Matovičova lotéria má motivovať nových ľudí k očkovaniu. Objavil sa však problém, ktorý ju ešte viac spochybňuje

  • Očkovacia lotéria mala byť motiváciou k očkovaniu
  • Na svojej stránke neponúka možnosť prelinkovania sa do čakárne na očkovanie
Očkovacia lotéria
Očkovacia lotéria, Bytzdravyjevyhra/registrácia Facebook/Igor Matovič
  • Očkovacia lotéria mala byť motiváciou k očkovaniu
  • Na svojej stránke neponúka možnosť prelinkovania sa do čakárne na očkovanie

Uvažovanie o tom, ako motivovať ľudí, aby sa zaočkovali nie je vôbec na škodu, len treba prísť na to, ako to spraviť tým správnym spôsobom. Spočiatku sa na Slovensku urobila kampaň Vakcína je sloboda, ktorá nemala taký úspech, ako mnohí čakali.

Pri ďalšom uvažovaní sa rozprávalo o finančnej odmene pre každého zaočkovaného alebo pre tých, ktorí niekoho na očkovanie proti COVIDu prehovoria. Trvalo to dlhé týždne, ba až mesiace, no nakoniec prišlo Ministerstvo financií SR na čele s ministrom Igorom Matovičom s inovatívnym návrhom „urobme očkovaciu lotériu“.

Ide o podporné nástroje, ktoré majú motivovať čo najväčšie množstvo ľudí k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Do tejto gigantickej lotérie, ktorú parlament schválil už začiatkom júla, sa očkovaní môžu prihlasovať od 1. augusta na stránke bytzdravyjevyhra.sk.

Očkovacia lotéria má 350 000 zaregistrovaných, chváli sa Matovič. Ľudia rezignovali, prihlasujú sa, aj keď nesúhlasia

Odmeňuje, nemotivuje

Zámer tejto lotérie bol vypovedaný hneď na začiatku. Všetci chcú, aby sa práve peniazmi a možnou výhrou v lotérii motivovali práve tí, ktorí ešte zaočkovaní nie sú. Avšak, čo je ale skutočne zvláštne, na stránke Byť zdravý je výhra nie je o potrebe očkovania takmer ani zmenka, dokonca tam chýba aj odkaz na čakáreň.

Ministerstvo financií na tejto stránke ponúka len možnosti registrácie do lotérie. Žiadna registrácia na očkovanie sa tam, žiaľ, nenachádza. Lotéria ponúka možnosť výhry každému očkovanému, no neponúka žiadnu možnosť sa na očkovanie prihlásiť.

Minister financií Igor Matovič na svojom profile na Facebooku zdieľa počet registrovaných do očkovacej lotérie. Neinformuje však o tom, koľko ľudí sa naozaj prihlásilo do čakárne alebo absolvovalo očkovanie bez registrácie. Zároveň nie je známe, či vôbec existuje spôsob, ako zistiť, čo bolo motiváciou človeka zaočkovať sa.

Bol to omyl?

Dátový analytik Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu v rozhovore pre Refresher povedal, že ak bol toto nápad Igora Matoviča, tak je to omyl pána Igora Matoviča. Rovnako však hovoril, že akýkoľvek krok, ktorý teraz prispeje k tomu, že sa ľudia zaregistrujú, bude výborný. Zatiaľ však podľa neho nemáme dosť krajín, ktoré by tvrdili, že to tam skutočne zafungovalo.

„Ja som to prirovnal k tomu, že jemu sa podaril pekný plagát na predstavenie, a on sa teraz teší z toho, že má strašne veľa lajkov a ľudia mú hodnotia ten plagát. Ale on by sa mal tešiť z toho, že tí ľudia si kupujú lístky na to predstavenie, nie z toho, že sa všetkým páči ten plagát s tigrom do cirkusu,“ hovorí analytik Bošňák.

„No, bohužiaľ, on sa pochválil s tým, že sa 164-tisíc ľudí zaregistrovalo behom 24-hodín, to mu aj ja gratulujem. Len ja som sa pozeral na čakáreň a v čakárni ani noha. Dokonca ani ďalšia noha. Presne toľko ľudí, koľko sa zaregistrovalo do čakárne predtým, tak sa zaregistruje aj potom. Hlavný účel tohto projektu malo byť, že na konci bude viac zaočkovaných,“ dodáva dátový analytik.

Korona ju pripravila o prácu a uväznila na Bali. Mladá Slovenka odtiaľ rozbehla vlastný biznis s oblečením

IBAN pre dôchodcov?

Pri registrácii do očkovacej čakárne systém od vás vyžaduje niekoľko osobných údajov vrátane rodného čísla, až po vaše medzinárodné bankové číslo účtu. Ak je zámerom pomôcť najmä starším ľuďom a práve túto vekovú kategóriu na očkovanie prehovoriť po všetkých dezinformáciách, hoaxoch a neoverených faktoch, ktoré počúvame nielen od našich politikov, nie je veru najšťastnejším riešením pýtať od nich číslo účtu, ktoré mnohí starší ľudia ani nemajú.

Počet registrácií do očkovacej lotérie stúpa, do čakárne klesá, kampaň upadá a čoraz viac je vzdialená aj naša záchrana, kolektívna imunita. Momentálne sa v čakárni nachádza asi 4 000 ľudí, čo je počet, ktorý sa dá zvládnuť za jediný deň. V ostatných dňoch sa čakáreň iba vyprázdňuje.

Mierne stúpol záujem o očkovanie v ambulanciách. SITA uvádza, že ambulantní lekári si objednali celkovo už 13 632 dávok vakcíny. Ako informoval Komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva SR, do očkovania proti ochoreniu COVID-19 v ambulanciách všeobecných lekárov je zapojených 580 ambulancií z celého Slovenska. Záujem ambulantných lekárov o očkovanie svojich pacientov od posledného júlového týždňa postupne rastie a objednávky v tomto týždni prekonali najsilnejší júlový týždeň. Tento týždeň si ambulancie objednali 4 218 dávok vakcín.

Keď sa pozrieme na trend podávania prvých dávok vakcíny, tiež nie je po oznámení očkovacej lotérie vidieť žiadny zvýšený záujem. Každý deň sa na Slovensku zaočkuje približne 4 000 ľudí prvou dávkou dvojdávkovej vakcíny, niekedy je to len niečo cez 1 000 záujemcov, sú však aj dni, kedy príde viac ako 5 000 prvoočkovancov.

Pán minister však cit pre finančné motivovanie stále nestráca. „Očkovanie výrazne znižuje šancu na ťažký priebeh hnusoby a prípadné úmrtie. To znamená, že zaočkovaní ľudia nielen chránia svoje zdravie, ale šetria aj veľmi veľa financií štátu … a tak sa s nimi cez lotériu štát veľmi rád podelí o časť (nimi) ušetreného … nezáviďme im, prosím,),“ uvádza minister financií Igor Matovič na svojom Facebooku.

Zaregistroval si sa do očkovacej lotérie?

Prvých zaočkovaných výhercov budeme poznať už v nedeľu

Už v nedeľu 15. augusta sa budú žrebovať prví výhercovia a priamy prenos si odvtedy budeš môcť pozrieť na Jednotke takmer každý deň.

Dokopy sa podľa Matoviča rozdelí 110 000 cien za 12 týždňov. Dodal, že ceny na prémiu dosiahnu dokopy približne 21 miliónov eur.

Chceš vidieť pápeža? Už sú v predaji vstupenky. Kúpiť si ich môžu iba očkovaní, systém si ťa preklepne

Do projektu sa má zapojiť viacero známych slovenských osobností a žrebovanie ma sprevádzať živá hudba. 55 minútové relácie budú moderovať Vera Wisterová a Marcel Forgáč.

Každý pracovný deň o 18:50 h zverejní RTVS na Jednotke mená vyžrebovaných základných výhier 20-krát po 1000 eur a štandardných výhier päťkrát po 10 000 eur. Vo vysielaní budú žrebovať piatich, ktorí tiež vyhrajú 1000 eur.

Zdroje: Bytzdravyjevyhra, Facebook, YouTube, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech