Na Slovensku pocítime „Beštiu z východu“. Priprav sa na príchod chladu (PREDPOVEĎ)

  • Meteorológovia varujú pred citeľnými zmenami počasia
  • Na Slovensku sa má už čoskoro výrazne ochladiť
  • Európe hrozí rozpad polárneho víru
na snímke je muž, ktorý odhŕňa sneh a Tatry
TASR/Daniel Stehlík, František Iván
  • Meteorológovia varujú pred citeľnými zmenami počasia
  • Na Slovensku sa má už čoskoro výrazne ochladiť
  • Európe hrozí rozpad polárneho víru

Iba niekoľko hodín pred Vianocami sme na mnohých častiach Slovenska mali ideálne snehové podmienky.

Hrubá snehová pokrývka zdobila veľké časti našej krajiny, naznačujúc, že tento rok budeme mať biele Vianoce. Avšak už na Štedrý deň sa situácia zmenila, keď sme zaznamenali najteplejšie Vianoce v našich moderných dejinách. Informuje imeteo.sk.

Teploty vystúpili až nad +10 °C, na západe krajiny dokonca presiahli +15 °C, čím sa prekonali historické teplotné rekordy. 

Táto teplá vlna sa udrží ešte niekoľko dní. Avšak následne sa očakáva zmena v počasí, keďže nastáva rozpad polárneho víru.

Tento vír, ktorý je oblasťou nízkeho tlaku a studeného vzduchu okolo zemských pólov, je zásadný pre reguláciu počasia na Zemi. Jeho slabnutie, zapríčinené klimatickými zmenami, umožňuje, aby studený arktický vzduch prúdil do strednej Európy, vrátane Slovenska.

Podľa slov meteorológa Jamesa Maddena pre portál Express sa tohto javu aktuálne musí obávať hlavne sever Európy. Tvrdí, že jav smeruje k Veľkej Británii a prinesie extrémne mrazy, snehové záveje a silný vietor. Slovensko sa takýchto extrémov zatiaľ obávať nemusí, no efekt pocítime už čoskoro aj na našom území.

Súčasné predpovede totiž naznačujú ďalší rozpad polárneho víru, ktorý by mal priniesť návrat zimného počasia. Podľa meteorologických modelov, vrátane GFS, by malo dôjsť k výraznému ochladeniu do -10 °C po Troch kráľoch (6. januára). Až do Troch kráľov sa očakáva teplejšie počasie bez snehu, a to najmä v nížinách.

Polárny vír

Polárny vír je veľká oblasť nízkeho tlaku a studeného vzduchu, ktorá sa obvykle nachádza v oblasti okolo severného alebo južného zemského pólu. Charakteristickým znakom polárneho víru je, že vzduch v ňom cirkuluje – na severnom póle proti smeru hodinových ručičiek a na južnom póle v smere hodinových ručičiek.

Tento fenomén má kľúčový vplyv na počasie a klímu na Zemi, pretože pomáha udržiavať polárne oblasti chladné a zabraňuje tomu, aby sa studený vzduch vo veľkom rozsahu dostával do nižších zemepisných šírok.

odhrňač snehu
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Rozpad polárneho víru môže mať rôzne príčiny, ale často je spojený so zmenou klímy a zvyšovaním globálnych teplôt. Dôsledkom rozpadu polárneho víru je, že studený arktický vzduch sa môže presúvať ďalej na juh, čo môže spôsobiť náhle a výrazné poklesy teploty, jav je známy aj ako „Beštia z východu“.

Tento jav môže priniesť nezvyčajne chladné počasie, sneženie a mrazy do oblastí, kde sú inak mierne zimy, čo môže mať významné dopady napríklad aj na poľnohospodárstvo či dopravu.

Predpoveď počasia pre Slovensko na sobotu a nedeľu >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: imeteo.sk, Weather.gov, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá