Na Slovensku zúri chrípkové peklo. Je to nič oproti tomu, čo príde po prázdninách

  • Hygienici odporúčajú obmedziť podávanie rúk
  • V lekárňach stále chýba viacero liekov
Ilustračná foto
Ilustračná foto, TASR/Miroslav Košírer TASR/František Iván
  • Hygienici odporúčajú obmedziť podávanie rúk
  • V lekárňach stále chýba viacero liekov

Desaťtisíce Slovákov sú práve v tomto čase doma s chorobou v posteli. Podľa úradov to však bola iba predohra. Keď sa deti vrátia po prázdninách do škôl, bude to ešte horšie. Môžeme sa teda pripraviť na ozajstné „ródeo“.

Aj ministerstvo zdravotníctva ešte pred sviatkami upozorňovalo, že lekári sú v tomto období mimoriadne preťažení a musia ošetriť desiatky pacientov denne. Rodičov preto vyzvali, aby zvážili návštevu lekára, pediatrov je totiž oveľa menej, než by Slovensko potrebovalo. Do toho sa pridal nedostatok liekov

Po vianočných prázdninách očakáva Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) vyšší nárast chorobnosti. Chrípková epidémia zväčša prichádza na prelome januára a februára, no teraz to môže byť už skôr. Dve chrípkové sezóny, ktoré nás minuli, boli neštandardné.

„V dôsledku vtedy prebiehajúcich fáz pandémie COVID-u boli celoplošne nastavené opatrenia a celoštátnu chrípkovú epidémiu sme nezaznamenali,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Obdobný vývoj chorobnosti počas aktuálnej chrípkovej sezóny Úrad verejného zdravotníctva očakával. Cez sviatky zvykne každý rok počet chorých klesnúť, pretože deti sa vtedy nezdržiavajú v školských kolektívoch a do práce chodí z dôvodu dovoleniek menej ľudí.

Hygienici odporúčajú obmedziť podávanie rúk, objímanie pri pozdrave, nedotýkať sa tváre a očí neumytými rukami a nezdieľať osobné predmety s inými ľuďmi. Radia dodržiavanie respiračnej etikety, a to kýchanie a kašľanie do vreckovky, nie do dlane.

Použité vreckovky treba vyhodiť do uzatvárateľných nádob na odpad a následne si umyť ruky vodou a mydlom alebo si ich vydezinfikovať. Respirátorom sa hygienici odporúčajú chrániť v preplnenej hromadnej doprave, v plných obchodoch či na hromadných podujatiach.

„Nosenie respirátora je stále povinné na miestach, kde sa predpokladá zvýšený pohyb chorých, zraniteľných skupín populácie, respektíve osôb s narušenou imunitou. Vo vybraných prípadoch je prípustné aj rúško,“ uviedol Mikas. Týka sa to sociálnych a zdravotníckych zariadení vrátane lekární.

Okrem toho možno svoju obranyschopnosť podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B a vitamínu D. Získať sa dajú konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu. Hygienici tiež radia každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, aktívny životný štýl, otužovanie a oblečenie primerané počasiu.

Lieky chýbajú už teraz

V lekárňach stále chýba viacero liekov. Ide najmä o detské formy liekov proti bolesti a horúčke. Pre TASR to potvrdili siete lekární Dr. Max a Benu. Výpadky liekov mohli podľa nich spôsobiť nedostatok personálu vo výrobe, chýbajúce suroviny a obaly či rast nákladov.

„Situácia je dnes veľmi dynamická a neustále sa vyvíja. V realite to znamená, že ak dnes chýba nejaký konkrétny liek, a jeho nedostatok sa medzičasom zastabilizuje, nasledujúci týždeň/mesiac to môže byť zase iný. Hoci musíme povedať, že aktuálna situácia trvajúca už niekoľko týždňov je neobvyklá,“ ozrejmil ešte pred Vianocami PR manažér siete Dr. Max Peter Sedláček.

Výpadky okrem liekov pre deti podľa neho zaznamenali aj pri prípravkoch proti bolesti hrdla, konkrétne vo forme pastiliek.

„Evidujeme aj výpadky pri liekoch na lekársky predpis a to naprieč viacerými kategóriami, ako sú kardiovaskulárny systém, tráviaci trakt a metabolizmus, centrálne nervová sústava či respiračný systém. Výnimkou nie sú ani antibiotiká,“ doplnil.

Aj sieť lekární Benu v stanovisku pre TASR potvrdila, že chýbajú detské sirupy na zníženie teploty a bolesti, antibiotické sirupy pre deti a čapíky. Eviduje tiež výpadok pastiliek a sprejov na liečbu zápalových ochorení hrdla či prípravkov proti kašľu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá