Na Mesiac môžu letieť už aj súkromné firmy, spoločnosť Moon Express vyrazí budúci rok

  • Mesiac sa stáva čoraz dostupnejším, spoločnosť Moon Express predložila návrh legislatívy pre súkromné lety do vesmíru a vláda Spojených štátov jej ju schválila. Ich raketa má pristáť na Mesiaci už v druhej polovici roku 2017.
m1
  • Mesiac sa stáva čoraz dostupnejším, spoločnosť Moon Express predložila návrh legislatívy pre súkromné lety do vesmíru a vláda Spojených štátov jej ju schválila. Ich raketa má pristáť na Mesiaci už v druhej polovici roku 2017.

Súkromná spoločnosť Moon Express môže oslavovať. Rozhodla sa dobyť vesmír a ako prvá získala aj oficiálne povolenie od vlády Spojených štátov pre cestu na Mesiac. Tento ich nápad sa zo začiatku mnohým ľuďom zdal naivný a misia bola skoro zamietnutá. Spoločnosť Moon Express by tak mala byť prvá, ktorá sa dostane z blízkosti Zeme a nižších obežných dráh až k Mesiacu. Otázkou zostáva prečo je snom súkromnej firmy niečo také a čo z toho získa?

Keďže vláda USA zatiaľ nemá pre prípady ako je tento pripravenú žiadnu legislatívu, ktorá by určovala pravidla pre komerčné vesmírne misie, Moon Express si ich navrhol sám. Firma si zostavila vesmírne pravidlá, ktorými sa bude riadiť a podľa ktorých budú na ňu príslušné orgány dohliadať. Zo začiatku to vyzeralo, že Moon Express môže o povolení len snívať, avšak po stretnutí so zástupcami Federálnej leteckej správy, Bieleho domu a Ministerstva zahraničných vecí bolo povolenie udelené.

m2

Doposiaľ mohli súkromné firmy poskytovať svoje služby maximálne pre dopravu materiálu na nižší orbit a to pod dozorom NASA. Moon Expressu sa však podľa všetkého podarí pozrieť aj ďalej do vesmíru . Už čoskoro by ho však mala dobehnúť aj SpaceX, ktorá chce už v roku 2018 vyslať raketu na Mars a Bigelow Aerospace zase plánuje na rok 2020 vynesenie prvého vesmírneho hotelu.

Moon Express plánuje na Mesiac vyslať raketu Electron, ktorú vyrába startupová firma Rocket Lab. Pristávací modul MX-1 bude pritom na povrchu Mesiaca prejsť aspoň pól kilometra a vyslať na Zem video a obrázky v HD rozlíšení. Firma je totižto zapojená do súťaže Google Lunar X Prize, zapísala sa do nej v roku 2012 a zo všetkých 16 súťažiacich je teraz najbližšie cieľu. Ak Moon Express splní všetky stanovené podmienky, bude mať možnosť získať prvú cenu, ktorou je 20 miliónov dolárov. Ľahko sa však môže stať, že cenu im ukradne SpaceX so svojím tímom SpaceIL, ktorý má tiež kontrakt na cestu v roku 2017.

m5

Samozrejme jediným cieľom Moon Expresu nie je spomínaných 20 miliónov dolárov. Spoločnosť má v plánoch niečo väčšie. Ide jej totiž o najmä o spustenie ťažby kovov a vzácnych prvkov.

Budúci rok chce dokázať, že je schopná na Mesiac dostať potrebné vybavenie. Potom budú nasledovať ďalšie cesty a v roku 2020 by mal Moon Express dostať na Zem už aj zozbieraný materiál.

Najskôr však nebolo celkom jasné, či si vôbec nejaká firma môže ponechať materiál dovezený z vesmíru. Prezident Obama však celú záležitosť zjednodušil podpísaním zákona, ktorý dovoz vesmírneho materiálnu povoľuje pod dohľadom Federálnej leteckej správy. Tá ma na starosti zaistiť, aby súkromné spoločnosti neporušovali medzinárodné dohody. Jednou z nich je napríklad Zmluva o kozmickom priestore, ktorú podpísalo 104 krajín vrátane Slovenska.

 

zdroj:iflscience.com, theverge.com zdroj fotografií: lunar.xprize.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK