Mladí Slováci, ktorí prostredníctvom surfovania a úžasných videí dostávajú prírodu bližšie k nám

  • Surfovanie nie je len šport, je to životný šýl. Je to silné spojenie s prírodou a užívanie si momentu, ktorý sa už nezopakuje.
collage surf
  • Surfovanie nie je len šport, je to životný šýl. Je to silné spojenie s prírodou a užívanie si momentu, ktorý sa už nezopakuje.

Šikovní chalani Michal Csáder, Vlado Vizvári a Jakub Šipoš si žijú beach life a a zároveň stoja za slovenským projektom s názvom The Right Place, prostredníctvom ktorého do sveta púšťajú krátke filmy o surfovaní. Nádherné zábery z ich prvého filmu ťa zoberú na ostrov Fuerteventura, nazývaný tiež ako európsky Hawai.

Na novom dieli projektu pracovali Michal a Jakub. Točili ho na ostrove Sāo Miguel v Azorskom súostroví. Filmy ťa zoberú na nádherné miesta, ukážu ti zákulisie zo života surferov či výrobcu surfov. Slnko, piesok a šum oceánu – perfektný teasing na začínajúcu dovolenkovú sezónu.

J.S._Azory_Surfers_09

Michal, prečo surf a ako si sa k tomu dostal?

K surfu som sa dostal prvý krát, keď som bol v Austrálií. Strávil som tam rok, ale to je už pekných pár rokov dozadu. Začal som s bodyboardom, spoznával oceán a potom som sa vrátil a hľadal cestu späť k oceánu.

Po nejakej dobe som bol potom v Portugalsku, čo bolo 9 rokov dozadu a odvtedy som v tom. A som v tom kvôli tomu, že to tak cítim. Je to proste úžasný pocit, spojenie s prírodou, posúvanie vlastných hraníc a skvelé pre telo aj ducha.

21

Čo vás viedlo k vyprodukovaniu týchto filmov?

Prvý film z ostrova Fuerteventura, produkcia Jakub Šipoš a shakatravel.sk, bol taký úvod, aby sme zvýšili v ľuďoch povedomie o surfingu, ale zároveň, aby sme ukázali čomu sa venujeme a ako fungujeme.

Druhý krátky film, produkcia Jakub Šipoš a Michal Csáder, z ostrova Sao Miguel na Azoroch, je viac o objavovaní ostrova, o prírode, o surfingu s miestnymi chalanmi. Chceli sme tiež poukázať na trošku alternatívnejší spôsob života. Na ostrove sme strávili takmer päť mesiacov v malej dedinke, objavovali a dokumentovali okolie, lokálnych ľudí a mali možnosť spoznať ostrov očami miestnych.

8

Blíži sa premiéra ďalšieho filmu, plánujete pokračovať s novými dielmi?

Áno, premiéra bude vo štvrtok 28.4… Tentokrát bude premietanie spojené s vernisážou fotografií z ostrova Sao Miguel. Určite plánujeme pokračovať s ďalšími dielmi. Plánujeme prejsť všetky ostrovy na Azoroch, ktorých je deväť. Plánujeme veľa surfovať, dokumentovať a veríme, že z toho vznikne opäť niečo pekné a zaujímavé.

4

Z lásky k surfovaniu ste založili cestovnú kanceláriu

Áno, cestovnú kanceláriu sme s Vladom založili tri roky dozadu. Zameriavame sa čisto na surfovanie, lepšie povedané na destinácie s vlnami. Ako prvé sme začali robiť dovolenky spojené so surfovým kurzom na Fuerteventure s ubytovaním v apartmánoch alebo surfhouse.

Postupne sme do našej ponuky pridali, mestečko Famara na susediacom ostrove Lanzarote, dva kempy v Moliets a Carcans vo Francúzsku a ostrov Sao Miguel na Azoroch. Každá destinácie je niečím iná a zaujímavá, a všade sú vlny rôznej náročnosti, takže si každý príde na svoje. Či už začiatočník alebo pokročilý.

 

Ja som člověk, ktorý nikdy neskúsil surf, keby som chcela ísť na tento typ dovolenky, máte zabezpečenú inštruktáž?

Áno, zabezpečujeme profesionálnych inštruktorov aj s celkovou výbavou – surf, neoprén a doprava na pláž v rámci surfovej školy.

 

Aké sú vaše ciele a plány s cestovkou?

Naše ciele sú prinášať zaujímavé destinácie s ideálnymi podmienkami na surfovanie v danom období a poskytovať kvalitné služby. Priniesť prírodu opäť viac k ľuďom prostredníctvom oceánu, smerovať ich k aktívne strávenej dovolenke a naučiť ich niečo, čo im prinesie krásny pocit a úsmev na tvár.22

3012

Chalani majú onedlho premiéru nového filmu natočeného na ostrove Sāo Miguel, vidíme sa? Sleduj trailer:

Celý film z ostrova Fuerteventura:

autor fotografií: Michal Csáder, Jakub Šipoš

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech