Na Slovensko priniesli Carrivederci. Službu, s ktorou si zarobíš len vďaka tomu, že vlastníš auto

  • Carrivederci je prvý slovenský "peer to peer carsharing", za ktorým stoja nadšenci fenoménu zdieľanej ekonomiky
  • Tí veria, že nie je dôležité vlastniť, ale užívať
  • Aj vďaka nim v Bratislave funguje fenomén, ktorý už dnes na západe žne veľké úspechy
collage1
Unsplash/Startitup
  • Carrivederci je prvý slovenský "peer to peer carsharing", za ktorým stoja nadšenci fenoménu zdieľanej ekonomiky
  • Tí veria, že nie je dôležité vlastniť, ale užívať
  • Aj vďaka nim v Bratislave funguje fenomén, ktorý už dnes na západe žne veľké úspechy

Mnohí z nás dnes pravidelne využívajú Airbnb. Carrivederci je obdoba tejto služby, avšak zameriava sa na prenájom áut. Aj vďaka nej už nebude nutné, aby každý vlastnil auto, nakoľko si ho bude schopný požičať za pár eur. Na druhej strane, vlastníkom áut Carrivederci poskytuje lákavú príležitosť, ako vyťažiť zo svojho auta maximum a nechať ho samé zarábať.

Zakladatelia projektu Branislav a Andrej veria, že v horizonte 5 rokov je reálna šanca, aby sme na Slovensku mali 15 % zdieľaných áut. Podobne ako v zahraničí tak môžeme od základov pretransformovať to, aký majú ľudia postoj k ich vlastneniu.

„Môj príbeh Carrivederci sa začal v novembri 2016, keď moje auto príliš často tvrdlo na parkovisku nevyužité a chcel som ho začať prenajímať ľuďom vo svojom okolí. Zistil som, že takáto služba nie je v našom regióne dostupná a rozhodol som sa to zmeniť,“ popisuje svoje začiatky spoluzakladateľ služby Branislav Kmeť.

„O podobnej službe som uvažoval už dlhšie, ale vo svojom okolí som nenašiel nikoho, kto by sa pre podobnú myšlienku zapálil rovnako ako ja. O pár mesiacov neskôr mi Braňo ponúkol spoluprácu na projekte Carrivederci a moje rozhodnutie „ísť do toho“ bolo prakticky okamžité,“ hovorí Andrej Suchý.

Akú máš však záruku, že sa ti s autom nič nestane?

Presne ako v prípade Airbnb, aj pri Carrivederci sa s uvedením svojho auta do ponuky stávaš podnikateľom. Podnikanie so sebou vždy nesie určité riziko, avšak tím stojaci za službou robí maximum pre to, aby bol spokojný ako majiteľ, tak aj nájomca.

„Nevieme sa zaručiť za správanie iných ľudí, snažíme sa však obmedziť takúto možnosť na minimum. Zabezpečujeme poistenie a kontrolujeme totožnosť používateľov, každý člen komunity je hodnotený. Členovia, ktorí majú opakované neseriózne správanie, budú vylúčení z komunity Carrivederci,“ vysvetľuje Andrej.

“Máme aj špeciálny produkt, havarijné poistenie špeciálne pre carsharing, ktoré je jediné na Slovensku. Ak sa stane nehoda alebo krádež, je zabezpečená poistka na auto až do 30-tisíc eur. V budúcnosti plánujeme zvýšiť túto sumu kvôli drahším autám. Zároveň je k dispozícií asistenčná služba vrámci celej Európy, ktorá promptne zabezpečí odvoz. V prípade pokút vždy vieme, kto má v akom konkrétnom čase auto a vieme doklad alebo potvrdenie poslať majiteľovi poprípade Polícii,” pokračuje.

Nemáš auto? Niet pochýb, že Carivederci je u nás novým spôsobom podnikania, kedy si vďaka službe postavenej na fenoméne dnešnej doby – zdieľanej ekonomike – dokážeš nielen prefinancovať nové auto, ale si aj čo to privyrobiť.

Cesta, ako sa dostať k autu:

Povedzme, že si si vyhliadol auto za 10-tisíc eur, pri využití spotrebného úveru na 4 roky budeš každý mesiac splácať 260 eur. Ak dáš svoje auto do krátkodobého prenájmu, povedzme, že auto bude v priebehu 1 mesiaca vypožičané dokopy na 15 dní, tvoja provízia je 300-400 eur. Auto môžeš napríklad využívať cez týždeň a cez víkend ti zarobí na úver a pár eur navyše.

Carrivederci môžeš však využiť niekoľkými spôsobmi

Poskytuje ti spôsob, ako sa pomerne jednoducho dopracovať k vlastnému autu bez toho, aby si naň musel roky šetriť. Na druhej strane je tu pre všetkých ľudí, ktorí nechcú, aby im väčšinu času auto len tak stálo v garáži, ale radi by si na ňom radšej slušne privyrobili. Môže však ísť aj o čisto podnikateľskú príležitosť, kedy si zabezpečíš vlastný vozový park a v obehu budeš mať hneď niekoľko vozidiel, ktoré ti vygenerujú slušný príjem.

Carsharing tu nie je nato, aby bojoval s požičovňami áut

Služba je postavená na systéme, kedy požičovne áut berie skôr ako partnerov než konkurentov. Je len otázkou času, kedy sa ponuka Carrivederci naplní natoľko, že nebude dostupnejšie len cenou, ale predovšetkým lákavejšia aj vyššou variabilitou možností a v neposlednom rade jednoduchosťou vybavenia.

Tým, že si cenu aj všetky podmienky týkajúce sa prenájmu auta určuje majiteľ, presne ako v prípade Airbnb, sa ukáže, kto je schopný zo svojho auta vyťažiť najviac.

Samozrejmosťou by mali byť kvalitné fotky, jasný popis a primeraná cena voči konkurencii. Vo všeobecnosti by na platforme akou je Carrivederci mali mať veľký úspech najmä autá s nízkou spotrebou na bežné používanie, no aj autá pre väčšie množstvo ľudí alebo luxusnejšie imidžové kúsky.

Článok vznikol v spolupráci s Carrivedrci.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech