Creatixu dokazuje, že už dávno neplatí, že byť developerom je nuda

  • V dnešnej dobe už nie je jediným kritériom pri hľadaní pracovnej pozície iba výška odmeny. Mladí ľudia budú omnoho radšej makať na mieste, ktoré spĺňa všetky dnešné "must have", teda cool výhľad, gaming room, žiadny dresscode a podobne. Preto sme sa opýtali Martina, aké je to pracovať vo firme akou je Creatix.
collagecrea
  • V dnešnej dobe už nie je jediným kritériom pri hľadaní pracovnej pozície iba výška odmeny. Mladí ľudia budú omnoho radšej makať na mieste, ktoré spĺňa všetky dnešné "must have", teda cool výhľad, gaming room, žiadny dresscode a podobne. Preto sme sa opýtali Martina, aké je to pracovať vo firme akou je Creatix.

Martin, si v Creatixe od jeho začiatku, začínal si tam ako študent. Čo ťa presvedčilo, aby si sa zamestnal práve tam?

Okrem ponuky pracovať v Creatixe som mal ešte niekoľko iných možností z väčších korporácií, ktoré v tej dobe vyzerali na prvý pohľad lepšie. Creatix bola malá firma o piatich ľuďoch v jednej kancelárii, avšak videl som v nej dobrú možnosť osobného rastu a presvedčil ma aj náš CTO Kamil. Na pohovore ma zaujal novým, práve začínajúcim projektom, kde som mal mať na starosti celý front-end.

Začínali ste z nuly a dnes je z vás dobre rozbehnutá a inovatívna firma. Aké najväčšie zmeny si ty pocítil počas posledných rokov?

Najväčšia zmena nastala, keď sme sa presťahovali z malého bytu na celé poschodie business budovy. Umožnilo nám to prijať ďalších kolegov a získať väčšie a zaujímavejšie projekty. To najdôležitejšie pre mňa ale je, že priateľskú atmosféru a kultúru firmy sa nám podarilo udržať aj napriek rýchlemu rastu.

creatix4

Čo teda konkrétne v Creatixe robíš?

Pracujem na pozícii software engineer. Najčastejšie robím frontend s využitím knižnice React, ale venujem sa aj backendom v Node.js a mobilným appkám v React Native. Okrem toho spovedám potenciálnych kolegov na interview a občas spolupracujem na interných workshopoch.

Čo je pre teba najväčšia výzva v tvojej práci?

Udržať krok s denne sa meniacimi technológiami a vyhodnotiť, ktoré z nich sú naozaj relevantné, a ktoré sú iba hype.

Využil si vedomosti získané v škole pri tvojej práci?

Programovanie mi predstavil náš učiteľ informatiky ešte na gymnáziu. Programovali sme v Pascale, Delphi a C, ktoré v práci nevyužívam, ale dalo mi to dobré základy algoritmizácie a princípov programovania. Podobne to bolo aj na vysokej škole, kde sme mali dva semestre C a C++.

creatix3

Mladí ľudia často zo školy nemajú žiadne skúsenosti. Čo si myslíš, že je extrémne dôležité, aby rozvíjali, ale často to veľmi podceňujú?

Myslím si, že to čo si študent zo školy odnesie, záleží viac na študentovi ako na škole. Určite dobré rozhodnutie je nebáť sa a zvoliť si praktickú bakalárku a diplomovku, ktorej výstup bude funkčný program. Je to dobrá príležitosť aj pre študentov, ktorí ešte nevedia programovať a bakalárka ich k tomu dokope. A samozrejme najdôležitejšie je samoštúdium vo voľnom čase. Čítať návody, pozerať videá z konferencií, a potom si tieto nové informácie overiť v praxi na nejakom osobnom projekte. A ak nemám žiaden nápad na nový projekt, stačí jednoducho naprogramovať klon už existujúceho produktu, napríklad Instagramu.

Všetci dnes chcú prácu, kde sa môžu realizovať, a ktorá ich bude baviť. Čo nesmie chýbať ideálnemu kandidátovi na prácu v inovatívnej firme ako je vaša?

Myslím si, že nie sú tak podstatné vedomosti a skúsenosti, ktoré kandidát v čase pohovoru má, ale schopnosť a ambícia učiť sa a ďalej rásť. Viem, že učenie spomínam často, ale o tom to celé je.

martin-creatix-4

Aké vedomosti a zručnosti môže človek získať vo firme ako je Creatix, ktoré inde nenájde?

Keďže v Creatixe pracujeme rozdelení do malých tímov, zodpovedných za konkrétny produkt, každý má možnosť naučiť sa väčšej samostatnosti, zodpovednosti alebo si zlepšiť angličtinu a komunikáciu s klientom. Zameriavame sa nie len na zvyšovanie technickej odbornosti, ale aj na soft skills, ktoré sú pri práci na klientských projektoch rovnako dôležité.

V korporátnych firmách získa človek istotu pravidelného príjmu a istoty, čo je pre mladých ľudí v dnešnej dobe veľmi podstatný faktor. Toto som počula ako hlavný názor, prečo moji kamaráti radšej zakotvia vo väčšej firme. Súhlasíš s týmto názorom?

Nemyslím si, že istota príjmu sa odvíja od veľkosti firmy. Práve naopak, mám pocit, že korektné vzťahy a dôvera medzi zamestnancom a zamestnávateľom môže byť lepšia v menších firmách.

creatix2

Myslíš si teda, že veľké korporátne firmy budú mať stále väčší problém nalákať mladých ľudí, aby pre nich pracovali?

Každému vyhovuje niečo iné a mení sa to v rôznych obdobiach života. Niekto radšej pracuje na veľkom korporátnom alebo štátnom projekte celé roky, bez toho aby sa musel učiť niečo úplne nové. Mne zas momentálne vyhovuje zmena, nové projekty a technológie, čo je typické skôr pre menšie firmy typu Creatix.

Ste americko-slovenská firma. Predpokladám, že často spolupracujete s kolegami v Amerike. Čo je podľa teba najväčší rozdiel medzi tým, keď spolupracuješ s kolegami zo Slovenska a tými z Ameriky? Samozrejme okrem jazyka. :)   

Okrem časového posunu nepociťujem žiadne veľké rozdiely. Všetci sa snažíme o to isté, produkovať kvalitný software a naplniť klientove predstavy.

Nakoniec nám povedz, čo ťa najviac motivuje sa stále posúvať v tvojej práci ďalej?

Vývoj softwaru vnímam skôr ako zábavu než prácu. Je to kreatívna činnosť, ktorá každý deň prináša nové výzvy a je zaujímavé ich prekonávať. Motiváciou mi teda je možnosť pracovať na zaujímavom alebo inovatívnom produkte.

Zdroj fotky: archív Creatix

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech