Načo vakcína, KĽDR chce proti Covidu bojovať čajom. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 201
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 684
KĽDR
Unsplash/evans
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 201
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 684

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 675, za predchádzajúci deň pribudlo 40 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 201 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 136 730, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 788 334 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 258 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 077.

KĽDR a Covid

KĽDR v roku 2020 uzavrela svoje hranice s cieľom izolovať sa pred pandémiou. Jej vedenie odmieta zdravotnícku pomoc zo zahraničia. Severokórejské štátne médiá však ponúkajú viaceré tradičné spôsoby liečby ochorenia, ktoré je označované ako „horúčka“. Informuje BBC, ktorá sa odvoláva na severokórejské štátne médiá.

Denník vládnucej strany pracujúcich Rodong sinmun pre nakazených, ktorí nemajú vážny priebeh ochorenia, odporučil piť zázvorový alebo medovkový čaj a nápoj z listov vŕby. Horúce nápoje môžu zmierniť niektoré príznaky Covidu, vrátane bolesti hrdla či kašľa, a pomôcť s hydratáciou v období, keď pacienti strácajú viac tekutín než zvyčajne. Zázvor a listy vŕby môžu zmierniť zápal a bolesť. Nie sú však vhodné proti samotnému vírusu.

Štátne média nedávno zverejnili rozhovor s párom, ktorý odporúčal kloktať ráno a na noc slanú vodu. Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) oznámila, že sem bolo poslaných tisíc ton soli na prípravu „dezinfekčného roztoku“.

Niektoré štúdie naznačujú, že kloktanie a výplachy nosa slanou vodou sú účinné proti vírusom, ktoré vyvolávajú bežné prechladnutie. O tom, či je to účinné aj proti šíreniu Covidu, je však zatiaľ k dispozícii málo dôkazov, konštatuje BBC.

KĽDR
zdroj: Unsplash/evans

Štátna televízia pacientom odporúča, aby užívali lieky proti bolesti, ako ibuprofen, ale aj amoxicilín i ďalšie antibiotiká. Ich účinok na množenie koronavírusu však tiež ešte nebol potvrdený.

Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v piatok oznámila, že takmer 10 % z jej 26-miliónovej populácie ochorelo a 65 ľudí zomrelo počas prvého prepuknutia epidémie koronavírusu v tejto krajine. Zahraniční experti však spochybňujú tieto čísla a majú obavy z možnej humanitárnej krízy v KĽDR.

Po tom, ako Severokórejčania tvrdili, že počas dvoch rokov pandémie nezaznamenali žiadny prípad ochorenia COVID-19, minulý mesiac priznali, že krajinou sa prudko šíri neidentifikovaná horúčka.

Niektorí pozorovatelia tvrdia, že Severná Kórea bola pravdepodobne nútená priznať prepuknutie ochorenia COVID-19, pretože už nedokázala zamaskovať šírenie vysoko nákazlivého vírusu medzi obyvateľstvom.

Ďalší tvrdia, že severokórejské úrady neoznamujú úmrtnosť, aby presvedčili verejnosť, že pandemická reakcia KĽDR je účinná. Severná Kórea pravdepodobne čiastočne využíva epidémiu ako nástroj propagandy, aby ukázala, ako sa jej pod vedením Kim Čong-una darí zvládať aj takéto problémy.

Zdroje: NCZI, MZSR, korona.gov.sk, BBC, TASR, KCNA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá