Francúzsky miliardár založil za $100 miliónov dolárov školu programovania, ktorá je zadarmo!

  • Technické vzdelávanie zadarmo. Radikálna francúzska technická škola, financovaná podnikateľom Xavierom Nielom prichádza do Silicon Valley. Plánuje v nasledujúcich piatich rokoch vychovať 10 000 študentov.
coursereport1
  • Technické vzdelávanie zadarmo. Radikálna francúzska technická škola, financovaná podnikateľom Xavierom Nielom prichádza do Silicon Valley. Plánuje v nasledujúcich piatich rokoch vychovať 10 000 študentov.

Táto škola, opakujem, ktorá bude poskytovať vzdelanie zadarmo(!), čo pre Ameriku nie je také každodenné, sa bude primárne sústrediť na vzdelávanie programovania a podnikateľského zmýšľania. Nesie názov „42“, čo odkazuje na Stopárovho sprievodcu galaxiou, kde číslo 42 je odpoveďou pre „život, vesmír, a všetko“.

Niel, ktorý nedokončil strednú školu, je francúzsky technologický gigant. Svoju prvú 42-ku založil vo svojej rodnej krajine v roku 2013 a jeho cieľom bolo zatriasť francúzskym vzdelaním. Hlavnou úlohou bolo vytvoriť z každého študenta človeka, ktorý dokáže riešiť problémy.

Xavier-Niel1-e1364309895178

Xavier Niel, zakladateľ 42, foto: rudebaguette.com

Už teraz má 42 veľkých podporovateľov akými sú CEO Snapchatu Evan Spiegel, CEO Twitteru Jack Dorsey a CEO Slacku Stewart Butterfield. Spiegel ju nazval škola z budúcnosti, a Dorsey uviedol, že privíta každého inžiniera z tejto školy veľkou náručou.

Takto bude 42 fungovať v Spojených štátoch:

  • potenciálny študent nepotrebuje maturitu, ani iný doklad o ukončení vzdelávania. Všetci záujemcovia vo veku od 18 do 30 si prejdú prijímacou skúškou v podobe logického testu (nemusia vedieť programovať). Tým, ktorým sa to podarí, si prejdú ďalšou mesačnou skúškou, ktorá sa nazýva „bazén“ – 100 hodín tréningu týždenne, v ktorom hodia kandidátov rovno „do vody“, kde sa ukáže, kto vie plávať, a kto sa utopí. Kto prejde i týmto, nastúpi na 3 až 5 ročný program.
  • Škola nemá žiadnych učiteľov. Študenti pracujú v 2 až 5 členných skupinkách na programovacích výzvach. Očakáva sa od nich, že všetko, čo potrebujú nájdu na internete (všetko potrebné vybavenie dostanú na 24/7).
  • Nie sú žiadne poplatky. Niel poskytol na štart neziskovky $100 miliónov dolárov a nečaká za to nijaký zisk. Má iba malé očakávania, že absolventi budú po čase podporovať školu.
  • 42 sa bude rozprestierať na vyše 18580 m2  vo Femonte, Californii, s internátom s kapacitou 300 miest (po čase sa plánuje navýšiť na 600), ktorý bude rovnako zdarma.

image.jpg

učebňa 42, fotka: sciencealert.com

Od spustenia v roku 2013 vo Francúzsku škola obdržala 200 000 prihlášok, a absolvovalo ju cez 2 500 študentov.

Tu je email, ktorý dostane každý záujemca, ktorí pošle prihlášku:

Ktokoľvek si, odkiaľkoľvek pochádzaš, a čokoľvek si robil (a nerobil) predtým, si na tom správnom mieste. Tu na štartovacej čiare nemáš nijaký náskok ani stratu na akéhokoľvek kandidáta v 42. Všetko je v tvojich rukách. Naozaj.

Prijímací proces je krok po kroku. Jednoducho no povinne, progres kandidáta je umiestnený na jeho vlastnej podstránke. Tieto kroky nám umožnia poznať ťa lepšie, otestovať tvoje schopnosti učiť sa IT, a rozhodnú o tvojom prijatí na bazén. Aaah..bazén…

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotky: coursereport.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK