Na svete je nová vakcína proti koronavírusu: Účinnosť má až 94,5%

  • Vakcína od farmaceutickej firmy Moderna má zatiaľ najvyššiu preukázanú účinnosť
  • U ľudí, ktorým bola podaná, sa nevyskytli vážne vedľajšie účinky
aktualna
TASR/AP Photo/Ng Han Guan
  • Vakcína od farmaceutickej firmy Moderna má zatiaľ najvyššiu preukázanú účinnosť
  • U ľudí, ktorým bola podaná, sa nevyskytli vážne vedľajšie účinky

Americká farmaceutická firma Moderna oznámila, že jej experimentálna vakcína proti novému koronavírusu má 94,5 % účinnosť, informuje BBC

Vakcínu testovali až na 30 000 účastníkoch. Štúdia účinnosti sa robila na vzorke prvých 95, u ktorých sa vyvinuli príznaky COVID-19. 90 z nich bolo zo vzorky, ktorá nedostala v injekcii účinnú látku. Zo zaočkovaných ľudí sa príznaky ukázali len u piatich. 

ANKETA: Slovensko dostane vyše 2 400 000 vakcín proti COVID-19. Dáš sa zaočkovať?

Nečakal som to, myslím, že nikto z nás neočakával, že vakcína bude mať viac ako 94- percentnú účinnostť v prevencii proti COVID-19. Bol to naozaj dychberúci objav,“ povedal pre BBC Dr. Stephen Hoge, prezident Moderny.

Vakcínu ešte čaká schvaľovací proces, na trh by sa mohla dostať v polovici budúceho roka. Ako prví ju zrejme dostanú Američania, 20 miliónov kusov látky by mohli dostať už tento rok.. Vakcína má podľa Moderny dobrú znášanlivosť. Podáva sa v dvoch dávkach s odstupom niekoľkých týždňov. Testovaní nezaznamenali vážne vedľajšie účinky, niekoľkí z nich popísali bolesť hlavy či únavu.

Štúdia však pokračuje ďalej a Moderna upozorňuje, že úroveň ochrany sa môže zmeniť, keď sa medzi účastníkmi objavia ďalšie prípady ochorenia COVID-19. Nie je tiež známe, ako dlho bude ochrana trvať, pričom agentúra AP pripomína, že obe tieto upozornenia sa vzťahujú aj na vakcínu od Pfizeru.

Vakcína zredukuje prenosy na polovicu

Generálny riaditeľ nemeckej farmaceutickej firmy BioNTech, profesor Ugur Sahin, verí, že vakcína proti koronavírusu, ktorú jeho firma vyvíja spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer, by mohla prenos vírusu znížiť na polovicu. Dodal, že je „absolútne nevyhnutné“ dosiahnuť vysokú mieru vakcinácie ešte pred jeseňou budúceho roka, aby sa zabezpečil návrat k normálnemu životu.

Tvorcovia vakcíny, na ktorú čaká celé Slovensko, prezradili, kedy sa náš život vráti do normálu

Ak všetko bude pokračovať dobre, začneme dodávať vakcíny koncom tohto roka alebo na začiatku budúceho roka,“ povedal Sahin. „Naším cieľom je dodať viac ako 300 miliónov dávok očkovacej látky do apríla budúceho roka, čo by nám už umožnilo dosiahnuť účinok,“ konštatoval.

Som veľmi presvedčený, že prenos medzi ľuďmi bude takou vysoko efektívnou vakcínou zredukovaný – možno nie o 90 percent, ale možno o 50 percent,“ poznamenal.

Šéf rezortu zdravotníctva Marek Krajčí potvrdil, že Slovensko má cez Európsku úniu nakontrahovaných 2,44 miliónov dávok od spoločnosti Pfizer.

ANKETA: Slovensko dostane vyše 2 400 000 vakcín proti COVID-19. Dáš sa zaočkovať?

Hneď, ako bude vakcína k dispozícii v Európskej únii, Slovensko dostane alikvotnú časť podľa toho, ako je to dohodnuté v prerozdeľovacom mechanizme. Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku povinné nebude, vláda však odporúča, aby sa dalo zaočkovať čo najviac ľudí.

Zdroje: BBC, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech