Top 10 slovenských kníh roku 2016, ktoré si nemôžeš nechať ujsť

  • Posledný rok bol na kvalitnú slovenskú literatúru veľmi bohatý. Knižnú scénu naplno ovládlo krimi a mysteriózna atmosféra, ale nechýbala ani história, biznis a politika. Toto sú diela od domácich autorov, po ktorých sa oplatí siahnuť!
collageknih
  • Posledný rok bol na kvalitnú slovenskú literatúru veľmi bohatý. Knižnú scénu naplno ovládlo krimi a mysteriózna atmosféra, ale nechýbala ani história, biznis a politika. Toto sú diela od domácich autorov, po ktorých sa oplatí siahnuť!

Odlož na chvíľu knihy od svetoznámych zahraničných autorov a prečítaj si niečo od tých slovenských. S naším výberom najpredávanejších a najlepších titulov za rok 2016 určite nebudeš ľutovať.

Vlastnou hlavou, Marek Vagovič

Kniha z pera investigatívneho novinára udrela na strunu mnohým Slovákom, ktorých zaujíma politické dianie a pozadie známych káuz. Pozýva nás do zákulisia Smeru a sveta oligarchov, kde prezrádza, ako sa Robert Fico prepracoval na vrchol, kto mu v tom pomohol a komu sa za to musel zaviazať. Odhaľuje povestný svet peňazí a špinavých praktík, v ktorom už jeho aktérom nie je nič sväté.

l257686

Foto: martinus.sk

Mengeleho dievča, Viola Stern Fisherová a Veronika Homolová Tóthová

Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila peklo koncentračných táborov a Mengeleho pokusy zachytila novinárka Veronika Homolová Tóthová. Hrdinka príbehu Viola sa po rokoch rozhodla svoje svedectvo zverejniť a Veronike svoj príbeh rozpovedala. V knihe si prečítaš známe desivé skutočnosti holokaustu a 2. svetovej vojny, ale aj jedinečné osudy ľudí, z ktorých si každý so sebou nesie vlastnú tragédiu.

l249204

Foto: martinus.sk

Support, Michal Truban

Pre zmenu pozitívnejšia kniha o tom, ako sa jedna z najvýznamnejších slovenských IT spoločností stala jednotkou na trhu. Mišo Truban v knihe spísal svoj príbeh, skúsenosti a tipy ako uspieť vo svete biznisu a nezblázniť sa z toho. Po jeho mudrovačkách siahni, ak ťa zaujíma biznis alebo máš podnikateľské ambície. Navedú ťa na správnu cestu a poradia ti, ktorým smerom sa určite nevydať.

l249741

Foto: martinus.sk

Trhlina, Jozef Karika

Významný slovenský autor trilerov prišiel s ďalším skvelým kúskom, tentokrát založeným na skutočnom príbehu záhadného miznutia ľudí v slovenskom pohorí Tribeč. Spisovateľovi ho vyrozprával jeden náhodný človek, on si jeho výroky overil a zabalil ich do tohto desivého románu. Jeho dielo je opäť mysteriózne, tajomné a pri jeho čítaní ti určite naskočí husia koža. Za prečítanie stoja aj ďalšie autorove trilery Strach či Tma.

l243422

Foto: martinus.sk

Smrť na druhom brehu, Dominik Dán

Každá kniha z pera populárneho slovenského autora detektívok sa stane bestsellerom. Inak tomu nie je ani v prípade tohto dielu, ktorý si nesmieš nechať ujsť. Prenesie ťa do temných 90. rokov, do podsvetia, v ktorom opäť súperia detektívi s vrahmi a so smrťou. Stretávame sa tu s prípadom mŕtveho muža nájdeného na brehu rieky Morava, s dierou po guľke v strede čela, ktorý zjavne nikomu nechýba. Skrátka dánovská klasika.

l248383

Foto: martinus.sk

Diabol v zrkadle, Juraj Červenák

Slovenský majster historických a detektívnych románov ani tento rok nezaháľal. Jeho najnovší príbeh ťa prenesie do stredovekej Viedne, nebude chýbať skvelý autorov štýl, humor, detektívna zápletka, vražda, špióni, katolícky hodnostári a dokonalá atmosféra dávnej minulosti. Príbehom ťa prevedú pre fanúšikov už známe postavy Matej Barbarič a Joachim Stein.

l216764

Foto: martinus.sk

Smrť prekliatych, Katarína Holetzová

Opäť krimi a opäť kvalitné! Prvotina mladej autorky prenesie čitateľa do horskej obce Terovce, ktorá je iná, ako bežné slovenské dediny. Každoročne tu pribúdajú mŕtve zhorené telá a podozrivý je miestny pohanský spolok, ktorý má kontakty aj vo vysokej politike. Hlavnou postavou je policajt René so svojskou osobnosťou, ktorý bojuje proti vrahovi, ale aj vlastnému strachu.

l251379

Foto: martinus.sk

Údolie, Dušan Budzak

Ak rád čítaš príbehy z autentického slovenského prostredia, toto je kniha pre teba. Dej sa odohráva na Západnom Slovensku – v dedinke postavenej okolo kláštora. Má povesť miesta s nulovou kriminalitou, kde nepotrebujú políciu. To však zmení záhadná vražda miestneho bezdomovca, do ktorej sa pripletie novinár a jeho rakúsky priateľ. Napínavý triler z edície Sine Metu má úžasnú atmosféru a pridanú hodnotu mu dodáva to, že sa odohráva na typickej slovenskej dedine, v akej možno žiješ aj ty.

l254786

Foto: martinus.sk

Prekliatie, Roman Kulich

Opäť slovenské prostredie, tentokrát známa horská dedinka Vlkolínec, v ktorej žije aj istá rodina. Postihlo ju prekliatie – ich pozemok navštevuje nadprirodzená bytosť prichádzajúca po boku krkavca, ktorá im zabíja dobytok. Rodinnú záhadu sa po rokoch vracajú „vyšetriť“ deti z tejto rodiny a prichádza k krvavému rozuzleniu. Aj tento príbeh je dôkazom, že na Slovensku máme množstvo talentovaných autorov krimi a trilerov, ktoré dnes vládnu knižnému trhu.

l259712

Foto: martinus.sk

Vražda s pridanou hodnotou, Václav Neuer

Krimi žáner je blízky aj Václavovi Neuerovi, ktorý nám rozpráva príbeh inšpektora Ledeckého z bratislavského oddelenia vrážd, ktorý je typickým príkladom policajta s depresiou a neusporiadaným životom. Všetko obetuje nájdeniu zločinca, no jeho pátranie komplikuje fakt, že stále nenašiel žiadne telo. Ide o autorovu druhú knihu po debute Krkavčí súd. Autorovi pridáva body fakt, že má sám skúsenosti s policajnou praxou a objasňovaním zločinov.

l253581

Foto: martinus.sk

Zdroj titulnej fotografie: pinterest.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech