Na juhu Slovenska sa píše príbeh rezortu, ktorý je známy vďaka unikátnemu vínu a chutnému jedlu

  • Hovorí sa, že náhody neexistujú, pretože všetko má svoj význam
  • Tieto slová potvrdzuje aj príbeh vinárskeho rezortu Château Rúbaň
Matúš Pastor
  • Hovorí sa, že náhody neexistujú, pretože všetko má svoj význam
  • Tieto slová potvrdzuje aj príbeh vinárskeho rezortu Château Rúbaň

Okrem úzkej dedinskej cestičky od Nových Zámkov vás k nemu dovedie aj zvesť o unikátnom víne. Alebo vám o nádhernom kaštieli v tristoročnom parku porozpráva spokojná nevesta. Tak či onak, toto ani zďaleka nie sú jediné dôvody, prečo sa na smer Rúbaň na južnom Slovensku vydať.

zdroj: Matúš Pastor

O unikátnosti miesta nás nemusela majiteľka Vladimíra Ollé a jej kolegovia vôbec presviedčať. Sami ale zo skúseností vedia, že najlepší názor si urobí človek sám, keď sa nadýcha atmosféry, zoznámi sa s miestom či ochutná dobré jedlo a víno. A presne toto nás na okraji obce Rúbaň v južnoslovenskej vinohradníckej pri Strekove aj čakalo.

zdroj: Matúš Pastor

zdroj: Matúš Pastor

Počas dvoch hodín cesty z Bratislavy nás sprevádzalo zamračené počasie, no len chvíľku po príchode na miesto sme sa presvedčili o pravdivosti štatistiky, že na tomto území je najviac slnečných dní v roku. A rozľahlý pozemok s rozlohou 10 hektárov nás privítal sťa otvorenou zlatou náručou. Vstupnú bránu, ako hostia zvyknú nazývať vchod do Guest house, totiž architekt Zoltán Bartal oživil zrkadlovými stenami a zlatým falcovaným plechom. Zrkadlo má odrážať blízke stromy v okolí a zlato evokovať farbu zrelého bieleho vína, oba materiály sú použité vo viacerých častiach komplexu a tvoria tak jeden celok. Všetko tu má svoje miesto a význam.

zdroj: Matúš Pastor

zdroj: Matúš Pastor

To tiež rozhodlo, prečo po vyše desiatich rokoch neúspešných pokusov o predaj zakotvila v Rúbani práve rodina Vladimíry Ollé. Pozemok prijali v celku a rozhodli sa ho zveľadiť. “Chodievali sme do tohto regiónu roky ako hostia, poznali sme ho. A raz manžel náhodou zistil, že je na predaj, tak sme začali o kúpe uvažovať,” hovorí skúsená manažérka, ktorá na miesto priniesla aj zručnosti z hotelového manažmentu. Do miesta s bohatou históriou sa rýchlo zamilovali a bolo rozhodnuté, že to nebude len obyčajná investícia, ale s úctou vybudujú do krásy, čo bolo roky schátrané a využijú všetko, čo by bol hriech nevyužiť. Kráčajúc po parku sa nám ich vyše šesťročné dielo pomaly odkrývalo.

zdroj: Matúš Pastor

Ticho ako bonus

V rozsiahlom parku bolo kedysi viacero menších či väčších budov, no dnes mu dominuje najmä kaštieľ so základnými múrmi z konca 18. storočia. “História hovorí, že jeden z majiteľov bol aj Aladár Zichy, ktorý ho vyženil svadbou s dcérou jedného budapeštianskeho bankára. Udalosti po druhej svetovej vojne však urobili z miesta majetok cirkvi, kde až do polovice 90. rokov žili rádové sestry a kňazi,” hovorí dnes Vladimíra Ollé. Málokto mal preto chuť sa do schátraného miesta pustiť, no ona so spolupracovníkmi dala dokopy projekt, ktorému sa darí, ktorý ráta s využitím pôdy aj miestnych ľudí. A ako sa ukazuje, keď idete do niečoho so srdcom, vidno to.

zdroj: Matúš Pastor

Či už sa sem vyberiete na svadbu alebo firemný event, spomínaný Guest house ponúka ubytovanie pre 60 ľudí. V izbách, ktoré sú zariadené jednoduchým, ale útulným štýlom najviac svedčia rána. Po prebudení si môžete vyjsť na malý balkón a keď budete mať šťastie, kochajúc sa výhľadom a zvukmi parku vás pošteklí na nohu zvedavá veverička. “Naši hostia, aj keď sem prídu len na teambuilding, ocenia ticho. Priznávajú, že ďaleko od mesta sa im tu aj lepšie sústredí,” dodáva majiteľka s tým, že k dispozícii je v okolí aj golf, turistika, rybačka alebo túry na bicykli. A aj malý wellness.

zdroj: Matúš Pastor

zdroj: Matúš Pastor

Jej slová, že potenciál pozemku chcú naplno využiť, sa nám potvrdzujú len pár krokov od Guest house. Stred rozsiahleho parku, ktorého dominantou sú tristoročné stromy, zdobí stan z prírodného plátna, na Slovensku ojedinelý. “Využívať sa dá celoročne, no každú sobotu od mája do septembra je vyhradený pre svadby. Ak by ste chceli mať svadbu v našom parku, míňajú sa už aj posledné miesta z budúcoročného kalendára,” dodáva majiteľka. Jeho zemité farby a pekná a využiteľná konštrukcia do parku pasuje a ponúka tak ďalšie možnosti pre hostí. Svadby v Rúbani sú už legendárne a od kedy pred 3 rokmi privítali prvú nevestu, chýr o ich službách a pohostinnosti sa šíri sám. Veď kto by nechcel mať svadbu na takomto romantickom mieste?
Svoje áno si však nemusíte povedať iba pod holým nebom, ale aj vo vedľajšom kaštieli. Hoci je zrekonštruovaný zatiaľ len z vonkajšej časti, vnútro s tehlovými stenami, drevenými trámami či schodiskom ponúkajú dokonalé kulisy pre svadobné fotenie. A keď si predstavíte pár sviečok a stoličky obklopené históriou, môžete sa zaradiť k tým nevestám, ktoré to už vyskúšali a sociálne siete zaplnili unikátnymi fotografiami. Mimo svadieb začínajú priestor využívať na výstavy umeleckých diel.

zdroj: Matúš Pastor

zdroj: Matúš Pastor

Všetko z domácich podmienok

Majitelia sa netaja tým, že ich prvotné plány sa pekne a pomaly rozrastajú. Kým v úvode bola snaha zrekonštruovať kaštieľ a využiť potenciál vinohradov, postupne sa v zadnej budove začali robiť degustácie, neskôr z degustačného priestoru vznikla reštaurácia. Pre jej potreby vytvorili Guest house a keď už bolo na svete aj ubytovanie, prišiel na rad stan na svadby a eventy. Vyše troch rokov tak Château Rúbaň ponúka naozaj komplexné služby, čím sa líši od iných vinárstiev či hotelov. Tu nájdete všetko na jednom mieste a dokonca v lone prírody.

zdroj: Matúš Pastor

O tom, že vinársky rezort do oblasti zapadol svedčia aj dobré vzťahy s miestnymi. Majitelia sa totiž od začiatku snažili s nimi vychádzať, mladých zamestnať ako výpomoc pri akciách či zdieľať vône a chute poľnohospodárskeho kraja. A tak v reštaurácii, ktorej aj kvôli tradícii, kraľuje poctivá kuchyňa, dostanete k jedlám aj čerstvý chlieb či posúchy od miestnej pekárky, čerstvé syry a mliečne výrobky z Dubníka, mäsa od farmárov či ovocie zo sadov vo Dvoroch nad Žitavou. A veľa si dopestujú sami. V záhradke neďaleko reštaurácie sú to bylinky a zelenina, z ktorej si potom vyrábajú sušené paradajky či pretlak. Platí tu teda, že tu nájdete výnimočné jedlá z kvalitných a lokálnych surovín. Robia si aj vlastné sirupy a zaváraniny, a zmrzlina nikdy nie je iná ako z domácej kuchyne. A tá je vybavená tak, že nejeden hosťujúci kuchár si povzdychne túžbou mať takú. My sme si pochutnali na polievke s kôprom, prepeličím vajíčkom a cibuľovou posýpkou a pstruhom s baby karotkou a jarnou zeleninou Keďže naším spolustolujúcim bol okrem majiteľky aj winemaker Ladislav Ďörď, skvele jedlo doplnil vínom Svoj sen z ročníka 2017.

zdroj: Matúš Pastor

Víno ako veľké lákadlo

A dostávame sa k vínu. Tam, kde to všetko začalo a v čom spočíva najväčšie bohatstvo kraja aj samotného rezortu. Majitelia totiž po kúpe zistili, že miestni vinári často plody svojej úrody predávajú ďalej. Oni sa preto rozhodli ponechať hrozno vo svojom prirodzenom prostredí, časom dopestovávať aj svoje a pod značkou Château Rúbaň šíriť zvesť o jeho kvalitách aj ďalej. Dnes majú ich vína medaily z Paríža, Bruselu i Madridu. Práve novozrekonštruovaná zadná budova je postavená na storočnej pivnici, poskytuje priestor pre spoločenské degustácie a tiež poskytuje ideálne podmienky pre zrenie červeného vína. V jej zadnej časti  je laboratórium a technické miestnosti, ktoré slúžia aj miestnym vinárom či odborníkom pri výmene skúseností. Aktuálne sú ich najväčším klenotom novovyšľachtené odrody ako Svoj sen, Mília či Noria, ktoré pochádzajú práve z tohto územia a cestu za nimi dnes neváhajú merať odborníci aj milovníci vína z celého Slovenska. Vysádzajú sa aj nové parcely, ktorých prvé plody by mali uzrieť svetlo sveta za 2-3 roky.

zdroj: Matúš Pastor

zdroj: Matúš Pastor

Okrem svadieb a rodinných osláv je to miesto obľúbeným dejiskom aj firemných akcií, kedy si víno nevychutnávate len ako doplnok k jedlu, ale môžete si namiešať vlastné cuvée, zúčastniť sa ochutnávka na slepo či degustácie. Za sebou majú už aj školenia somelierov.

A že nie sú len také hocijaké vinárstvo dokazujú okrem prístupu k práci a vínu aj svojimi etiketami. Keď je víno dobré, nepotrebuje toho mať na fľaši veľa. Dielo trnavského štúdia Pergamen na každej jednej rozpráva príbeh a aby sme vám už nepovedali úplne všetko, choďte za nimi do Rúbane. Pretože tam by mali viesť všetky cest milovníkov ticha, prírody, histórie, dobrého vína a jedla.

zdroj: Matúš Pastor

Zdroj: Archinfo.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá