Najväčší exportér palmového oleja zastavil vývoz. Stopka zasiahne aj EÚ

  • Palmový olej vo veľkom používa celý svet
  • Jeho najväčším exportérom je Indonézia
  • Vo štvrtok však zakázala vývoz palmového oleja
  • Palmový olej vo veľkom používa celý svet
  • Jeho najväčším exportérom je Indonézia
  • Vo štvrtok však zakázala vývoz palmového oleja

Olej je potravina, ktorú asi väčšina z nás považuje za úplne samozrejmú. Je nepravdepodobné, že by ho v obchodných reťazcoch bolo nedostatok. Teda, až doteraz.

Ako informuje Insider, Indonézia tento týždeň oznámila, že zastaví vývoz palmového oleja. Podstatnou informáciou je, že práve táto krajina je najväčší svetový vývozca tejto potraviny.

Krajina produkuje asi 60 % svetového palmového oleja, pričom jednu tretinu spotrebuje jej domáci trh. Medzi hlavných zákazníkov patrí India, Čína, ale aj Európska únia.

Indonézia
zdroj: Unsplash/Fikri Rasyid

Narastajú ceny oleja

Indonézia svoje rozhodnutie dala do praxe už vo štvrtok. Úplný zákaz exportu palmového oleja spôsobil značný nárast jeho cien naprieč celým svetom.

Indonézsky prezident Joko Widodo podľa France24 uviedol, že tento krok bol navrhnutý s cieľom znížiť domáce ceny palmového oleja a zabezpečiť dostupnosť potravín v jeho krajine.

„Budem monitorovať a vyhodnocovať implementáciu tejto politiky, aby sa dostupnosť kuchynského oleja na domácom trhu stala hojnou a cenovo dostupnou,“ poznamenal prezident.

Tento krok však neprišiel z ničoho nič. Ide o reakciu na nedávne protesty proti vysokým cenám kuchynského oleja. Maloobchodné ceny v Indonézii totiž vzrástli o viac ako 40 %, uviedla agentúra Reuters.

Indonézsky minister financií Sri Mulyani Indrawati si je vedomý toho, že zákaz palmového oleja poškodí najmä ďalšie krajiny. Za dôležitejšie však považuje pomôcť domácim, pričom zastavenie exportu tejto potraviny je momentálne najlepšie riešenie.

olej
zdroj: Unsplash/Juan Gomez

Dopad vojny na Ukrajine

Očakáva sa, že zákaz bude platiť až do odvolania. Indonézsky export palmového oleja mal v roku 2021 hodnotu približne 30 miliárd dolárov (28 miliárd eur), uvádzajú dáta portálu Statista.

V reakcii na ukončenie exportu oleja z Indonézie prišiel aj nárast cien alternatívneho rastlinného oleja. Napríklad, cena sójového oleja dosiahla najvyššiu úroveň od roku 2008. „Indonézsky zákaz vývozu pravdepodobne ešte viac podnieti globálnu infláciu potravín,“ informuje Insider.

„Jedlé oleje sú často vzájomne zameniteľné, takže nedostatok jedného typu vyvíja tlak na ostatné,“ napísala firma Gro Intelligence, ktorá sa zaoberá analýzou údajov v poľnohospodárstve.

I keď sa mnohým môže zdať palmový olej nepodstatný, jeho využitie je široké, a to aj v rôznych pochutinách na Slovensku. Považuje sa síce za ekonomickú, no určite nie ekologickú potravinu.

Olej na prídel

V obchodoch sme si mohli všimnúť, že v poslednom čase stúpli ceny aj ďalších potravín. Výnimkou nie je ani slnečnicový olej. Deje sa to v dôsledku vojny na Ukrajine, keďže naši susedia sú jeho veľkým vývozcom, uvádza Reuters.

Nejde však iba o zdražovanie. Mnohé krajiny zaznamenali už aj nedostatok slnečnicového oleja. Ukrajina predstavuje asi polovicu svetového exportu slnečnicového oleja, ktorý je jeden z najviac konzumovaných jedlých olejov.

Ruská invázia však zastavila export tejto potraviny, v dôsledku čoho sú výrobcovia rôznych potravín nútení hľadať alternatívu – napríklad repkový alebo sójový olej.

V Anglicku už dokonca niektoré supermarkety začali prideľovať predaj slnečnicového, repkového a olivového oleja v dôsledku jeho nedostatku. Ide napríklad o známy obchodný reťazec Tesco, kde si zákazník môže kúpiť maximálne tri fľaše oleja, informuje Metro.

Zdroje: Insider, France24, Gro Intelligence, Statista, Reuters, Metro

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá