Minimalistické Vianoce a ekologické darčeky. Tipy ako ušetriť peniaze aj prírodu

  • Ako nahradiť vianočný stromček a zachovať pritom slávnostnú atmosféru?
  • Čo by mal obsahovať ekologický balíček pre tvojich blízkych?
  • Inšpiruj sa alternatívnymi darčekmi, ktoré nie sú hmatateľné ale veľmi cenné
  • Ako nahradiť vianočný stromček a zachovať pritom slávnostnú atmosféru?
  • Čo by mal obsahovať ekologický balíček pre tvojich blízkych?
  • Inšpiruj sa alternatívnymi darčekmi, ktoré nie sú hmatateľné ale veľmi cenné

Slovo darčeky je akoby synonymom Vianoc, napriek tomu, že pôvodne mali byť časom oddychu, pokojnej atmosféry a spoločne prežitého rodinného času pri dobrom jedle a rozprávkach. Samozrejme, že darčeky vždy potešia, dnešná početná a konzumná spoločnosť má však na prírodu veľmi negatívny vplyv a napokon stres z hromadenia vecí škodí aj nám samotným. Zamysleli sme sa preto nad tým, ako by sa Vianoce dali prežiť šťastne i v minimalistickom a ekologickom štýle.

Stromček

Živý či umelý? Alebo inak, ktorý z nich spôsobí menej škody? Strom, ktorý rastie dlhé roky, na jedno použitie je dosť smutná prax. Ten umelý vydrží viac rokov, ale keď myslíme ekologicky, čo s ním potom? Stane sa z neho pomerne objemný nerecyklovateľný odpad.

Riešenie, ktoré prinášame, isto nie je pre každého, no niektoré „zelené duše“ by sa mohli inšpirovať. Čo tak ozdobiť si strom, ktorý rastie pred domom/panelákom a v interiéri použiť namiesto stromčeka iný „zábavný“ predmet? Pár kreatívcov sa na sociálnych sieťach pochválilo napríklad vianočným ananásom či vianočnou gitarou. Drevo ako drevo… Alternatívou môže byť aj sviečka v tvare stromu. Spojíš tak dve v jednom. Vhodná môže byť aj izbová rastlina alebo izbový strom ako napríklad fikus. Napokon Ježiško sa narodil na sene a slame, takže použiť niečo iné ako „tradičný“ stromček, vôbec nebude proti tradíciam.

Dajú sa ale aj požičať stromčeky v kvetináčoch. No treba si ich rezervovať už v novembri, inak sa ti nemusí újsť. Firma, ktorá to rieši, ti ho donesie aj odnesie.

Pekný stromček si ale môžeš zostrojiť aj z akéhokoľvek materiálu, ktorý kreatívne naaranžuješ. Pokojne to môžu byť aj živé vetvičky, stále ale nezotneš celý strom.

Darčeky

Veľmi pravdepodobne sa nájdu viacerí, ktorí nemajú šajnu, čo kúpiť svojim blízkym, lebo veď „všetko majú, ale niečo im musíš dať a tiež by to nemuselo byť drahé.“ Takéto trápenia často končia kúpou harabúrd alebo nie úplne vhodným výberom darčeka.

Ideálne je niečo 100% praktické a spotrebné, čo nebude dlhé roky zaberať miesto v skrini či na poličke zapadať prachom. Skús možno staviť na ekologické darčeky. Vedci varujú, že máme len 12 rokov na zvrátenie nebezpečného oteplenia planéty. Praktickým darčekom by preto mohol byť základný eko balíček pre čistejší  život.

Čo by mal taký eko balíček obsahovať?

Lufa – jedná sa o popínavú rastlinu, ktorá má tekvicovité plody. Práve dužina tohto plodu má množstvo využití. Keď je menej vyzretá, dá sa aj jesť. Vyschnutá dužina sa potom používa namiesto húbky na riad, pleťových tampónov či pre brúsenie suchej kože na pätách. Ľahko sa preplachuje od zbytkov z jedla. Vysychá rýchlejšie ako bežná špongia, preto sa v nej tvorí menej baktérií. Používať sa dá celý mesiac a potom ju jednoducho hodíš do kompostu, kde sa rozloží.

Látkové tašky na kusový tovar – Mrkva, uhorka, pečivo, jablká, zemiaky, oriešky a mnoho iného tovaru sa úplne zbytočne balí do plastových sáčkom. Blízkych tak môžete obdarovať sadou látkových tašiek, ktoré môžu oproti jednorázovým sáčkom používať dlhé roky. Tašky môžete kúpiť a tí šikovnejší i ušiť a jedinečným dizajnom.

Základom života bez odpadu je byť vždy pripravený. Množstvo odpadu tvoria ľudia, keď si dávajú zabaliť obed z reštaurácií. Vhodným darčekom môže byť nerezová (ale i plastová) zatváracia krabička a taktiež fľašapohár pre prípady, keď si treba kúpiť kávu so sebou. Dnes sú trendy „gigantické“ kabelky, takže sa netreba obávať toho, že by to niekomu do tašky nezmestilo.

Univerzálny čistič – Stačí si uvedomiť, že špina, ktorú v domácnosti vytvárame, je prírodného pôvodu (vodný kameň, zanesené umývadlo od zvyškov jedla, prach/fľaky na podľahe, usadeniny v záchode, atď.) Je teda pomerne nezmyselné používať na podobné znečistenia či usadeniny drastickú a vysoko toxickú chémiu, pri ktorej sa musíme chrániť rukavicami. Najsilnejšími „zbraňami“ sú ocot a sóda bicarbóna – z nej sa robia aj domáce pracie prostriedky. Na internete nájdeš viacero návodov. Ten najjednoduchší je použiť ocot samotný, alebo ho 1:1 zriediť s teplou vodou. Pre krajšiu vôňu možno pridať pár kvapiek ľubovolného esenciálneho oleja. Nezabudni čistič nechať pôsobiť aspoň 10 minút. Menej zanesené plochy, idú vyčistiť aj okamžite. Ak treba, tekutinu, môžeš naliať do rozprašovača. Zapchatý odtok – podaruj ingrediencie a návod: nasyp do odtoku sódu bikarbónu (cca 1dl) a zalej ju octom (cca 2 dcl). Ihneď prebehne reakcia a zmes začne peniť a syčať. Nechaj pôsobiť 10 minút a potom dobre prepláchnite horúcou vodou.

Keď ostaneme pri nekupovaní harabúrd, čoraz viac sú rozšírené zážitkové darčeky alebo služby. Môžeš niekomu kúpiť lístok na festival, koncert, výlet či predplatiť masáž… čokoľvek.

Minulý rok nemenované kníhkupectvo prišlo so skvelým nápadom darovať svoj čas – na kartičke bolo napísané „ja za teba urobím ….(niečo – podľa potreby), a ty si zatiaľ môžeš dve hodiny čítať“.  Toto by asi ocenila väčšina mamičiek. Babku a dedka, ktorí sú možno celé dni sami, by potešila len tvoja prítomnosť a spoločne strávený čas.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá