Najjedovatejší hmyz na Slovensku sa premnožil. Jeho jed spôsobuje bolestivé pľuzgiere

  • Na Slovensku sa zvýšil počet jedovatého chrobáka
  • Odborníci odporúčajú nenechať sa zmiasť jeho pekným vzhľadom
májka fialová
Ilustračný obrázok, Wikimedia Commons/Ladislav Luppa
  • Na Slovensku sa zvýšil počet jedovatého chrobáka
  • Odborníci odporúčajú nenechať sa zmiasť jeho pekným vzhľadom

Na Slovensku sa zvýšil počet májky fialovej aj obyčajnej. Aj napriek tomu, že je chrobák na pohľad veľmi pekný, odborníci neodporúčajú dotýkať sa ho.

Jeho jed je pre človeka veľmi nebezpečný, takmer smrteľný. Už v štádiu larvy dokáže nádherná májka fialová narobiť veľkú škodu. 

Otrava alkaloidom 

Na tento druh hmyzu upozornil portál iMeteo. Májka fialová je najjedovatejší chrobák na Slovensku. Práve z toho dôvodu je nutné varovať, že sa jeho počet na našom území zvýšil. Májka fialová má čierne telo s fialovými odleskami. Jeho vzhľad tak láka mnoho ľudí.

Dotýkanie sa chrobáka však môže byť nebezpečné, nakoľko v prípade nebezpečenstva, vylučuje májka žltkastú tekutinu – svoju hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám. Májka sa môže cítiť ohrozene práve obyčajným ľudským dotykom. 

Hemolymfa obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín. Jed môže byť pre človeka dokonca smrteľný už pri požití veľmi malej dávky, presne 30 miligramov. Tento jed dokonca v minulosti často využívali traviči, informuje iMeteo.

Hemolymfa májky spôsobila problémy deťom a dospelým ľuďom už aj v minulých rokoch. V prípade vylúčenia tekutiny na kožu sa postihnuté miesto veľmi ťažko hojí. Pripomína popáleninu alebo pľuzgiere a nepríjemne bolí. 

májka fialová
zdroj: Wikimedia Commons

Veľký pozor je nutné dávať najmä na deti, pre ktoré môže byť chrobák svojim vzhľadom atraktívny. Svojou výraznou farbou a veľkosťou pútajú májky pozornosť práve v týchto jarných dňoch, kedy vyliezajú z kukly fialové dospelé jedince a vydávajú sa hľadať si partnerov.

Na prípad s májkou fialovou upozornil ešte v roku 2016 portál tvnoviny.sk. Prípad sa stal v susednom Česku, kedy dieťa skončilo po hraní sa s chrobákom na jednotke intenzívnej starostlivosti. 

Zákonom chránená 

Májka je zaradená do zoznamu ohrozených živočíchov, preto je zakázané sa jej akýmkoľvek spôsobom zbavovať. Vyskytuje sa najmä na lúkach, ale aj v záhradách. Dorastá do veľkosti jeden až štyri centimetre. Samičky sú pritom väčšie než samčeky. Spoločenská hodnota májky fialovej je 90 eur. 

Podľa entomológov však panikáriť pri strete s májkou nie je nutné. „Aby sa človek májkou otrávil, tak by ich musel zjesť niekoľko,“ cituje SITA českého entomológa Aleša Bezděka.

Aj keď prípadov otravy u človeka nie je veľa, aj tak by sme si mali dávať pozor a zabrániť tomu, aby sa jedovatý kantaridín dostal do styku s citlivou sliznicou ako je jazyk alebo oko. Najbežnejšie sú po strete s ňou len kožné reakcie.

Štyri larvy, jeden chrobák 

Májky majú komplikovaný životný cyklus. Tieto chrobáky môžu naklásť až tisícky vajíčok, z ktorých sa neskôr vyliahnu malé larvy. Tieto sa nazývajú triungulinus a zaujímavé je, že sa ihneď po vyliahnutí vyšplhajú na kvet. Tam sa larva prichytí tromi háčikmi k nejakému hmyzu, obyčajne k včele alebo čmeliakovi. Prichytená na nich sa dostane do úľa, kde sa živí včelími vajíčkami. 

Následne sa larva májky dostane do druhého larvového štádia. Táto ďalšia larva sa už živí larvami včiel a medom. Páve z tohto dôvodu je najmä pre včelárov veľmi nepríjemným parazitom. Neskôr sa larva dvakrát zvlieka a premení sa na larvu tretieho štádia. V tomto štádiu prezimuje a na jar nasleduje premena na štvrtú larvu.

Táto larva sa už zakuklí a z kukly sa vyliahne dospelá májka. Chrobák sa oproti larve už neživí ako parazit, ale rada si pochutí na okvetných lístkoch alebo listoch.

Zdroje: iMeteo, tvnoviny.sk, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá