Na Záhorí otvoria najväčšiu farmu pre sliepky v strednej Európe: Slováci budú mať vajcia z humánnejších chovov

  • Pri Senici otvárajú najväčšiu farmu pre sliepky
  • Humánnejší prístup k chovu nosníc
  • Cieľom je premeniť tradičné družstvo na modernú farmu
sliepky na dvore
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Pri Senici otvárajú najväčšiu farmu pre sliepky
  • Humánnejší prístup k chovu nosníc
  • Cieľom je premeniť tradičné družstvo na modernú farmu

V obci Horné Suroviny pri Senici otvára skupina Sanagro najväčšiu farmu pre sliepky. Moderná farma sa primárne zameriava na voľný výbeh. Je taktiež najväčšia v strednej Európe. Ročne by mala vyprodukovať až 12 miliónov vajec.

To z nej robí najmodernejšiu a najväčšiu farmu svojho druhu na Slovensku a dokonca aj v strednej Európe.

Moderná farma

„Na farme sa nachádza 37-tisíc nosníc. Denne vyprodukujeme približne 33-tisíc vajec, mesačne sme tak schopní na trh dodať až milión vajec z voľného výbehu,“ uviedol Matúš Fürek, projektový manažér značky Pipidu, pod ktorou sa budú vajcia z tejto farmy predávať. Umiestnia sa v maloobchodných sieťach na Slovensku, poputujú tiež do hotelov či reštaurácií. Farma má rozlohu 15 hektárov.

„Sliepky majú na širokej trávnatej ploche k dispozícii viacero zimných záhrad a prístreškov, kde môžu odpočívať či skrývať sa pred slnkom. Farma je zároveň vybavená špičkovou technológiou a halou, v ktorej prebieha znáška či kŕmenie,“ spresnil Fürek. Vybudovanie farmy trvalo 1,5 roka, pričom investície do výstavby predstavovali 4,5 milióna eur.

Koniec klietkového chovu

Rok 2025 pre spotrebiteľov na Slovensku prinesie veľkú zmenu. Viaceré domáce a zahraničné obchodné reťazce sa totiž pred tromi rokmi zaviazali, že od tohto obdobia už nebudú na slovenskom trhu predávať vajcia z klietkového chovu.

Zákazníkom budú ponúkať iba vajcia z humánnejších chovov nosníc – podstielkového chovu, chovu vo voľnom výbehu či bio chovov. Ide o ich reakciu na legislatívu Európskej únie, ktorá hovorí o zákaze klietkového chovu sliepok naprieč celou EÚ od roku 2027.

Zo všetkých vajec, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na pultoch našich predajní, však približne tri štvrtiny pochádzajú práve z klietkových chovov. Prechod na humánnejšie chovy je finančne náročný a štát ho zatiaľ nijako nepodporil. Od januára 2025 sa tak môže stať, že slovenských vajec bude v obchodoch málo.

„Dlhodobým cieľom Sanagro je zmena imidžu klasických družstiev na moderné farmy, ktoré budú prispievať k produkcii domácich potravín. Chceme tým podporiť nezávislosť krajiny od dovozu potravín zo zahraničia, no zároveň to chceme robiť s vysokým ohľadom na kvalitný život zvierat,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Sanagro Tomáš Kohút.

Ekologický chov

Slovenská poľnohospodárska skupina Sanagro patrí pod slovenskú private equity spoločnosť Sandberg Capital. Pôsobí na 14 farmách na západnom, strednom a južnom Slovensku. Aktuálne hospodári na ploche približne 19-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, na ktorých ročne dopestuje 35-tisíc ton obilnín a olejnín, a ďalších 20-tisíc ton krmovín pre 4-tisícové stádo dobytka a tisíc oviec.

Moderná farma mesačne vyprodukuje približne 1,2 milióna litrov kravského mlieka a 100-tisíc litrov ovčieho mlieka, ktoré dodáva výlučne domácim spracovateľom so slovenským vlastníkom. Sanagro je zároveň vlastníkom jedného z najväčších ekologických chovov nosníc vo voľnom výbehu na eko farme Bos-Por Agro v Húškach.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá