Modernú drevostavbu s výhľadom na Nízke Tatry si zamiluješ

  • Rodinný dom sa nachádza na mierne svahovitom pozemku  s výhľadom na Nízke Tatry
  • Moderná drevostavba má dve nadzemné podlažia so sedlovou strechou
  • Drevostavba vo Veternej Porube je vyhotovená v nízkoenergetickom štandarde
  • Poď sa spolu s nami pozrieť dovnútra
Milan Hutera
  • Rodinný dom sa nachádza na mierne svahovitom pozemku  s výhľadom na Nízke Tatry
  • Moderná drevostavba má dve nadzemné podlažia so sedlovou strechou
  • Drevostavba vo Veternej Porube je vyhotovená v nízkoenergetickom štandarde
  • Poď sa spolu s nami pozrieť dovnútra
Podľa článku od autora Jakub Moravčík, Archinfo.sk, autori projektu: Ing. arch. Václav Zahradníček, Ing. arch. Hana Bartoňová, Spolupráca: Monika Moravcová
Dielo predstavujeme so sprievodným textom Ľubice Fábri:

Dilemou, ktorá stojí nezriedka pred stavebníkom a jeho architektom pri plánovaní akejkoľvek stavby vo vidieckom prostredí je: ako stvárniť novostavbu tak, aby harmonicky „zapadla“ do existujúcej tradičnej zástavby a zároveň „nerezignovala“ na vlastnú súdobú identitu?

Pri návrhu rodinného domu vo Veternej Porube sa architektom a staviteľom z architektonicko-realizačnej kancelárie Prodesi/Domesi – aj vďaka názorovej zhode s klientom – podarilo citlivé začlenenie modernej drevostavby medzi okolité staršie tradičné „chalupy“ v obci veľmi dobre. Na prvý pohľad je zrejmé, že ide o súčasnú architektúru, čerpajúcu z archetypálneho tvaroslovia a reagujúcu sedlovou strechou na historicky overenú formu, ktorá najlepšie chráni dom pred drsnejším podhorským počasím. Definitívne vyriešenie vonkajšej „obálky“ domu v parteri, kde si stavebník prial veľkorysú pobytovú terasu, našepkala príroda. Skúsenosti pri pobývaní na terase ukázali, že je nevyhnutné jej priestor uzavrieť zasklením, ak má slúžiť obyvateľom domu aj v dňoch s vetristým počasím – čo je v lokalite, ako napovedá jej samotný názov, časté.

Rodinný dom sa nachádza na mierne svahovitom pozemku s výhľadom na Nízke Tatry. Moderná drevostavba má dve nadzemné podlažia so sedlovou strechou so sklonom 45° a s vikierom so sklonom 6°. Základný pôdorysný tvar stavby je obdĺžnikový. „Drevodom vo Veternej Porube sme navrhli a postavili pre miestneho lekára – chirurga a jeho rodinu,“ vysvetľuje architekt Václav Zahradníček. „Dispozične sme stavbu navrhli podľa individuálnych potrieb klienta. Tvarom sme chceli reagovať na bezprostredné okolie, no takisto dať stavbe súdobý architektonický ráz.“

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk

Dispozícia domu je koncipovaná racionálne a dômyselne. Denná pobytová časť sa nachádza na úrovni parteru a nočná pokojná časť je umiestnená na poschodí. Pridanou hodnotou prízemia je rozsiahla, dodatočne presklená, terasa, ktorá navodzuje atmosféru príjemného rekreačného miesta a umožňuje obyvateľom domu jedinečne úzke spojenie okolitým prostredím aj v čase nepriaznivého počasia. Preslnenie a výnimočné svetelné scény vnášajú do interiéru domu strešné okná, umiestnené nad galériou na poschodí.

Dom je postavený modernou technológiou z lepených drevených panelov Novatop, stropné trámy tvoria pohľadové KVH hranoly. Pohľadová kvalita panelov určuje zásadným spôsobom vizuálny a vnemový charakter interiéru. Vnútro domu napĺňa vľúdna a zároveň osobitá atmosféra s prevahou drevených plôch. Ležérny a útulný charakter miestností sa podarilo dosiahnuť doplnením drevených stien a stropov o svetlé a prírodné odtiene zariadenia – biela, béžová, sivá. Žlté akcenty vnášajú do priestoru jas a prívetivý tón. Fasáda domu je obložená smrekovcom, ktorý je ponechaný v neupravenej podobe – vďaka tomu stavba korešponduje s okolitou scenériou.

Drevostavba vo Veternej Porube je vyhotovená v nízkoenergetickom štandarde. Vykurovanie objektu je vyriešené podlahovým elektrickým vykurovaním s niekoľkými žiaričmi a konvektormi. Ako doplnkový zdroj tepla sa využívajú  krbové kachle. Vetranie je zabezpečené rekuperáciou.

Text: Ing. arch. Ľubica Fábri, ArtD.

Realizácia bola vybraná na medzinárodnú prehliadku Salón drevostavieb 2019 a do publikácie Ročenka drevostavieb 2018.

Ateliér a dodávateľ: Domesi

 


Zdroj: archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech