Na letenky do vzdialenejších krajín zabudni. Odborníci varujú, že cestovanie zrejme bude možné až o niekoľko rokov

  • Situácia v leteckej doprave je kritická, zamestnanci prišli o prácu
  • Zavedenie očkovacích pasov zostáva otázne
  • Veľa krajín opäť sprísňuje pravidlá a uzatvára hranice
  • Prognóza nie je priaznivá, predpokladá sa, že cestovať na dlhé vzdialenosti bude možné najskôr v roku 2023
BeFunky-collage – 2020-08-19T123136.904
TASR/AP
  • Situácia v leteckej doprave je kritická, zamestnanci prišli o prácu
  • Zavedenie očkovacích pasov zostáva otázne
  • Veľa krajín opäť sprísňuje pravidlá a uzatvára hranice
  • Prognóza nie je priaznivá, predpokladá sa, že cestovať na dlhé vzdialenosti bude možné najskôr v roku 2023

Po príchode do niektorých krajín je karanténa povinná, cestujúcich posielajú do takzvaných karanténnych hotelov, kde zostávajú po dobu niekoľkých týždňov. Tento systém je často kritizovaný. Letecká osobná doprava zažíva krízu. O pracovné miesta prišlo už mnoho zamestnancov. Medzinárodné združenie leteckých dopravcov (IATA) navrhuje alternatívu. Mal by ňou byť digitálny cestovný pas. 

Letecké spoločnosti vítajú novinku s radosťou 

Lepším riešením by podľa IATA mohol byť digitálny cestovný pas, v ktorom by ste sa dozvedeli, či sú cestujúci zaočkovaní, alebo históriu ich testovania. V praxi to znamená, že ak bude niekto zaočkovaný, dostane potvrdenie, následne by mal dostať výnimku a mohol by vycestovať do inej krajiny. 

Ako informuje Bloomberg, mnohé svetové letecké spoločnosti už aplikáciu od spoločnosti IATA zaviedli. Medzi nimi napríklad spoločnosti Singapore Airlines Ltd., Emirates a British Airways. Richard Treeves, vedúci obchodnej odolnosti spoločnosti British Airways, v zavedení očkovacích pasov vidí budúcnosť. „Dúfame v integráciu do týchto aplikácií a do bežných štandardov.“

Chýba ti dovolenka?

Austrálska letecká spoločnosť Quantas už v novembri 2020 potvrdila, že bude vyžadovať od medzinárodných cestujúcich potvrdenie o očkovaní. Generálny riaditeľ leteckej spoločnosti Alan Joyce pre CNN uviedol, že tento krok bude nevyhnutný, až keď bude množstvo vakcín dostupné pre všetkých. Joyce verí, že rovnako k potrebe očkovania budú pristupovať aj ostatné letecké spoločnosti. 

Bez vakcíny nepoletíš. Prvá letecká spoločnosť, ktorá ťa bez očkovania na koronavírus nechá na letisku

Z digitálneho cestovného pasu nie sú nadšené všetky krajiny. Z 27 členov Európskej únie podporujú myšlienku očkovacích pasov najmä krajiny ekonomicky závislé od cestovného ruchu, teda napríklad Grécko a Portugalsko. IATA si je vedomá, že dohoda o zjednotení týchto pasov je zatiaľ v nedohľadne.

Na očkovacie pasy nemáme potrebné dáta

Margaret Harris, hovorkyňa WHO, uvádza: „Zatiaľ sme nevideli nijaké dôkazy naznačujúce, že vakcíny zastavujú  prenos ochorenia“. Ďalej tvrdí: „V súčasnosti vieme o vakcínach len toľko, že znížia riziko závažného ochorenia“. 

AKTUALIZOVANÉ: Rakúsko uvoľní lockdown, už o týždeň otvorí obchody aj školy

Možné však je, že ak vakcíny znížia mieru infekčnosti v krajinách, vláda by mohla prísť s určitým uvoľnením opatrení. Je pravdepodobné, že ak vakcíny v krajinách budú zaberať a zníži sa percento nákazy, krajiny by mohli opäť otvoriť hranice a spoliehať sa len na predletové pretestovanie cestujúcich. 

Napríklad Spojené arabské emiráty majú dodnes jedny z najvoľnejších opatrení týkajúcich sa cestovania. Na vstup do krajiny ti stačí len negatívny test. 

Niektoré krajiny však hranice neplánujú otvoriť vôbec. Príkladom je Austrália či Nový Zéland. Chcú sa zamerať na elimináciu vírusu. Ázijské finančné skupiny zas navrhujú cestovné bubliny. Sprísňovať opatrenia v súvislosti s cestovaním začalo aj Francúzsko a Kanada. 

Slovákov nezastavil ani lockdown a naďalej cestujú za exotikou. Dubaj a Dominikánsku zvolili aj politici

Problémom je aj tempo očkovania

Očkovanie je zatiaľ veľmi pomalé. Tento fakt rozhodne neprispieva stavu leteckej dopravy. Napriek tomu stále neexistuje dohoda medzi členskými štátmi EÚ, či by vakcína mala predstavovať priepustku pre voľné cestovanie.

Singapurský riaditeľ spoločnosti Alton Aviation Consultancy predpokladá, že osobná letecká doprava bude oživená až v roku 2022. Prorokuje, že cestovanie na dlhšie vzdialenosti bude možné až v roku 2023 alebo 2024. 

Slovensko ako hrozba. Do Česka sa už len tak nedostaneš, pravidlá cestovania sa sprísnia

Medzinárodné združenie pre leteckých dopravcov si myslí, že podľa najhoršieho scenáru by sa osobná letecká doprava mohla zvýšiť iba o 13 %. Na konci roku 2020 sa predpokladalo, že sa zvýši o 50 %. 

Ľudia pracujú aj v lietadlách 

Ako informuje Bloomberg, zamestnancom spoločnosti American Airlines Group hrozí opäť hromadné prepúšťanie. Spoločnosť v stredu varovala 13 000 zamestnancov. Koronakríza je teda mocná nielen na zemi, ale aj vysoko nad ňou. 

Zdroje: Bloomberg, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá