Najúspešnejší športovci odhalili 6 životných právd, ktoré zlepšia tvoj život

  • Dosiahnutie vrcholových športových výkonov si vyžaduje obrovskú dávku silnej vôle, sebazaprenia, odvahy a odhodlanosti. Nechaj sa preto inšpirovať tým, ako pristupuje k životu 6 pozoruhodných športovcov.
collagesport
  • Dosiahnutie vrcholových športových výkonov si vyžaduje obrovskú dávku silnej vôle, sebazaprenia, odvahy a odhodlanosti. Nechaj sa preto inšpirovať tým, ako pristupuje k životu 6 pozoruhodných športovcov.

„Svoj úspech si nedosiahol sám. Počas cesty k nemu ťa mnohí podporili. Nastal čas vrátiť to – podpor ľudí na ceste k ich úspechu.“ – Lionel Messi

Lionela Messiho netreba nikomu predstavovať. Jednoznačne ho môžeme zaradiť medzi najlepších hráčov v histórii futbalu. Jeho detstvo však ani zďaleka nebolo ľahké. Jeho rodičia mu žiaľ nemohli zaplatiť finančne náročnú liečbu poruchy tvorby rastového hormónu. Messi mal našťastie talent, a tak mu liečbu zaplatila futbalová liga. Dnes si uvedomuje, že nebyť tejto finančnej pomoci, futbalu by sa musel vzdať. Práve to je dôvodom, prečo sa stal ambasádorom organizácie UNICEF, kde pomáha nielen nemalými finančnými darmi, ale napr. aj osobnými stretnutiami s trpiacimi rodinami po celom svete. Neváhaj teda vrátiť späť všetko dobré, čo dostaneš. Ráta sa aj ten najmenší dobrý skutok.

maxresdefault

Zdroj: youtube.com

„Strach je deštruktívny. Strach z neúspechu ťa odsudzuje k neúspechu.“ – Michael Jordan

Legendárny Michael Jordan sa basketbalu začal venovať až na strednej škole. Podľa jeho slov sa však nestal členom žiadneho tímu, nakoľko pociťoval strach z poníženia. Bál sa, že nebude dostatočne dobrý. Začal na sebe preto pracovať ešte omnoho tvrdšie. Keď si bol sám sebou viac istý, založil si vlastný tím, ktorý však prvé 3 sezóny čelil len prehrám. Počas tréningov ale nepracoval len so svojím telom, ale aj so svojou psychikou. Nenechal sa preto odradiť počiatočným neúspechom a povedal si: „Pre niektorých ľudí je strach z porážky prekážkou. Pre mňa je strach len ilúziou.“ Nenechaj sa preto na ceste za svojimi snami odradiť strachom. Tvrdo na sebe pracuj, pripraveného ťa strach zmôže len veľmi ťažko.

„Nemeraj svoj úspech prostredníctvo jeho porovnávania s druhými. Pri pocitoch sklamania totiž strácaš radosť a motiváciu.“ – Tiger Woods

Tiger Woods si už v detstve stanovil jeden cieľ – poraziť rekord Jacka Nicklausa, ktorý vyhral 18 po sebe idúcich veľkých turnajov. Táto vízia ho motivovala, bola jeho hnacím motorom. Počítal so svojím talentom, no s čím nepočítal, boli zranenia z presilenia a fakt, že nemal prakticky žiaden súkromný život. Po uvedomení si, že už v detstve stanovený rekord neprekoná, dočasne úplne stratil radosť z hry a motiváciu. Jeho výsledky sa samozrejme rapídne zhoršili. Nikdy sa preto neporovnávaj s druhými – úspechy iných sú nato, aby nás v pozitívnom zmysle slova motivovali, nie ničili.

tiger-woods-1-1280x850

Zdroj: golfweek.com

„Talent je darom. Bez tvrdej práce však neznamená nič.“ – Eugenie Bouchard

Eugenie Bouchard je tenistkou, ktorá dosahovala popredné priečky v rebríčku WTA už vo veľmi mladom veku. Jej príbeh je poučením pre všetkých, ktorých ambíciou je premeniť svoj talent na úspech. Jej záľuba v tenise sa totiž v jej rodine nikdy nestretla s pochopením. Nikto z jej najbližších sa športu nevenoval, no ona mu aj napriek tomu venovala všetok svoj voľný čas už od svojich piatich rokov. Vo veku 12 rokov sa s mamou presťahovala na Floridu a sama si vyhľadala najlepšieho trénera v celom okolí. Ten si všimol jej talent a venoval mu patričnú pozornosť – znamenalo to však, že Eugenie sa úplne musela zdať „normálneho“ života dospievajúceho dievčaťa. Dodnes to však neľutuje, momentálne je jednou z najlepšie zarábajúcich tenisových hráčok a má toho pred sebou ešte veľa. Nenechaj sa preto ničím odradiť a ak sám cítiš, že máš na niečo talent a baví ťa to, tvrdo si za tým choď, nech by ťa to stálo čokoľvek.

„Najväčšou výzvou nie je hora, ktorú musíš zdolať. Najväčšou výzvou je kamienok v tvojej topánke.“ – Muhammad Ali

Jedno z množstva obrovských poučení, ktoré nám zanechal neskutočne úspešný a obľúbený boxer Muhammad Ali. Podľa jeho slov je dôležité odstrániť najprv tie najmenšie prekážky, ktoré ťa spomaľujú na ceste za svojím cieľom. Až keď to urobíš, môžeš začať „liezť na horu“.

champ2

Zdroj: scalefactor.com

„Nebuď chvastúňom, ale maj sa rád. Buď svojím najväčším fanúšikom.“ – Serena Williams

Príbeh sestier Williamsových je mnohým dobre známy. Tenisu sa začali venovať v Comptone, kde trénovali za zvuku výstrelov a rinčiaceho skla. Odtiaľ sa však postupom času dostali na prvé priečky tých najprestížnejších tenisových turnajov. Verejnosť k nim aj napriek obrovským úspechom spočiatku veľmi vľúdna nebola. Pre farbu ich pleti boli sestry mnohokrát prenasledované a presviedčané, že tenis nie je hrou pre nich. Nenechali sa však odradiť názormi neprajníkov, išli si za svojím snom a hlavne – zostali samy sebou. Je jediný človek, ktorý ťa dokáže v najťažších časoch podporiť najviac – si to ty sám.

Zdroj: lifehack.org, zdroj titulnej fotografie: koláž bien22527032.pixnet.net/bleacherreport.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech