Miláno chce platiť cyklistom

  • Mesto je tak znečistené, že bude potrebné vážne zakročiť.
milan-biking02-889x592
  • Mesto je tak znečistené, že bude potrebné vážne zakročiť.

V decembri minulého roka sa stal smog v talianskom Miláne tak neznesiteľným, až bolo nutné na tri dni zakázať priechod áut, nehovoriac o novoročných ohňostrojoch. Zodpovedné orgány si povedali, že je skutočne načase s týmto problémom niečo robiť a rozhodli sa pre krok, ku ktorému v roku 2014 pristúpilo aj Francúzsko – všetkým, ktorí budú do práce dochádzať vlastnými prostriedkami, a tým myslíme bicykle, ktoré by neprodukovali žiadny smog a nespôsobovali tak znečisťovanie ovzdušia, zaplatia. Vo Francúzsku to bolo 0,25 centov za každý prejdený kilometer, a bohužiaľ, z 10 000 ľudí, ktorí prejavili nejaký záujem o tento projekt, iba 419 z nich tento cieľ začalo skutočne plniť.

milan-pays-cyclists-889x693

foto:inhabitat.com

Miláno na tento účel odložilo bokom až 35 000 eur, čo nie je malá suma, a preto sa zdá, že to mesto myslí skutočne vážne. Či sa do tohto projektu ale zapoja aj obyvatelia mesta, to zostáva naďalej záhadou, a to najmä v zimných mesiacoch, kedy je tou poslednou vecou, na ktorú má človek ráno chuť, nasadnúť na bicykel a pedálovať niekoľko kilometrov do práce počas silného vetra, dažďa ši snehu. Hoci by to bolo rozhodne na dobrý účel, ľudia a komfortná zóna sú v tomto prípade celkom ľahko predvídateľné.

milan-bike-share

foto:inhabitat.com

Najmä čo sa týka Milána, ľudia by si mali začať dávať na smog poriadny pozor. V roku 2008 bolo Miláno vyhlásené za najznečistenejšie mesto Európy, čo sa týka smogu. Možno aj preto sa mesto rozhodlo dávať obyvateľom viac ako iba 0,25 centov. Toto je ale dvojsečná zbraň, pretože mesto potrebuje zaistiť, že  sa bude tento projekt naozaj realizovať a ľudia nebudú klamať a podvádzať, aby získali peniaze. Jednou z potenciálnych možností je špeciálna smarfón aplikácia, ktorá by trackovala rýchlosť, aby zistila, či ľudia skutočne dochádzajú bicyklom a nie hromadnou dopravou. Bohužiaľ, premávka v Miláne je natoľko silná, až je možné, že by sa cyklisti pohybovali rýchlejšie ako šoféri.

milan-biking-1

foto:inhabitat.com

Okrem toho sú experti naďalej skeptickí, pretože napriek peniazom, ktoré by mohli cyklisti dostať, mesto nie je tak úplne prispôsobené pohybu bicyklov. A hoci sa neustále budujú ďalšie cesty, ktoré tento problém odstránia, infraštruktúra na mnohých miestach, kde ľudia bývajú alebo pracujú, stále chýba. Ďalším závažným problémom je prinútiť obyvateľov k takejto outdoorovej aktivite v meste s najhorším ovzduším.

Zdroj a titulnej fotografie: inhabitat.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech