Matej Ftáčnik bojuje za práva LGBTI. Stojí za prvou digitálnou platformou v USA, ktorú vytvoril špeciálne pre nich

  • Stojí za ideou digitálnej bankovej platformy pre LGBT+
  • Slovák Matej Ftáčnik už roky podporuje skupinu LGBTI. Pretavilo sa to aj do jeho vybudovaných firiem
banka/ftačnik
Instagram ftaccnik/joindaylight.co
  • Stojí za ideou digitálnej bankovej platformy pre LGBT+
  • Slovák Matej Ftáčnik už roky podporuje skupinu LGBTI. Pretavilo sa to aj do jeho vybudovaných firiem

Mladý, ambiciózny chalan Matej Ftáčnik minulý rok pomohol spustiť v Spojených štátoch digitálnu bankovú platformu, ktorej cieľom je poskytnúť digitálne bankové služby členom LGBTI komunity, ku ktorej sa hlási viac ako 30 miliónov Američanov.

Vo svete financií to nie je žiadny nováčik. Už osem rokov poskytuje fintechové riešenia od Tokia až po San Francisco. Okrem toho už dlhé roky bojuje za práva skupiny LGBTI (lesby, gejovia, bisexuálni, transrodoví a intersexuálni ľudia) a určite sa za to nehanbí.

Za nápadom iniciovať vznik celosvetovo prvej a jedinej LGBT+ digitálnej bankovej platformy v USA stojí práve on. Úspešný slovenský podnikateľ Matej Ftáčnik, spoluzakladateľ Vacuumlabs – spoločnosti, ktorá sa podieľala na vývoji platformy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Matej Ftacnik (@ftacnik)

 LGBTI podporuje už dlhodobo 

Vacuumlabs je globálna vývojárska firma zo Slovenska, ktorá pre svojich klientov v oblasti digitálneho bankovníctva a finančných služieb poskytuje komplexné poradenstvo, vývoj a design webových a mobilných aplikácií. Informovali sme, že jedným z kľúčových klientov firmy je aj český predajca leteniek Kiwi alebo globálna banka Standard Chartered.

Za prvou LGBT+ digitálnou bankovou platformou stojí Slovák: Stretávame sa s nerovnými podmienkami

Spoločnosť aj s ďalšími partnermi si vzali pod svoje krídla technický vývoj banky. Ďalšími partnermi sa stali Visa Fintech Fast Track a Marqeta. Digitálna banková platforma Daylight reaguje na finančné potreby viac ako 30 miliónov Američanov, ktorí sa hlásia k LGBT+ komunite.

Slovák Matej Ftáčnik už roky podporuje skupinu LGBTI. Pretavilo sa to aj do jeho vybudovaných firiem, ktoré takisto otvorene podporujú diverznú spoločnosť a otvorene bojujú za práva znevýhodnených skupín.

Pôsobil v Silicon Valley

Nad tým, že vybuduje digitálnu bankovú platformu rozmýšľal už dlhodobo. Nechcel sa tejto myšlienky vzdať a rozhodol sa, že ju premení na realitu, a teda na reálny biznis. Stalo sa tak vtedy, keď do svojho tímu privítal zakladajúcich členov a LGBT+ podnikateľov, Roba Curtisa, súčasného CEO Daylight, a Billie Simmonsovú, aktuálnu Chief of Staff Daylight.

Otvorená spoveď transgender Nikol, ktorá je uväznená v mužskom tele: Prekvapenie v nohaviciach mať už nechcem

Podnikať začal už v 18 rokoch. Keďže sa v tejto sfére pohyboval už odmala, bolo jasné, že sa raz z neho stane veľký podnikateľ a založí si vlastnú spoločnosť. Časom začal spoluorganizovať tzv. startupové víkendy (hackathony), ktorým sa dobre darilo. Pre portál Heroes povedal: „V tom čase Neulogy začalo organizovať prvú slovenskú startupovú súťaž Startup Awards. S Michalom Trubanom sme ju vyhrali a dostali sme sa do Silicon Valley, kde sme boli tri mesiace v startupovom akcelerátore.“

Jeho ambicióznosť, skúsenosti a nepochybne aj kontakty v Sillicon Valley, mu pomohli k tomu, aby zakladajúci tím získal dostatok finančných a technologických zdrojov na založenie digitálnej bankovej platformy Daylight. Ako človek stojaci za ideou platformy, zostáva Ftáčnik v spoločnosti angažovaný ako predseda predstavenstva.

„Na Matejovi sa nám najviac páči fakt, že sa musel objaviť slovenský nadšenec, aby vznikla firma, ktorá bude mať obrovský vplyv a dopad na LGBT+ komunitu v USA. Nech už dosiahneme akéhokoľvek biznisového úspechu v budúcnosti, vieme, že bez neho by to nebolo možné a sme neskutočne radi, že naďalej pôsobí v predstavenstve,“ vraví o Ftáčnikovi Rob Curtis.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vacuumlabs (@vacuumlabs)

Bojuje za práva LGBTI

Spoločnosť Vacuumlabs, globálny poskytovateľ fintech riešení zo Slovenska s dlhoročnými skúsenosťami so stavaním bankových platforiem, sa spolu s Visa a Marqeta stala hlavným technologickým partnerom. „Kombinácia svetových špecializovaných fintech vývojárov Vacuumlabs a našich znalostí USA LGBT+ komunity sa ukázala ako tá najvhodnejšia cesta pre vybudovanie kľúčovej banky, ktorá uľahčí život LGBT+ ľuďom,“ dodáva Billie Simmons.

Ako sme spomínali Matej ako člen LGBT+ komunity sa denne stretáva s nerovnými podmienkami. Vraví, že aj keď žijeme vo veľmi modernej a pokrokovej spoločnosti, jednotlivé komunity sú stále znevýhodňované v rôznych situáciách, čo ovplyvňuje osobný a pracovný život ich členov a v nemálo prípadoch vedie k smutným koncom. „Tento projekt je tak pre mňa prvým väčším krokom v boji za práva jednotlivých komunít,“ približuje projekt Ftáčnik.

 

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vacuumlabs (@vacuumlabs)

Ako banka funguje?

 Karta, aplikácia a digitálne služby Daylight sú špeciálne prispôsobené pre členov LGBT+ komunity jej vlastnými členmi. Ponúkajú tak prístup k správnym finančným nástrojom, poznatkom a osvedčeným postupom LGBT+ expertov, ktorí rozumejú rôznym potrebám a záujmom. Môže ísť ale aj o úplné maličkosti, ktoré môžu veľa znamenať.

Užívatelia môžu napríklad mať na svojej platobnej karte také meno, aké preferujú a nie sú nútení používať meno z občianskeho preukazu. Ponúka aj bezpečný priestor pre rast komunity ako takej, či už prostredníctvom zdieľaných osobných cieľov či vzájomným povzbudzovaním. Zároveň ponúka odbornú poradňu pre tých, ktorí sa vydajú smerom rodičovstva, šetrenia na dôchodok či osobnou premenou.

Zdroje: Heroes, Daylight , Vacuumlabs

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK