Maturity a monitory má čakať zásadná zmena. Minister Drucker prezradil, kedy ju chce zaviesť

  • Elektronické maturitné skúšky a Testovanie 9 môžu byť od roka 2026 realitou
  • Na niektorých školách dokonca už v budúcom roku
Na snímke maturanti na juhu Slovenska
Ilustračné foto: TASR/Milan Drozd
  • Elektronické maturitné skúšky a Testovanie 9 môžu byť od roka 2026 realitou
  • Na niektorých školách dokonca už v budúcom roku

Študentov má čakať veľká zmena. Elektronické maturitné skúšky a Testovanie 9 by sa na Slovensku mohli zaviesť od roka 2026. Na niektorých školách už od budúceho roka.

Uviedol to minister školstva, výskumu, vývoja a mládeže Tomáš Drucker (Hlas-SD) s tým, že ide o záväzok Plánu obnovy a odolnosti SR, píše TASR. „Ja som zástancom elektronického testovania,“ poznamenal Drucker a vyzdvihol jeho transparentnosť.

Taktiež aj využiteľnosť výsledkov z elektronického testovania na prijímacie konania. „Či už výsledky testov deviatakov na stredné školy alebo maturít na vysoké školy,“ objasnil.

drucker
zdroj: FOTO TASR - Jakub Kotian

Momentálne podľa ministra prebieha obstarávanie techniky pre školy. Cieľom je vybaviť ich tak, aby boli na elektronické testovanie pripravené. Realitou by mali byť tiet elektrické skúšky celoplošne v roku 2026.

60 miliónov eur na regionálne príspevky pre učiteľov

Nedávno sme ťa informovali, že nedostatok učiteľov je problém, ktorý trápi najmä väčšie slovenské mestá. Rezort školstva preto nedávno prišiel s riešením v podobe regionálnych príspevkov pre pedagogických a odborných zamestnancov. V roku 2024 sa na príspevky prerozdelí 60 miliónov eur, informuje ministerstvo školstva na sociálnej sieti.

„Nízke platy učiteľov v porovnaní s vysokoškolsky vzdelanými pracovníkmi v iných oblastiach a vysoké životné náklady spôsobujú, že v niektorých regiónoch chýbajú pedagógovia,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.

Problémom je najviac zasiahnutý západ Slovenska, predovšetkým Bratislava, kde dochádza k výraznému odlivu učiteľov. V menšej miere má však podobné problémy aj Trnava, Žilina či Košice.

Výška regionálnych príspevkov sa určí na základe porovnania platov pedagogických a odborných zamestnancov s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov v oblasti. Rezort školstva zverejní metodiku prideľovania príspevku na svojej stránke. V záujme zabezpečenia systémového a udržateľného riešenia ministerstvo vytvorilo pracovnú skupinu, ktorá zahŕňa viacero externých partnerov vrátane odborov.

„Zaručuje to, že všetky rozhodnutia budú výsledkom širokej diskusie a konsenzu. Zámerom je vytvoriť transparentný a spravodlivý systém, ktorý bude zohľadňovať potreby všetkých regiónov,“ uzavrel minister.

Chodenie do školy podľa analýzy zvyšuje dĺžku nášho života

Chodenie do školy môže podľa nedávnej štúdie predĺžiť náš život. Na druhej strane, jej nenavštevovanie je podľa prvej systematickej štúdie, ktorá priamo spája vzdelanie s prírastkom dlhovekosti, rovnako smrteľné ako fajčenie alebo nadmerné pitie.

S použitím dôkazov z priemyselných krajín (Spojené kráľovstvo a USA), ako aj z rozvojových krajín (Čína a Brazília), vedci dospeli k záveru, že riziko úmrtnosti dospelých klesá o 2 % každý rok v dennom vzdelávaní.

Podľa analýzy uverejnenej v The Lancet Public Health je ukončené základné, stredoškolské a vysokoškolské vzdelanie ekvivalentom celoživotného stravovania sa zdravou stravou. To znižuje riziko úmrtia o 34 % v porovnaní s osobami bez formálneho vzdelania.

Ako uvádza The Guardian, opačným extrémom je fakt, že nenavštevovanie školy bolo pre zdravie dospelých rovnako zlé ako konzumácia piatich alebo viacerých alkoholických nápojov každý deň alebo fajčenie 10 cigariet každý deň po celé desaťročie.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Facebook/Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, The Lancet Public Health, The Guardian, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá