Mladá Slovenka sa o autá príliš nezaujíma, no svetové dizajnové štúdiá sa o jej návrhy idú pobiť

  • Nestáva sa až tak často, že do vôd dopravného dizajnu zablúdia ženy. Pritom práve ony vedia dať mužským hračkám detaily a nádych, ktorý posúva autá na nový level.
cakl
behance.net
  • Nestáva sa až tak často, že do vôd dopravného dizajnu zablúdia ženy. Pritom práve ony vedia dať mužským hračkám detaily a nádych, ktorý posúva autá na nový level.

Na Slovensku síce rastú automobilky ako z vody, no v konečnom dôsledku nie sú ničím unikátne. Pásová výroba produkuje hodinu, čo hodinu tie isté modely áut, pospájané dielcami osadenými rukami Slovákov, ktorí sa chytili šance využiť jedny z mála novo vzniknutých pracovných miest.

Slovensko síce je automobilovou veľmocou, no ani zďaleka nám tento titul neprináleží len kvôli faktu, že tu máme viac automobiliek ako v iných krajinách.

foto:behance.net

Pyšní však určite môžeme byť napríklad na ateliér dizajnu na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení. Mnoho Slovákov v našej krajine o ňom netuší, pritom vo svete má vskutku zvučné meno.

Študenti tu pracujú na svojich projektoch pod vedením pedagóga a tvorcu Aeromobilu Štefana Kleina. Mladí Slováci sa zúčastňujú súťaźí automobiliek, kde si rovnajú dizajnérske sily so študentami z prestížnych škôl z celej Európy.

foto:behance.net

Jednou zo študentiek dopravného dizajnu je aj Žofia Šutá.Tá má už v pomerne mladom veku za sebou niekoľko hodnotných skúseností. Mladej Slovenke sa podarilo dostať do nemeckého Daimleru, kde pracovala v dizajnovom štúdiu značky Mercedes.

foto:carbodydesign.com

Netrvalo dlho a záujem o jej inovatívne návrhy prejavila aj spoločnosť Hyundai. Žofia tak zavítala aj do európskeho dizajnového centra Hyundaiu v nemeckom Frankfurte. Hodnotné skúsenosti však nadobudla aj počas pôsobenia v legendárnom talianskom dizajnérsko štúdiu Pininfarina.

foto:behance.net

Pre automobilku Hyundai vytvorila v rámci bakalárskej práce koncept auta spájajúceho klasické SUV s pretekárskym vozidlom. Vychádzala pritom z prepojenia mechanických a organických prvkov, kde motor symbolizuje ľudské srdce a exteriérové materiály zase krv, ktorá cez neho prúdi.

foto:behance.net

Človek by povedal, že dizajn automobilov budúcnosti musí robiť človek milujúci autá a sledujúci najnovšie trendy v automobilovom priemysle. Toto však ani zďaleka nebol Žofiin prípad. Nikdy ju nejako obzvlášť autá nezaujímali, to čo ju napĺňalo bolo kreslenie. Žofia si to preto namierila do ateliéru Transport dizajnu, kde o kreslenie naozaj nie je núdza.

foto:behance.net

V portfóliu Žofie nenájdeš len návrhy moderných konceptov áut, ale napríklad aj kresby šperkov. Práve multifunkčnosť a nezameriavanie sa len na jednu konkrétnu oblasť je to, čo mnoho firiem hľadá v mladých talentoch. Je to vidieť aj na postoji Audi – si nevyberá do svojich dizajnérskych tímov len „čistokrvných“ dopravných dizajnérov, no šancu dáva aj sochárom, či šperkárom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech