Ministerstvo kúpilo za milióny len vyše polovicu učebníc. Nemuseli stáť nič

  • Takmer polovica slovenských žiakov nemá učebnice
  • Paradox - ministerstvo dokáže zaplatiť o vyše 90 % drahšie sumy, ale na učebnice nie je
  • Riešenie chýbajúcich učebníc by nemuselo stáť nič alebo len minimum
ucebnice-
pixabay.com
  • Takmer polovica slovenských žiakov nemá učebnice
  • Paradox - ministerstvo dokáže zaplatiť o vyše 90 % drahšie sumy, ale na učebnice nie je
  • Riešenie chýbajúcich učebníc by nemuselo stáť nič alebo len minimum

Platy učiteľov sa už vyriešili, takže slovenské deti zdá sa, bude mať kto učiť. Avšak ďalším veľkým problémom sú chýbajúce učebnice, bez ktorých to tiež nepôjde. Človek by si pomyslel, že papier nie je až taký drahý a keď sa už rúbe drevo aj v národných parkoch, malo by byť z čoho ich tlačiť.

Na školách chýba 42 % učebníc. Ministerstvo školstva sľubuje, že po ukončení prebiehajúcich verejných obstarávaní by mohlo študentom chýbať už „len“ 35 % učebníc. Tento problém sa dosiaľ zvykol riešiť tak, že učebnice dokupujú rodičia na vlastné náklady, v iných prípadoch si ich školy požičiavajú alebo učitelia kopírujú materiály z hodiny na hodinu.

Okrem Slovenska, Malty, Cypru a Grécka, v celej Európe funguje otvorený učebnicový trh – školy si teda môžu slobodne vybrať učebné materiály podľa preferencií a nechýbajú.

Peniaze by aj boli, ale „idú do luftu.“ V roku 2013 sa prevalil škandál s predraženým obstarávaním školských pomôcok pre školy. Firma Kvant vtedy dostala obrovské milióny eur. Prostredníctvom tohto obstarávania rezort školstva cez ŠIOV obstaral napríklad 10-eurovú spájkovačku za 117 eur, reťazovú pílu, ktorej cena v obchode je 90 eur za 580 eur, či plagát za 492 eur, pričom cenu nastavili ministerskí úradníci. Z toho vyplýva, že rezort školstva hravo zvládne zaplatiť materiály s 85 či 92 % prirážkou. Logicky by malo vyjsť aj na učebnice, ale nevyšlo. 

Tento rok ministerstvo vyčlenilo na učebnice vyše sedem miliónov eur, z čoho dokázalo kúpiť 58% učebníc. Keď sa na to pozrieme tak, že nákupy v školstve zvyknú byť predražené o cca 90%, táto suma by mala bohate stačiť na všetky učebnice „aj s tringeltom.“ Ale to je len domnienka…

Okrem nedostatku financií je problém aj spracovanie najmä matematických a technických učebníc, ktoré žiakov pre túto oblasť príliš nenadchýnajú. Na pracovnom trhu by sa ale ľudia s týmto zameraním zišli. Problémom je tiež nedostatok kvalitných autorov, ktorí by vedeli napísať niektoré učebnice, najmä technického charakteru.

Učebnice by v skutočnosti nemuseli stáť nič

Dlhodobý nedostatok učebníc v školách by mohli vyriešiť e-knihy. Na portáli e-aktovka je bezplatne sprístupnených 63 elektronických učebníc a časom by tam malo pribudnúť 80 ďalších titulov pre základné a stredné školy. Výhod elektronických učebníc je množstvo. Šetria náklady na tlač, distribúcu, sú nezničiteľné a je ľahké ich rýchlo vymeniť za nové.

Učebnice by nám pomohli. V medzinárodnom testovaní PISA, sa pravidelne ukazuje, že vedomosti slovenských žiakov sú na chvoste rebríčka, za čo samozrejme nemôžu len knihy.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá