Ministerstvo spravilo podvodníkom škrt cez rozpočet. Počas karantény sa musíš jasne rozhodnúť

  • Ak budeš robiť z domu počas karantény, stratíš nárok na nemocenské
  • To dostaneš len v prípade skutočnej práceneschopnosti
Ilustračný obrázok
unsplash/John Cameron,Jan Baborák
  • Ak budeš robiť z domu počas karantény, stratíš nárok na nemocenské
  • To dostaneš len v prípade skutočnej práceneschopnosti

Slováci sú vynaliezavý národ. To sa ukázalo aj počas pandémie koronavírusu, kedy si mnohí z nemocenského spravili druhý príjem. Podvodov bolo toľko, že sa Ministerstvo práce rozhodlo reagovať pozmenením zákona. RTVS vo svojej reportáži upozornila na to, že ak budeš počas izolácie v karanténe zároveň pracovať z domu, neuznajú ti práceneschopnosť, a tak ani nárok na nemocenské.

V dôsledku niekoľkých odhalených podvodníkov navrhlo Ministerstvo práce zmeniť zákon.

Porušení bolo vlani niekoľko

Dostal si pozitívny výsledok, cítil si sa dobre a rozhodol ďalej pracovať? To je v poriadku. Ak si však v tom čase poberal aj nemocenské, to v poriadku už nie je. Svojím konaním si prekročil medze zákona.

Vo všeobecnosti je na Slovensku problém s nedodržiavaním PN a so zneužívaním PN. Z nadnárodných výrobných firiem máme štatistiky, že na Slovensku je 2,5-krát viac ľudí na PN ročne, ako je tomu napríklad v Nemecku alebo na západe,“ hovorí pre RTVS Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov.

Vlani zistili kontrolóri 404 porušení liečebného režimu, pričom udelili 146 pokút, ktorých priemerná výška sa pohybovala okolo 17 eur.

Mnohí Slováci však v prípade mierneho priebehu ochorenia koronavírusu radšej pracujú z domu, než čerpajú nemocenské.

„Keďže pracujem z domu, pozitívnym testom sa toho u mňa veľa nezmenilo. Ak mi to zdravotný stav dovoľoval, pracovala som aj popri chorobe. Nemocenské som však nežiadala. Viac sa mi oplácalo pracovať formou home officu, ako nepracovať vôbec a čerpať nemocenské,“ hovorí 26-ročná Laura.

Home Office
zdroj: Unsplash/Surface

Prácu z domu využívame často

Vo všeobecnosti sa stáva práca formou home officu čoraz obľúbenejšou. 52 % ľudí, ktorí majú možnosť pracovať z domu, ju využívajú štyri až päťkrát do týždňa.

Vyplýva to z globálneho prieskumu spoločnosti Velux, ktorého cieľom bolo zistiť postoj zamestnancov k práci z domu. Prieskum sa tiež sústredil na ich požiadavky pri tvorbe dokonalého domáceho pracovného priestoru a výzvy, ktorým čelia.

Mnohí však popri práci z domu zabúdajú na akýsi správny denný režim.

Pracovné prostredie pre mnohých naďalej predstavuje detskú izbu či kuchyňu. Psychologička Kristína Hroncová nám v súvislosti s home officom vysvetlila, že situácia je náročná hneď z viacerých aspektov. Hneď na úvod poukázala na pracovné návyky a rituály, ktoré sme mali zaužívané pred pandémiou.

Úkony, ktoré zahŕňali nutnosť skorého ranného vstávania, obliekania či upravenia vizuálu, sa zrazu vytratili a my sme do práce chodili doslova od postele.

„Často sa potom deje to, že sa pri práci v domácom prostredí stiera hranica medzi osobným a pracovným životom. Tým, že ‚existujeme’ v online priestore, sme mnohokrát stále prítomní a stiera sa aj hranica medzi pracovnou dobou a časom, ktorý máme vyhradený pre seba a svoje rodiny,“ vraví.

„Mnoho ľudí preto vníma väčší tlak na vykonávanie pracovnej činnosti, keďže pracovná požiadavka môže zo strany vedenia prichádzať aj mimo pracovnú dobu. Stáva sa potom, že si mnoho ľudí predlžuje hodiny, ktoré strávi pri svojej práci,“ dopĺňa.

Je preto nutné, mať jasne stanovený harmonogram, ktorý dodržiavame aj pri práci formou home office. Iba tak sa môžeme vyhnúť prepracovaniu v domácom prostredí či, v horšom prípade, vyhoreniu.

Zdroj: RTVS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá