Miloš Šajbidor: Stroje, ktoré sa rútia 100km/h cez prekážky – to treba vidieť na vlastné oči

  • 25. júna sa bude konať medzinárodná súťaž dronov, Drone race v Dubovej pri Modre. Organizátorom je slovenský Uavonic - top dodávateľ a špecialista na bezpilotné technológie, ktorý taktiež patrí medzi európsku špičku. Túto jedinečnú akciu nám predstavil Miloš Šajbidor, sales director Uavonicu.
sajbidor
  • 25. júna sa bude konať medzinárodná súťaž dronov, Drone race v Dubovej pri Modre. Organizátorom je slovenský Uavonic - top dodávateľ a špecialista na bezpilotné technológie, ktorý taktiež patrí medzi európsku špičku. Túto jedinečnú akciu nám predstavil Miloš Šajbidor, sales director Uavonicu.

Boli ste si po inšpiráciu na podobnej svetovej súťaži v Dubaji. Videla som fotky a vyzeralo to bez preháňania pompézne. Nazbieral si dobré nápady, ktoré Uavonic využije aj u nás na pretekoch?

Naše plánovanie Drone Race siaha ďaleko pred event v Dubaji, vedeli sme, že to chceme na Slovensku, iba sme sa rozhodovali nad dátumom. Dubaj bol pre nás signálom, že to ľudia chcú a že je o preteky veľký záujem. Vidieť špičkových pilotov s ich schopnosťami je úžasné. Stroje, ktoré sa rútia 100km/h cez prekážky – to treba vidieť na vlastné oči.

Nápadov máme plno, hlavne dostať ľudí, aby mali výborný výhľad priamo na lietajúce stroje, to je niečo, čo sme prepracovali. Vidieť pekný let, alebo pád nadupaného drona treba vidieť zblízka.

Vylepšováky k Dubaju, budú hlavne v trávení času medzi lietaním. Stalo sa mi, že som čakal tri hodiny len na jeden let a medzitým bolo hlucho, to sa nám na lietaní v Dubovej nestane. Je tam veľa atrakcií pre každého, bez rozdielu veku.

piloti-uavonic-drone-race-startitup

 

Dubajčania majú tradične sklon k veľkoleposti, opíš nám trošku ako to tam vyzeralo a či ozaj ostali verní svojej povesti? :)

Bolo to veľkolepé, tak, ako to len Dubaj vie zorganizovať. Budeme tu mať kvôli imigračnej politike menej šejkov v hľadisku, ale tak hlavne to chceme priniesť pre Slovensko.

V Dubaji to bol hlavne jeden z drahších eventov, takže tam boli skôr v hľadisku zastúpení ľudia z profesie z celého sveta a bolo tam veľmi málo domácich.

dron-kostra-drone-race-startitup

 

Vysvetli nám ako fungujú konkrétne preteky a čo sa na nich presne deje?

Najprv by som začal s tým, ako sa lieta. Pretekársky dron, je malý stroj s enormnou silou, ktorý má na sebe zavesenú kameru, poľa ktorej pilot lieta. Pilot má na hlave okuliare a vidí to, čo je pred strojom. Prepojenie nemá žiadne omeškanie, takže umožňuje manévrovať stroj pri extrémne vysokej rýchlosti. Niekedy tie stroje ani poriadne nie je vidieť.

Štartujú viacerí súťažiaci naraz, majú na trati prekážky, ktorým sa musia vyhnúť, alebo cez ne prejsť. Potom ide hlavne o to, aby prišli do cieľa v čo najlepšom čase – popravde, veľa ich do cieľa neprejde. :)

draha-drone-race-uavonic-startitup

 

Je to celkom nová súťažná disciplína na Slovensku. Sú už na svete nejakí slávni pretekári, ktorí sa objavia aj v Dubovej?

Na každom kontinente sa ich nachádza pár. U nás máme priamo vo firme veľmi dobrého pretekára Ľuba. Skladá každý mesiac jedného pretekárskeho drona a pracuje na odstránení každého gramu zo svojho profesionálneho stroja. Bude zážitkom sa pozerať na jeho schopnosti lietať.

Na súťaži budú viacerí medzinárodní súťažiaci, ktorí patria k špičke.

drone-kostra-2-drone-race-startitup

 

Na Slovensku je veľa regulacií, proti voľnému lietaniu bezpilotných prostriedkov, ktorými sú aj drony. Ako to bude v Dubovej? 

V Dubovej máme všetko pripavené, aby sme mohli lietať, budeme tam natáčať aj s našimi veľkými strojmi a tí čo budú mať záujem, si budú môcť zalietať aj s malými dronmi – všetko v rámci predpisov. Budeme sa tam aj venovať možnostiam lietania na Slovensku.

Na tejto medzinárodnej súťaži budeme lietať podľa pravidiel FAI (Fédération Aéronautique Internationale) – je to organizácia, ktorá má na starosti všetky letecké športy a taktiež vytvára pravidlá pre jednotlivé kategórie, akou je v tomto prípade kategória F3U – FPV race pre drony. Piloti musia mať pred súťažou vybavenú športovú licenciu, aby sa mohli zúčastniť.

pretekarske-drony-drone-race-startitup

 

To sa určite nikto nebude nudiť. :) Môžem si teda prísť do Dubovej povedzme zalietať aj s vlastným dronom?

Vlastným dronom sa na Dubovej lietať nebude dať, ale máme tam dosť našich veľmi výkonných strojov, ako aj hračiek, s ktorými sa bude dať lietať. Všetko v rámci bezpečnosti.

fun-backpack-drone-race-startitup

 

Čo ste si všetko pripravili pre ľudí na pretekoch v Dubovej? Budú aj atrakcie, ktorých sa môžu priamo zúčastniť?

Voľno časové aktivity sme chceli opierať o lietanie, preto je tu veľa atrakcií, na ktorých si návštevníci budú môcť zalietať, alebo kde sa bude načo pozerať. Budú tam stánky s občerstvením a veľa ďalšieho. Medzi atrakcie bude patriť:

  • Výhliadkové lety (Cessna, Viper)
  • FPV Freestyle show
  • Drone Pilot Academy
  • Spaceman Championship
  • Ukážky RC modelov
  • FPV Football

Drony už nie sú záležitosťou úzkej skupiny nadšencov, ale začína sa o nich zaujímať aj verejnosť. Stávajú sa drony viac komerčné?

Áno, dnes si už každý nájde na trhu to, čo by ho zaujímalo, od malých interiérových dronov, s ktorými sa dá lietať aj v obývačke bez toho, aby ste rozbili televízor alebo luster až po obrovské drony, na ktoré treba pilotný preukaz a všetky povolenia. Budeme tam prezentovať rôzne možnosti pre používateľa ako aj pre profesionálne použitie. Určite si tam prídu na svoje profíci v natáčaní, ako aj rodičia s deťmi.

 

Návštevníci si teda môžu požičať vaše drony a lietať s nimi?

Bude sa tam dať lietať s veľa strojmi. Ale niektoré si návštevníci budú musieť zaslúžiť jazdou zručnosti v klietke. Budeme tam mať veľmi silné “mašiny”.

final-vitazi-uavonic-drone-race-startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech