ANKETA: Slovensko dostane vyše 2 400 000 vakcín proti COVID-19. Dáš sa zaočkovať?

  • Farmaceutická firma Pfizer v rekordnom čase vyvinula vakcínu proti koronavírusu
  • Dáš sa zaočkovať?
vakcina na Covid-19
Očkovanie proti Covid-19, Pixabay/fernandozhiminaicela
  • Farmaceutická firma Pfizer v rekordnom čase vyvinula vakcínu proti koronavírusu
  • Dáš sa zaočkovať?

Farmaceutická spoločnosť Pfizer nedávno oznámila, že v spolupráci s firmou BioNTech sa jej podarilo vyvinúť vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Aktuálne už prebehli klinické testy na 43 538 ľuďoch a zdá sa, že je bezpečná. Pfizer analyzuje posledné dáta a o tri týždne plánuje v americkej inštitúcii FDA požiadať o EUA licenciu, teda povolenie pre použitie v čase núdze.

Celosvetovú pandémiu koronavírusu rozhodne možno označiť za čas núdze. Na očkovanie proti tomuto vírusu čakáme už dobrých pár mesiacov.

Veľa ľudí teraz oslavuje, no ozývajú sa aj takí, ktorí sa zaočkovať nedajú. Majú na to nejaké dôvody? Nuž, zopár by sa ich našlo. Ak prehliadneme typické výkriky, že očkovanie spôsobuje autizmus či autoimunitné ochorenia, sú tu aj ďalšie faktory.

Po vakcíne proti COVID-19 sa budeš cítiť ako po „prežúrovanej noci“. Takto to vyzerá

Vývoj bezpečnej vakcíny trvá dlho

Faktom ostáva, že Pfizer žiada o licenciu EUA. Spoločnosť by inak u FDA nepochodila. Vývoj vakcíny totiž typicky prebieha oveľa dlhšie, než zopár mesiacov. Väčšinou sa nové očkovanie testuje minimálne 3 roky a často to trvá 5-10 rokov, pričom testy prebiehajú v štyroch fázach a spoločnosť musí nado všetku pochybnosť dokázať, že vakcína je zdravotne nezávadná.

  1. Najprv prebieha samotný výskum, v ktorom sa skúša široké spektrum vakcín. 
  2. Potom nasledujú prvé pred-klinické testy na malej vzorke obyvateľstva
  3. V tretej fáze prichádza klinické testovanie
  4. Nakoniec regulačné orgány overia, že boli dodržané všetky bezpečnostné štandardy a schvália/odmietnu vakcínu

To, samozrejme, Pfizer stihnúť nemôže, keďže pred rokom sme o covide ešte ani poriadne nevedeli. Tak či tak, ide o znepokojivý fakt a mnoho ľudí sa právom nahnevá, ak im Matovič začne vakcínu nútiť.

I keď očkovanie nebude prebiehať plošne, ako víkendové testovanie na Slovensku. Najprv sa zaočkujú najviac ohrozené časti obyvateľstva, zn. dôchodcovia a ľudia s oslabenou imunitou. Potom sa vakcína rozšíri aj medzi ďalšie demografické oblasti.

AKTUÁLNE: Od pondelka budú otvorené divadlá, kiná a kostoly

Objavenie vakcíny proti koronavirusu je samozrejme skvelá správa, a to hlavne pre ľudí, ktorí sú v ohrození života. 

Ako funguje vakcína od BioNTech-Pfizer?

Aby telo získalo imunitu voči koronavírusu, musí produkovať konkrétny typ bielkovín (protilátky). Vedci tieto bielkoviny izolovali z tiel ľudí, ktorí už prekonali ochorenie a syntetizovali mRNA sekvencie, ktoré slúžia ako akýsi návod na produkciu protilátky. Na mRNA sadajú bunkové organely ribozómy, ktoré ich čítajú a vytvárajú podľa nich protilátky v tele. 

Vakcína od spoločností BioNTech-Pfizer funguje práve na báze mRNA. Obsahuje genetický materiál, ktorý predáva inštrukcie bunkám v tele pre vytváranie potrebného proteínu a ten aktivuje imunitný systém na boj proti vírusu.

Cieľom je dať človeku dlhodobú imunitu voči ochoreniu. V klinických testoch sa zistilo, že najúčinnejšie sú dve dávky s 30 µg protilátky. Aby teda bolo očkovanie úspešné, musíš absolvovať dve kolá očkovania.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Slovensko si od spoločnosti Pfizer dostane  2,44 milióna dávok vakcíny proti koronavirusu, uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí. Európska komisia zabezpečí pre členské štáty až 300 miliónov dávok. Skôr či neskôr teda príde na každého, kto má záujem.

Takže, prejdime k veci. Ako vnímaš očkovanie proti ochoreniu COVID-19? Vítaš to, alebo máš obavy? Necháš sa zaočkovať dobrovoľne, alebo iba z donútenia? 

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

Zdroje: cdc.gov, who.int, fontech.startitup.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá