Matovičove testy sú pre nich zlatá baňa. Trnavskej firmičke prinieslo plošné testovanie miliónové zisky

  • Dodávateľom antigénových testov bola v roku 2020 spoločnosť Eurolab Lambda a. s.
  • Vďaka tomu si prilepšila o zisk takmer 4 milióny, tržby sa jej vyšplhali na 55,5 milióna
Anitgénové testy
Finstat/Eurolab Lambda a.s., TASR/AFP/Ina Fassbender
  • Dodávateľom antigénových testov bola v roku 2020 spoločnosť Eurolab Lambda a. s.
  • Vďaka tomu si prilepšila o zisk takmer 4 milióny, tržby sa jej vyšplhali na 55,5 milióna

V roku 2019 dosiahla trnavská firma Eurolab Lambda a. s. tržby len 4,6 milióna. V roku 2020 sa len jej zisk vyšplhal na 3,6 milióna, tržby na neuveriteľnejších 55,5 miliónov, uvádza Finstat. Za nečakaným masívnym úspechom stojí celoplošné testovanie Ag testami, ktorých sa stala spoločnosť dodávateľom.

Ešte v minulom roku rozprúdil Robert Fico vody vyslovením podozrenia, že by sa zo strany Igora Matoviča, bývalého premiéra SR, mohlo jednať o rodinkárstvo. Obvinenia sa nepotvrdili, ani nevyvrátili. Spoločnosť Eurolab Lambda je na trhu už od roku 2003 s pôvodným zameraním najmä pre oblasť klinickej laboratórnej diagnostiky.

V súčasnej dobe systematicky rozširujeme svoju ponuku o produkty pre oblasť chémie a laboratórnej techniky, spotrebného laboratórneho materiálu, produktov pre molekulárnu biológiu a genetiku pre výskumné pracoviská aj pre rutinné laboratóriá, uvádza na oficiálnom webe.

Desiatky miliónov od štátu

V predošlých rokoch sa jej však nedarilo získať vysoké štátne zákazky, čo neplatí o roku 2020. Po ňom ju nahradila pobočka farmaceutického koncernu Roche, údajne pre výhodnejšiu cenu, informuje Finreport.

Najväčšiu zákazku dostala od Správy štátnych hmotných rezerv na sumu 43, 45 milióna za zaobstaranie 10 miliónov antigénových testov pre celoplošné testovanie v októbri roka 2020. Do Centrálneho registra zmlúv bola nahratá presne 17. októbra.

Eurolab Lambda a.s.
zdroj: Centrálny register zmlúv

Jej vzniku predchádzali ďalšie objednávky od štátnych hmotných rezerv v sume spolu za 3 707 000 eur, z čoho boli až 3 zmluvy uzavreté na rovnakú sumu, 264 000 s predmetom 100 000 kusov Ag testov pre každú zmluvu. Štvrtá zmluva uvádza sumu 2 215 000 eur, jej predmetom bolo zaobstaranie 500 000 kusov antigénových testov.

Plné znenie zmlúv môžeš nájsť v Centrálnom registri zmlúv, všetky boli uzavreté medzi predsedom Správy štátnych hmotných rezerv SR, Jánom Rudolfom a predsedom predstavenstvo spoločnosti Eurolab Lambda a. s., Petrom Krajčovičom.

Okrem týchto zmlúv uzavrela spoločnosť so štátom aj jednu na rýchlotesty in vitro, no nie so Správou štátnych hmotných rezerv, ale Ministerstvom hospodárstva SR v sume 12 870 000 eur. Tie uzavreli za strany priamo Richard Sulík vo funkcii ministra hospodárstva a Denisa Gulišová, prokúra spoločnosti.

Eurolab Lambda a.s.
zdroj: Centrálny register zmlúv

Cez priame rokovacie konanie

Ako ďalej informuje Uvostat, tri zmluvy v najvyššej hodnote boli uzatvorené na základe priameho rokovacieho konania, kedy štát osloví priamo a len jednu spoločnosť, s ktorou následne môže uzavrieť zmluvu, a teda bez povinnosti verejného obstarávania a oslovovania viacerých firiem a ich cenových ponúk na požadovaný predmet zmluvy, respektíve produkt.

Napriek vysokým sumám zo štátnej kasy do súkromnej spoločnosti je pochopiteľné, že antigénové testy bolo pre plánovaný skríning nutné zaobstarať. Otázky však neprestávajú vyvolávať aj ďalšie fakty, akými je nájdenie nového dodávateľa v roku 2021 či uhradenie dlhov spoločnosti.

Keď došlo k upozorneniu mimoparlamentnými stranami Spolu a Dobrá voľba, že má spoločnosť vysoký dlh v Sociálnej poisťovni, ktorý dosahoval hodnotu až 17 000, došlo k jeho uhradeniu presne dva dni pred 43,45-miliónovou objednávkou, upozorňuje Finreport.

Zdroje: Finreport, Eurolab Lambda, Finstat, crz.gov, Uvostat

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK