Maťo z Petržalky prináša na Slovensko unikátne hodinky, ktoré spájajú dizajn a techniku, no nemajú čísla

  • Bratislavčan Maťo je živý dôkaz toho, že veľa voľného času môže niekedy priniesť aj zmysluplné veci.
klo
facebook.com/klokwork
  • Bratislavčan Maťo je živý dôkaz toho, že veľa voľného času môže niekedy priniesť aj zmysluplné veci.

Prvým impulzom začiatku výroby jeho nevšedných hodiniek KlokWork, bol pocit, že sa chce naučiť niečo nové, vďaka čomu by mohol preraziť aj v neľahkom svete podnikania.

„Poznáš ten pocit, keď chceš vytvoriť niečo hmatateľné? Niečo, na čo sa dá pozerať a za čím sa ľudia otočia? To je presne dôvod, prečo KlokWork hodiny prišli na tento svet. S tímom chceme všetkým ponúknuť kúsok, kde sa spája technika s dizajnom a ktorý nie je tak úplne obyčajný,“ vysvetluje podstatu hodiniek Maťo.

KlokWork hodiny sú naozaj nadčasové a potešia každú obývačku či dokonca kuchyňu tvojej babky. Hodia sa však aj do moderne zariadenej miestnosti, kancelárie či mítingovky, ktorej dodajú ten správny šmrnc. Priťahujú pozornosť každého, kto ich ešte nevidel, a tak okrem informácie o čase ponúkajú možnosť stať sa nevšednou témou na rozhovor.

„Hodiny, z ktorých si čas môžeš doslova prečítať už nejakú tú chvíľu existujú v angličtine či nemčine. Prečo sa však trápiť s cudzími jazykmi, keď k nám môžu hovoriť našou materinskou rečou? Preto sme si povedali, že je najvyšší čas predstaviť jedinečnú verziu aj pre naše malé Slovensko,“ objasňuje Maťo.

Mozog hodín tvorí čip Atmega328P, ktorý používa napríklad aj populárna platforma Arduino Uno. Spolu s ostatnými elektronickými komponentami je osadený do na mieru vyrobeného plošného spoja a všetky komponenty sú ručne spájkované. Telo hodín je vyrobené z troch rôznych druhov plexiskla.

Práve teraz prebieha crowdfundigová kampaň, do ktorej sa môžeš zapojiť aj ty. Pomocou nej by tvorcovia chceli vyzbierať dostatok financií na štart firmy a samotnú výrobu hodín.

„Aj keď je ich vývoj takmer ukončený, do výroby chceme ísť až vtedy, keď si budeme úplne istí, že hodiny majú všetko čo by mali mať a v takej  kvalite, akú si predstavujeme,“ opisuje svoj plán Maťo.

Pokročilý užívateľ si cez ISP rozhranie môže svoje hodiny naprogramovať podľa vlastného gusta (a na vlastnú zodpovednosť). Pre každý prípad bude originálny zdrojový kód k dispozícii na stiahnutie. Pre šikovných domácich kutilov, ktorí si chcú hodiny z dodaných komponentov poskladať sami sa pripravujeme dokonca aj DIY kit.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie