Medzi mladými sa šíri nový fenomén. Umelá inteligencia ti vybaví prácu a spraví za teba aj úlohy do školy

  • Fenomén s názvom ChatGPT je hitom TikToku a sociálnych médií
  • Digitálny pomocník ti so všetkým pomôže a na takmer všetko ti odpovie
  • Má však aj svoj háčik
openai chat gpt
Ilustračný obrázok, Wikimedia Commons, Unsplash/Possessed Photography
  • Fenomén s názvom ChatGPT je hitom TikToku a sociálnych médií
  • Digitálny pomocník ti so všetkým pomôže a na takmer všetko ti odpovie
  • Má však aj svoj háčik

Presne 30. novembra bol spustený a verejnosti sprístupnený nový fenomén vyvinutý spoločnosťou OpenAI s názvom ChatGPT.  Spoločnosť uvádza, že prototyp chatbota s umelou inteligenciou má optimalizovaný jazykový model, ktorý mu umožňuje viesť plynulý dialóg a komunikovať.

ChatGPT dokáže odpovedať na takmer všetky otázky, opravuje chyby, píše eseje a slohové práce, vyhotovuje životopisy a píše piesne. Toto všetko a oveľa viac dokáže len v priebehu niekoľkých sekúnd.

Nevídaný pomocník, ktorý ti vybaví prácu

Prototyp, ktorý je v súčasnosti hitom na TikToku, má potenciál nahradiť mnohé pracovné pozície, vrátane právnikov. Možno si pod ním predstaviť doposiaľ nevídaného digitálneho pomocníka, ktorý je napojený na nekonečné množstvo informačných zdrojov. Vďaka tomu dokáže vyhotoviť takmer bezchybný sprievodný, respektíve motivačný list na základe popisu práce, o ktorú sa uchádzaš — v priebehu sekúnd. 

Následne je možné požiadať ho o kompletný prepis tohto motivačného listu s väčším entuziazmom, čo mu opäť nezaberie ani pol minúty. Tento virtuálny asistent je navrhnutý tak, aby užívateľom predovšetkým pomáhal a jeho odpovede sú založené na vedomostiach získaných zo širokej škály tém po celom internete.

Podľa Forbes je ChatGPT schopný napísať vysoko kvalitné eseje pre vysokoškolákov na takmer akúkoľvek tému. Influencerka a tiktokerka Dellara Gorjian, známa pod pseudonymom „legalbaddie“, uviedla, že systém dokáže okrem iného vysvetliť 5-ročnému dieťaťu kvantovú fyziku. 

@legalbaddie

♬ original sound – dellara

Český tiktoker Jiří Diblík dal v jednom zo svojich videí prototypu jasné pokyny — „Napíš sloh o Karlovi IV. v rozsahu 40 slov“. Následne dodáva, že si so systémom môžeme písať počas tvorby samotnej eseje a upravovať to, čo píše. Následne ho teda požiada o zostručnenie týchto informácií do troch bodov. 

Systém to dokáže a informácie o kráľovi Karlovi IV. sa mu na displeji zobrazia v priebehu niekoľkých sekúnd. Diblík sledovateľov nabáda k vyskúšaniu tejto, zatiaľ, bezplatnej služby, ktorá človeku ušetrí veľké množstvo času a dokáže spracovať informácie do konkrétneho rozsahu, aký od neho požaduje sám používateľ. Na začiatku videa preto tvrdí, že sa o tejto službe „učitelia nesmú dozvedieť“. 

@jiridiblik

Umělá Inteligence 🤫 #story #chatgpt #ai #skola #praha #cesko #vzdelani #podnikani #fyp

♬ Paris – Else

Sú tu však isté obmedzenia

ChatGPT sa vo väčšine prípadov stretol s pozitívnymi recenziami. Samantha Lock z The Guardian o ňom hovorí ako o tvorcovi pôsobivo detailného a ľudského textu, zatiaľ čo Dan Gillmor pre The Guardian uviedol, že „akademická sféra musí čeliť niektorým veľmi vážnym problémom“, keďže použil systém na vypracovanie študentského zadania, ktoré systém vyhotovil na úrovni dobrého žiaka. 

S populárnym prototypom umelej inteligencie sú však spojené aj viaceré obmedzenia, ktoré samotná nezisková organizácia OpenAI uvádza na svojej webovej stránke. Podľa ich slov „ChatGPT niekedy píše hodnoverne znejúce, ale nesprávne alebo nezmyselné odpovede a oprava tohto problému je z viacerých dôvodov náročná“. 

Spochybnená bola aj jeho faktická presnosť, Mike Pearl z portálu Mashable tvrdí, že je dobrý na hľadanie nápadov, ale nie na otázky ohľadom faktov. V jednom z príkladov požiadal systém o odpoveď na otázku „Ktorá krajina je okrem Mexika v Strednej Amerike najväčšia?“, pričom prototyp neuviedol správnu odpoveď v podobe Nikaraguy, ale Guatemaly. 

ChatGPT sa teda zviditeľnil vďaka svojím podrobným a nečakane detailným odpovediam, ale má svoje chyby, ktoré jednoznačne musí doladiť. Zatiaľ bezplatne sa nachádza na stránke chat.openai.com

Zdroje: Business Insider, OpenAI, Forbes, The Guardian, The Guardian, TikTok/@jiridiblik, TikTok/@legalbaddie

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá