Michal Truban vás naučí behať. Vďaka Runform

  • Už takmer nestor slovenskej startupovej a technologickej scény, Michal Truban, prichádza s novým projektom - aplikáciou Runform. "Vznikla presne preto, lebo viem, aká dôležitá technika pri behaní je," hovorí pre startitup.
  •  
image_1401707468.jpeg
  • Už takmer nestor slovenskej startupovej a technologickej scény, Michal Truban, prichádza s novým projektom - aplikáciou Runform. "Vznikla presne preto, lebo viem, aká dôležitá technika pri behaní je," hovorí pre startitup.
  •  

 

Behanie je v poslednom čase v móde. Niekto to berie vážne, niekto menej a chce sa len zviesť na trende. O Michalovi Trubanovi nemožno pochybovať, že behanie berie smrteľne vážne. Poznáme ho nielen ako biznismana, ale aj ako odovzdaného športovca- triatlonistu, pri ktorom je jednou z disciplín práve beh.

Pre dobrý čas na pretekoch, ako aj pre vlastné uspokojenie a zdravie, je nevyhnutné, aby bol tento beh správny. Základom je technika. Nie každý si môže dovoliť trénera, ktorý je však nevyhnutný, ak sa chce začínajúce bežec vyhnúť chybám (a teda zraneniam). Preto prichádza na svet prvá aplikácia, ktorá analyzuje váš beh a pomáha vám zlepšovať ho. Runform. Na detaily som sa spýtal priamo Michala Trubana

 

 

 

RunFrom je nová bežecká aplikácia. Čím sa líši od iných?

Líši sa tým, že sa nezameriava na trackovanie behov, ale robí analýzu vašej techniky na základe videa. To znamená, že sa natočíte, ako bežíte, a naša analýza vyhodnotí niekoľko parametrov a vráti vám, aké chyby robíte.

 

Aké sú tie parametre, ktoré dokáže vyhodnotiť?

Zatiaľ hodnotíme rýchlosť, frekvenciu krokov, nadskakovanie (bounce), ako aj to, či bežec dopadá na pätu, stred alebo špičku nohy (heelstriking) alebo ako je vystretá noha pri dopade (overstriding).

 

Sám dosť behávaš. Je RunFrom „z núdze cnosť“ –  vznikla preto, že tebe samému chýbali nejaké funkcionality na iných aplikáciách?

Vznikla presne preto, lebo viem, aká dôležitá technika pri behaní je – kvôli rýchlosti a zraneniam – a ako strašne málo bežcov ju skutočne rieši. Následne som na rôznych podujatiach a behoch v parku videl, že takmer všetci amatérski bežci robia základné chyby, ktoré im práve táto aplikácia môže pomôcť odstrániť.

 

Čo sú tie hlavné chyby, ktoré si si všimol?

Najhlavnejšou je asi dopadanie na pätu v súvislosti s veľkým predkročením (overstridingom). A samozrejme aj nízka frekvencia krokov k danej rýchlosti.

 

Ako funguje aplikácia? Človek sa natočí na video, a potom aplikácia vyhodí informáciu napríklad, že „Nedostatočne došľapuješ“ alebo „Chrbát máš príliš vykrivený doľava“?

Zatiaľ fungujeme tak, že sa natočíš a my ti na základe toho videa povieme (v hviezdičkách 1-4), akú máš techniku. A samozrejme, aj hodnoty jednotlivých parametrov, ktoré nameriame. Neskôr chceme dávať presne feedback, aký spomínaš.

 

 

 

Je určená aj pre úplných začiatočníkov?

Áno, hlavnou cieľovkou sú úplní začiatočníci. Určite však má čo povedať aj veľmi pokročilým bežcom. Nahrávali sme napríklad jedného Keňana na pražskom maratóne a vďaka našej appke sme si všimli, že pri jednej nohe dopadá na pätu (tzv. heelstriking). Na tomto linku si môžete tú pozrieť analýzu.

 

Kto okrem teba stojí za vývojom?

Sú za tým ešte dvaja chalani, ktorí robia na analýze – jeden programátor z WS, s ktorým som robil aj na Nicereply, a ešte jeden grafik. Taktiež nám jedna externá firma programovala aplikáciu pre iPhone.

 

Ako dlho vám trval vývoj? Pamätáš si na prvú myšlienky prísť s takouto aplikáciou?

Prvú myšlienku na takúto aplikáciu som mal niekedy okolo októbra 2013. Prvú verziu appky sme dali von v marci 2014 a v najbližších dňoch spustíme aj public update, teda už nebude len pre testerov.

 

Aké sú prvé odozvy na aplikáciu?

Veľmi pozitívne. Ľudia sa natáčajú a je zjavné, že majú o ňu záujem. Ešte musíme doladiť jej presnosť a spôsob feedbacku, aby bol čo najpochopiteľnejší aj pre začiatočníkov. Ale svoje videá môžu už teraz zdieľať, nechať si komentovať trénermi, a tak podobne.

 

Aký biznis model plánujete pri tejto aplikácii? Bude zadarmo?

Zatiaľ rozmýšľame nad free a PRO verziou, prípadne nejakou reklamou s väčšími partnermi. Ale uvidíme, možno v budúcnosti bude aj celá aplikácia platená.

 

zdroj: runform.com, desktop.freewallpaper4.me

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech