Metropola, v ktorej žije viac ako 8 miliónov ľudí, sa potápa. New York mizne zo zemského povrchu

  • New York ročne klesá o 1 až 2 milimetre
  • Problémy majú aj iné mestá našej planéty
new york voda záplavy povodeň
Americká metropola New York sa potápa a podľa vedcov je príčinou tohto javu váha mrakodrapov, Unsplash/Faith Crabtree, David Groves
  • New York ročne klesá o 1 až 2 milimetre
  • Problémy majú aj iné mestá našej planéty

Keď sa povie New York, mnohým ako prvé príde na um Socha slobody, Manhattan, prípadne športovým fanúšikom tímy New York Rangers, Yankees, Mets či Jets. Táto obrovská metropola plná života, umeleckých, kultúrnych a iných podujatí je pre veľa ľudí tým vysnívaným mestom poskytujúcim obrovské množstvo príležitostí pre všetky oblasti. Nie nadarmo sa jej hovorí aj mesto, ktoré nikdy nespí.

Avšak vedci v odbornom časopise Earth’s Future publikovali štúdiu The Weight of New York City: Possible Contributions to Subsidence From Anthropogenic Sources, ktorá prináša pre fanúšikov, ale najmä pre obyvateľov Veľkého jablka, negatívne správy.  

Pokles o 1 až 2 milimetre ročne

The Science Times zdôrazňuje, že táto štúdia skúmala geológiu pod mestom New York a porovnávala ju s údajmi zo satelitov, aby odhalila zrútenie jej stopy. To umožnilo výskumníkom vidieť, že Big Apple sa potápa a že hmotnosť jeho obrovských mrakodrapov v tom hrá významnú úlohu.

Science Alert podotýka, že odborne nazývaný pokles pôdy, toto postupné usadzovanie alebo náhle klesanie zemského povrchu nastáva vtedy, keď sa mäkké usadeniny posúvajú, alebo bremená, ktoré dopadajú na zem, ho zatlačia ešte hlbšie. 

Existuje veľa príčin tohto javu, National Oceanic and Atmospheric Administration uvádza zemný plyn, ropu, vodu alebo odstránením nerastných zdrojov zo zeme ťažbou, frakovaním (hydraulickým štiepením) alebo čerpaním. Môže to byť tiež dôsledkom erózie, zhutňovania pôdy, zemetrasení, vytvárania ponorov, izostatickej úpravy ľadovcov a pridávania vody do jemných pôd, ktoré sa ukladajú vetrom. Ale váha samotných miest je predmetom výskumu len zriedka.

Portál Ndtv informuje, že vedci zistili, že americká metropola sa potápa rýchlosťou 1 až 2 milimetre za rok. Niektoré z oblastí, ako napríklad Dolný Manhattan, ustupujú ešte oveľa rýchlejšie. Obavy vzbudzujú aj známe štvrte ako Brooklyn a Queens.

„New York čelí vážnym výzvam v súvislosti s nebezpečenstvom záplav; hrozba zvýšenia hladiny mora je 3- až 4-krát vyššia ako celosvetový priemer pozdĺž atlantického pobrežia Severnej Ameriky… Hlboko koncentrovaná populácia 8,4 milióna ľudí čelí v New Yorku rôznemu stupňu nebezpečenstva záplavy,“ uviedol hlavný výskumník štúdie a geológ Tom Parsons z the United States Geological Survey.

Situácia sa môže ešte zhoršiť, ale New York nie je jediný

Britský The Guardian akcentuje, že viac ako milión budov mesta, medzi ktoré patria aj Empire State Building či Chrysler Building, váži približne 764 miliárd kilogramov, čo podľa tohto britského denníka zodpovedá váhe 140 miliónom slonov. 

Vedci rozdelili mestské oblasti na štvorcové siete s rozmermi 100 x 100 metrov a premenili hmotu budovy na tlak smerom nadol. Urobili to tak, že zvážili príťažlivosť gravitácie.

Nálezy sa týkajú iba stavebnej a obsahovej hmoty, ciest, mostov, železníc a chodníkov; všetky ostatné spevnené plochy v New Yorku boli vylúčené. Zvýšená urbanizácia, vrátane odvádzania a čerpania podzemnej vody, by mohla podľa vedcov len prispieť k problémom s potápaním sa New Yorku.

Portál Onet ale píše, že ohrozený nie je iba New York. Podľa OSN bude do roku 2050 počet ľudí žijúcich v mestách dvakrát väčší ako počet ľudí žijúcich vo vidieckych oblastiach. Iné veľké metropoly sa často nachádzajú v blízkosti veľkých vodných plôch.

Preto sa problém potápania miest bude týkať čoraz väčšieho počtu ľudí. The Science Times v tejto súvislosti hovorí s pomedzi pobrežných miest najmä o Jakarte. Podľa štúdie zo septembra 2022 dokonca 44 zo 48 najľudnatejších pobrežných miest má oblasti, ktoré klesajú rýchlejšie, ako stúpa hladina morí.

Zdroje: Onet, Ndtv, The Science Times, CNN, Science Alert, Advancing Earth and Space Studies, National Oceanic and Atmospheric Administration, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá