Najrozšírenejšie liečivo na bolesť má nečakané závažné vedľajšie účinky. Môže ovplyvniť to, ako myslíš

  • Paracetamol je najrozšírenejšie analgetikum na svete
  • Podľa vedcov má nevídané vedľajšie účinky
  • Ľudia, ktorí ho užívajú, sú ochotní viac riskovať
Slovenské lekárne hlásia výpadok lieku, ktorý pozná takmer každý. Nejde však o jediný problém
Ilustračná fotografia, Freepik/@prostooleh
  • Paracetamol je najrozšírenejšie analgetikum na svete
  • Podľa vedcov má nevídané vedľajšie účinky
  • Ľudia, ktorí ho užívajú, sú ochotní viac riskovať

Látku acetaminofén si dobrovoľne dostal do tela zrejme už mnohokrát. Ide totižto o analgetikum lepšie známe ako paracetamol, ktoré je úplne bežné a voľne predávané pod obchodnými značkami ako Paralen a Panadol. Dané lieky dokážu podľa príbalových informácií uľaviť od množstva neduhov, vrátane bežných príznakov ako bolesť hlavy či zvýšená teplota. 

Zdá sa však, že užívanie paracetamolu nie je úplne bez rizika. Podľa štúdie z roku 2020 môže totiž zvyšovať sklon k tzv. rizikovému správaniu, informuje portál ScienceAlert.

Neurovedec Baldwin Way z Ohio State University vysvetlil, že acetaminofén zdanlivo znižuje podiel negatívnych pocitov, ktoré ľudia cítia, keď uvažujú o rizikových aktivitách. Jednoduchšie povedané, necítia sa takí vystrašení.

Záver štúdie je podporený experimentami, ktoré zahŕňali viac ako 500 univerzitných študentov. Účastníci experimentu, ktorí dostali liek, prejavili výrazne väčšiu ochotu riskovať v porovnaní s kontrolnou skupinou dostávajúcou placebo.

Ovplyvňuje psychiku

Štúdia naznačuje, že účinky lieku na znižovanie bolesti sa môžu rozširovať aj na rôzne psychologické procesy, ako je znížená citová vnímavosť, zmenšená empatia a dokonca zhoršené kognitívne funkcie.

Ďalšie experimenty ukázali, že jeho konzumácia môže znižovať vnímanie rizika v rôznych hypotetických scenároch, hoci výsledky nie sú úplne konzistentné naprieč všetkými testami. Výskumníci naznačujú, že schopnosť lieku zmierňovať pocity úzkosti by mohli byť jedným z dôvodov zvýšeného rizikového správania.

Napriek vážnosti týchto zistení zostáva jedným z najpoužívanejších liekov na svete, považovaný za nevyhnutný liek Svetovou zdravotníckou organizáciou a odporúčaný CDC na domácu liečbu bolesti pri podozrení na COVID-19. Way však upozorňuje, že by sme mali prehodnotiť niektoré z týchto odporúčaní, najmä vzhľadom na nové zistenia o vplyve tohto lieku.

Ešte pred narodením

Prijímanie paracetamolu môže byť tiež nebezpečné počas tehotenstva, naznačila ďalšia štúdia, o ktorej informuje portál The Conversation. Deti matiek, ktoré počas tehotenstva užívali tabletky na bolesť s obsahom tejto látky, sa častejšie rodili s určitým druhom behaviorálneho problému.

Najčastejšie boli problémy spojené s neprispôsobivým správaním, hyperaktivitou či zníženou pozornosťou. Štúdia, ktorá odpozorovala toto prepojenie medzi paracetamolom a správaním detí, bola uverejnená v časopise Paediatric and Perinatal Epidemiology a vykonaná na vzorke 14 000 detí.

Pozitívnejšou správou však je, že sa tieto asociácie oslabovali vekom. Boli najsilnejšie u detí vo veku troch a štyroch rokov, ale do veku ôsmich rokov vo väčšine prípadov zmizli.

Výskum vedcov však vzbudzuje otázku, či sa v dospievajúcom veku nenájdu ďalšie možné asociácie. Medzitým je podľa vedcov rozumné navrhnúť, aby tehotné ženy znížili svoj príjem liekov, vrátane liekov dostupných bez predpisu, vždy, keď je to možné, keďže žiadny liek nemôže byť úplne bezpečný pre nenarodené dieťa.

Zdroje: ScienceAlert, The Conversation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá