Na Slovensko prichádzajú unikátne učebnice od študentov. Stredoškolákov konečne bavia

  • Jedinečné učebnice, ktoré píšu študenti, pomáhajú stredoškolákom skutočne rozumieť matematike, chémií a ďalším predmetom.
  • Všetky príklady sú riešené krok za krokom a s podrobným komentárom a pochopí ich úplne každý.
Marek Liška_2
PreSpolužiakov.sk
  • Jedinečné učebnice, ktoré píšu študenti, pomáhajú stredoškolákom skutočne rozumieť matematike, chémií a ďalším predmetom.
  • Všetky príklady sú riešené krok za krokom a s podrobným komentárom a pochopí ich úplne každý.

Príbeh unikátnych učebníc vznikol v roku 2012 na hodine matematiky na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové, keď Marek Liška dostal nápad napísať vlastnú učebnicu matematiky. Takú, vďaka ktorej matematika prestane byť strašiakom pre väčšinu študentov. Po nástupe na strednú školu sa Marekovi totiž výrazne zhoršili známky z matematiky. To ho štvalo a tak sa začal učiť z vlastných poznámok, keďže výkladu učiteľa nerozumel a učebnica bola napísaná tak, že jej rozumel len človek s minimálne dvomi titulmi za menom.

Marekovi jeho poznámky pomohli a postupne začal pomáhať aj svojim spolužiakom s matikou a v priebehu času ich počet rástol, pretože Marekov prístup fungoval. V tom momente si Marek uvedomil, že chyba nie je v študentoch, ale v prístupe ku nim. “Myšlienka spísať učebnicu prišla jedného dňa pred písomkou z matematiky.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: PreSpolužiakov.sk

Kukol som sa okolo seba a všetci moji spolužiaci držali nervózne moje poznámky a s poslednou nádejou na dobrú známku sa z nich snažili dostať čo najviac informácií. Ešte v ten deň som teda zašiel za mojim profesorom matematiky a dohodol sa s nim na pomoci pri realizácii projektu,” uvádza Marek Liška, autor projektu ProSpolužáky.cz.

Prečo sú tieto učebnice tak iné a hlavne študentov bavia? Nájdu v nich totiž všetko podrobne popísané zrozumiteľnejším jazykom, ako ktorý ponúkajú iní tvorcovia učebníc, vrátane vyriešených príkladov „krok za krokom“ alebo aplikácie príkladov na reálne situácie. U vybraných príkladov je uvedený QR kód, po jeho načítaní sa zobrazí zadanie príkladu na internete a po vyžiadaní i jeho riešenie. Študenti si tak môžu príklady riešiť kedykoľvek online.

Okrem série „Matika pro spolužáky“ už je momentálne na českom trhu tiež „Chemie pro spolužáky“ a spracovanie ďalších predmetov je aktuálne v procese. Pôvodne jednoduchá myšlienka sa tak postupne premenila na projekt, ktorý pomáha nielen študentom, ale i učiteľom, ktorí chcú svojich študentov osloviť a zaujať.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: PreSpolužiakov.sk

Po úspechoch v ČR sa autori projektu rozhodli rozšíriť svoje pôsobenie a pomôcť tak aj slovenským študentom stredných škôl. Tí sa na jeseň tohto roka môžu tešiť na prvé v poradí učebnice matematiky a pracovné zošity pre prvý a druhý ročníky SŠ. Ako učebnice vyzerajú sa môžete pozrieť na www.matikaprespoluziakov.sk.

Dnes podľa učebníc od chalanov z tímu ProSpolužáky.cz učí 122 škôl v celej Českej republike a celkovo učebnice pomohli vec ako 21.000 študentom. Zo študentského projektu sa tak stala firma, ktorá minulý rok dosiahla miliónových obratov. Tento rok bol projekt ocenený aj v rámci niekoľkých súťaží, ako napríklad pražský MashUp alebo prestížne ocenenie cen udržateľného rozvoja SDGs podporované OSN v kategórii Mladý Leader do 30 rokov.

„V roku 2016 podľa nás učilo 32 škôl, v roku 2017 to už bol trojnásobok. Nikdy som si nemyslel, že robím niečo zvláštne. Pre mňa to bol vždy len spoločenský problém, ktorý bolo potrebné vyriešiť a nie len o ňom diskutovať,” dodáva autor projektu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech