Mesto Las Vegas už funguje čisto na solárnu energiu

  • Las Vegas je momentálne najväčším mestom v USA, ktoré poháňajú výhradne obnoviteľné zdroje energie.
vegas1
  • Las Vegas je momentálne najväčším mestom v USA, ktoré poháňajú výhradne obnoviteľné zdroje energie.

Mesto Las Vegas dosiahlo minulý týždeň významný míľnik. Stalo sa to aj vďaka spusteniu solárnej elektrárne na okraji Boulder City v Nevade. Solárne panely v elektrárni s názvom Solar 1 poskytujú 100% komunálnej energie pre verejné budovy okrem obytných a obchodných domov.

„Som rada, že práve Las Vegas sa môže pochváliť tým, že je jedným z mála miest, ktoré fungujú čisto na energiu zo zeleného zdroja,“ uviedla starostka Las Vegas, Carolyn Goodman.

vegas

zdroj fotografie:shushi168.com

Mestskí úradníci pracovali na tomto cieli už od roku 2008, kedy mesto po prvýkrát prešlo na obnoviteľné zdroje energie. Od tej doby sa mestu podarilo ušetriť ročne okolo 5 miliónov dolárov. Táto suma by sa po roku 2017 mala ešte zvýšiť, keďže Las Vegas začne koncom roka 2017 využívať aj energiu z Hooverovej priehrady.

Las Vegas je teraz dobrým príkladom ostatným mestám, ktoré majú rovnaký cieľ. Sierra Club – organizácia zaoberajúca sa životným prostredím so sídlom v New Yorku – už eviduje niekoľko ambicióznych záväzkov zo strany miest, ktoré chcú v budúcnosti fungovať čisto na obnoviteľných zdrojoch energie. Patrí medzi ne napríklad East Hampton, New York, Georgetown, Texas a San Francisco.

veg3

zdroj fotografie:shushi168.com

Medzitým mestám ako je Burlington, Vermont, Aspen, Colorado; Columbia a Kansas sú závislé výhradne na čistých zdrojoch energie tak ako aj Las Vegas. Novozvolený prezident Donald Trump si hrozbu klimatických zmien nepripúšťa. Verí tiež, že odklon od fosílnych palív je zbytočnosťou a príliš veľa Američanov by prišlo o svoje pracovné miesta. Avšak faktom zostáva, že záväzok o snahu udržateľnejšej budúcnosti môže vytvoriť nezanedbateľný počet pracovných miest. 48 starostov amerických miest sa preto rozhodlo poslať budúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi otvorený list a vysvetliť, prečo sú obnoviteľné zdroje energie také dôležité.

Podľa dostupných údajov zamestnanosť v solárnom odvetí od roku 2013 neustále rastie. Solárny priemysel je momentálne schopný vytvárať niekoľko násobný rast zamestnanosti v Spojených štátoch amerických. Bez ohľadu na to, čo hovoria popierači klimatických zmien . Predstavitelia veľkých miest sa neplánujú vzdať realizácie ekologickejších a čistejších zmien vo svojich mestách. „ „Keď povieme, že sa niečo stane, tak urobíme všetko pre to, aby to tak bolo,nemôžeme sa zastaviť hneď pri prvom negatívnom názore.“ – povedala starostka Carolyn Goodman

zdroj:huffingtonpost.com zdroj titulnej fotografie:shushi168.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech