Môže na Slovensku fungovať základný príjem pre všetkých?

  • To, čo sa pred niekoľkými rokmi zdalo ako utópia, nemožné či nerealizovateľné, sa dnes začína pretavovať do praxe. Prvé krajiny spúšťajú sociálny experiment a celý svet je zvedavý ako to dopadne.
Screen Shot 2016-05-02 at 08.18.03
  • To, čo sa pred niekoľkými rokmi zdalo ako utópia, nemožné či nerealizovateľné, sa dnes začína pretavovať do praxe. Prvé krajiny spúšťajú sociálny experiment a celý svet je zvedavý ako to dopadne.

Nemecko, Kanada či Fínsko sú prvé krajiny, ktoré niekoľkým ľuďom poskytnú základný nepodmienený príjem, aby si tak otestovali nápad v praxi. Na úvod by bolo fajn povedať si, čo základný príjem pre všetkých vlastne je.

Ako z názvu vyplýva, v skratke ide o peniaze pre každého občana štátu, ktoré mu zabezpečia bývanie, stravu a zdravotnú starostlivosť. Nič viac – ak túžiš po luxuse alebo aspoň po vyššom štandarde, stále musíš pracovať. Za týchto okolností však krajiny zrušia všetky ostatné sociálne benefity ako napr. podpora v nezamestnanosti, rodinné prídavky a podobne.

entreprenuership-800x400

foto: elitedaily

Dôvod, prečo sa o takomto modely diskutuje, je vysoká nezamestnanosť a nezdá sa, že by sa mala situácia globálne zlepšovať. A určite je to zaujímavé pre domasedov a lenivcov, ktorých to ku gauču priklincuje ešte pevnejšie.

Pre nás, ambicióznych mladých ľudí, však tento systém predstavuje obrovskú príležitosť. Máš plné zuby svojej práce, si psychicky zničený, no musíš zostať, pretože potrebuješ prežiť. Aj sa snažíš hľadať si popri zamestnaní inú prácu, no trojmesačná výpovedná lehota ti urobí škrt cez rozpočet. Alebo máš chuť konečne rozbehnúť svoj biznis, no nemôžeš si to dovoliť. A tu nastupuje výhoda základného príjmu. Či už sa ti bude dariť alebo nie, je tu časť peňazí, s ktorou prežiješ, aj keby tvoj biznis nezarobil ani cent. Jednoducho, vždy máš istotu, že nech sa stane čokoľvek, neskončíš na ulici.

Áno, viacerí podnikatelia mi povedali, že ich úspech bol aj o tom, aký tlak na seba vyvinuli. Ja osobne si však myslím, že oveľa príjemnejšie je pracovať, keď človek vie, že na úspechu nezávisí jeho prežitie.

 

Street cafes at shopping street Aleksanterinkatu, Helsinki, Finland, Europe

Vo Fínsku chce dať vláda ľuďom základný príjem 800 eur., foto: huffpost.com

Z prvých výsledkov experimentov sa zdá, že takýto systém môže fungovať. Ľudia síce vraj pracujú o niečo menej, no oveľa viac peňazí investujú do vzdelania a biznisu. Je to jednoducho ako kamarát, ktorý stojí za tebou, keď ideš osloviť babu v bare. Ak to vyjde, teší sa s tebou, ak nie, aspoň si s tebou vypije.

Pre Slovensko by to na papieri znamenalo samé pozitíva, otázkou však je, kde by sa na to v našej ekonomike našli prostriedky a ako by to vyzeralo reálne v praxi. Múdre hlavy sú však tomuto nápadu naklonené. V dobe, keď umelá inteligencia začína vo veľkom nahrádzať pracovné miesta to bude v budúcnosti asi aj nevyhnutné.

zdroj titulnej fotografie: Wiki

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech