Ministerstvo chce vďaka tejto novinke skoncovať s nelegálnou ťažbou dreva

  • Krádeže dreva tvoria až 51% zachytenej environmentálnej kriminality
  • Aplikácia by mala byť spustená do konca roka 2020
BeFunky-collage-3
TASR - Milan Kapusta
  • Krádeže dreva tvoria až 51% zachytenej environmentálnej kriminality
  • Aplikácia by mala byť spustená do konca roka 2020

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) začalo pracovať na vývoji aplikácie, prostredníctvom ktorej budú môcť ochranári aj široká verejnosť nahlasovať nelegálnu ťažbu dreva. Ministerstvo to oznámilo na dnešnej tlačovej konferencii.

Aplikácia by mala byť spustená do konca roka 2020. Na projekte bude MŽP spolupracovať s Inštitútom environmentálnej politiky (IEP). Celkové náklady spojené s vývojom mobilnej aplikácie zatiaľ nie sú známe. Projekt bude financovaný z prostriedkov ministerstva.

Krádež dreva tvorí až 51% environmentálnej kriminality

Aplikácia má fungovať tak, že ak návštevník lesa zaznamená niekde ťažbu, bude si môcť prostredníctvom aplikácie overiť, či je legálna. Ak odhalí nelegálnu ťažbu dreva, bude ju môcť priamo na mieste prostredníctvom aplikácie nahlásiť. Rovnako bude môcť urobiť v prípade, ak sa mu bude zdať, že sa ťaží viac dreva, než je povolené.

Podľa Prezídia policajného zboru pritom tvoria krádeže dreva až 51% zachytenej environmentálnej kriminality. O pár dní navyše do platnosti vstúpi aj novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá zvýši ochranu národných parkov či zakazuje výruby v národných parkoch.

zdroj: TASR - Dušan Hein

Jednoduchá kontrola nelegálnej ťažby

Štátna ochrana prírody bude mať v kompetencii kontrolovať ťažbu dreva v národných parkoch od 1. januára 2020, keď vstúpi do platnosti novela zákona o ochrane prírody a krajiny.

„Aplikáciu chceme už od začiatku dimenzovať aj pre plánovanú ťažbu a systém nastaviť tak, aby prerástol hranice národných parkov a na konci dňa dostal pod kontrolu ťažbu a prepravu dreva na celom Slovensku,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

Inšpiráciu pri príprave aplikácie by podľa riaditeľa Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martina Haluša bolo možné nájsť napríklad v Bulharsku alebo Rumunsku, kde už takýto systém funguje. Týka sa ale hlavne prepravy dreva.

„Občan si cez aplikáciu bude vedieť nielen overiť, či je na danom mieste ťažba povolená, ale napríklad aj v akom množstve a aké je číslo povolenia. Ak narazí na nesúlad, tak informácia poputuje kontrolným orgánom. V prípade prepravy dreva zas bude smerodajné evidenčné číslo prepravného vozidla,“ uviedol Haluš.

zdroj: TASR - Svätopluk Písecký

IEP, ktorý je analytickým útvarom pri ministerstve, uvádza, že od septembra 2018 do konca augusta 2019 uskutočnila Slovenská lesnícko-drevárska inšpekcia 433 kontrol prepravy dreva. Pochybenia boli zistené v 45 percentách z nich. Podľa IEP zavedenie aplikácie v Rumunsku spôsobilo zvýšenie počtu zaregistrovaných oficiálnych prepravných dokladov o 30 percent a 50-percentný pokles nezákonnej činnosti.

Prednedávnom sme informovali aj o tom, že v slovenských lesoch sa bude ťažiť menej, nakoľko vláda žiada od Lesov SR zintenzívnenie výsadby stromov a šetrnejšiu ťažbu. Výmenou za to by podnik nemusel odviesť do rozpočtu povinný odvod, ktorý je vo výške minimálne 5 miliónov eur.

Viac čítaj TU>>V slovenských lesoch sa má po novom ťažiť menej. Milióny eur poputujú na výsadbu stromov

Zdroje: minzp.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech