Mobli: Prvá firma na súkromnej burze NASDAQu

  • Izraelský startup Mobli bude prvou spoločnosťou obchodovanou na novej privátnej burze NASDAQu. Len niekoľko dní po oznámení o jej spustení sa už hovorí aj o spoločnostiach, ktoré budú na tomto trhu medzi prvými.
image_1394386861.png
  • Izraelský startup Mobli bude prvou spoločnosťou obchodovanou na novej privátnej burze NASDAQu. Len niekoľko dní po oznámení o jej spustení sa už hovorí aj o spoločnostiach, ktoré budú na tomto trhu medzi prvými.

 

Začiatkom minulého týždňa ohlásil NASDAQ spustenie svojho vlastného private marketu. Ide o snahu konkurovať už existujúcemu SharePostu a SecondMarketu. Hovorí sa aj o tom, že NASDAQ už dohodol vstup na burzu s niektorými „horúcimi“ startupmi. Medzi prvými údajne bude Mobli – izraelský startup so zameraním na mobilné zdieľanie fotografií a videa. 

Pojem privátna burza sa môže zdať neznámy. Hlavnou myšlienkou je, aby mohli počiatoční investori, zamestnanci a samotní zakladatelia predávať svoje akcie s vedomím, že je známe, kto môže kupovať a predávať tieto akcie, koľko akcií sa môže predať v určitom čase a tiež načasovanie týchto transakcií. Takéto súkromné burzy tiež umožňujú mladým spoločnostiam otestovať si realitu pred samotnou IPO.

 

 

Vstup na súkromnú burzu NASDAQu sa pre Mobli javí ako celkom rozumný krok. Nedávno táto spoločnosť rozbúrila mediálne vody svojim vyhlásením o novom kole financovania. To bolo v sume 60 mil. USD a viedol ho Carlos Slim Helú – podnikateľský magnát z Mexika a  jeden z najbohatších ľudí sveta. Pred týmto kolom sa podarilo spoločnosti získať 28 mil. USD od kazašského biznismana Kengesa Rakisheva a iných pomerne známych ľudí ako Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Lance Armstrong alebo Serene Williams.

 

 

 

A o čom Mobli je? Ide o mobilnú aplikáciu na zdieľanie obrázkov a videa, ktorú spustili v roku 2011. K novembru 2013 mala celosvetovo 12 miliónov užívateľov. V posledných mesiacoch sa podarilo zväčšiť užívateľskú základňu najmä vďaka podpore zo strany Slimovej spoločnosti América Móvil. Išlo najmä o trhy Latinskej Ameriky.

Stále však zostáva nezodpovedaná otázka, či sa Mobli dostane na úroveň, ktorá by investíciu obhájila. Ak nie, jedného dňa sa Slim, Rakishev a DiCaprio zobudia a budú sa čudovať, čo sa s ich 90-miliónovou investíciou stalo. To by mohlo Leonarda mrzieť možno viac ako to, že stále nemá Oscara ;)

Zdroj: businesswire.com

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech