Najväčšia kritička Trumpa prehrala primárky. Navyše čelí vyhrážkam smrťou

  • Liz Cheneyová prehrala primárky vo Wyomingu
  • Najväčšia kritička Donalda Trumpa tak príde o kreslo v Snemovni
  • Nemusí to byť koniec jej politickej kariéry
Donald Trump a Liz Cheneyová
SITA/AP, Mark Humphrey, Jae C. Hong
  • Liz Cheneyová prehrala primárky vo Wyomingu
  • Najväčšia kritička Donalda Trumpa tak príde o kreslo v Snemovni
  • Nemusí to byť koniec jej politickej kariéry

Považovala sa za vychádzajúcu hviezdu Republikánskej strany. Republikánske primárky v jej domovskom štáte Wyoming v roku 2020 vyhrala s obrovským náskokom, získala 73 %.

Po straníckych rebríčkoch rýchlo stúpala, až to dotiahla na predsedníčku republikánskej konferencie Snemovne reprezentantov, čo je tretia najvyššia funkcia republikánov v Snemovni. Zlom však prišiel po 6. januári 2021, keď podporovatelia Donalda Trumpa zaútočili na Kapitol.

Vtedy sa kongresmanka Liz Cheneyová rozhodla vystúpiť voči Donaldovi Trumpovi, ktorého označila za „hrozbu pre demokraciu“. Kritizovala jeho snahu zvrátiť výsledok volieb nepravdivým tvrdením, že voľby boli ukradnuté. Na rozdiel od svojich straníckych kolegov, ktorí Trumpa buď priamo zastávali, alebo mlčali, sa pustila Cheneyová do aktívneho boja s prezidentom.

Patrila k 10 republikánom v Snemovni, ktorí hlasovali za ústavnú žalobu (impeachment) na prezidenta. Neskôr sa stala podpredsedníčkou výboru Kongresu, ktorý vyšetruje útok na Kapitol.

Kongresmanka z Wyomingu a jej kolega Adam Kinzingerz z Illinois sú jedinými republikánmi, ktorí sa do vyšetrovania zapojili.

Kritika bývalého prezidenta ju však vyšla draho. Najskôr stratila kreslo predsedníčky republikánskej konferencie a teraz aj to v Kongrese.

V utorkových republikánskych primárkach prehrala drvivo. Cheneyová získala 29 % hlasov, jej oponentka právnička Harriet Hagemanová, ktorú podporoval Trump, získala dvojnásobok hlasov – 66 %, uvádza NBC News.

Cena, ktorú bola ochotná zaplatiť 

Cheneyovej nepomohli ani hlasy demokratov, ktorí dočasne zmenili stranícku príslušnosť, aby ju mohli podporiť. Wyoming je totiž jeden zo štátov, kde je najviac registrovaných voličov republikánov.

K 1. januáru ich bolo 196 000, demokratov 46 000. Začiatkom augusta pribudlo k registrovaným republikánom 11 000 voličov, uvádza Washington Post.

Predpokladá sa, že demokrati a nezávislí zmenili stranícku príslušnosť, aby mohli hlasovať za Cheneyovú, keďže obe skupiny hlásili úbytok.

Liz Cheney v reči po prehrách v primárkach v štáte Wyoming.
zdroj: SITA/AP, Jae C. Hon

Cheneyová bola na svoju prehru dopredu pripravená. „Ak je cena za obhajobu ústavy strata kresla v Snemovni, potom je to cena, ktorú som ochotná zaplatiť,“ uviedla kongresmanka v rozhovore pre New York Times krátko pred voľbami.

Počas volebnej kampane čelila neustálym útokom Trumpa, ktorý nevynechal jedinú príležitosť na jej kritiku. Političku nazval „vojnovým štváčom“.

Cheneyová si naopak zavolala na pomoc otca Dicka Cheneyho, ktorý bol viceprezidentom Georga Busha mladšieho. Ten vo videoreklamách nazval Trumpa „zbabelcom“ a uviedol, že predstavuje najväčšiu hrozbu pre Ameriku v jej existencii. Vplyv Cheneyho je však na republikánskych voličov už len malý.

Čelila vyhrážkam smrťou, preto sa musela uspokojiť s malými mítingmi 

Kongresmanke nepomohlo ani to, že za Trumpa jeho legislatívu hlasovala s 93 % zhodou, čo z nej robí jednu z najlojálnejších podporovateľov jeho zákonov.

Taktiež v minulosti používala drsný jazyk na Obamovo-Bidenovu administratívu, pričom obhajovala i niektoré konšpirácie o Barackovi Obamovi. V minulosti sa pravidelne objavovala na obrazovkách prorepublikánskej Fox News, pripomína MSNBC.

Teraz však čelila vyhrážkam smrťou, ktoré jej bránili v usporiadaní veľkých a otvorených mítingov. Cheneyová sa tak musela uspokojiť len s malými, ktoré sa konali u nej doma na ranči a boli na pozvánku, uvádza New York Times.

Chybou môže byť, že sa kongresmanka odmietla zamerať na svoje úspechy, ktoré dosiahla pre Wyoming. Namiesto toho sa zamerala na osobný boj s exprezidentom. Kritizovala pritom aj vlastnú stranu, ktorá klamstvá Trumpa vo veľkej miere prijala. Republikánsku stranu nazvala „chorou“. 

„Pokojne som mohla dosiahnuť to isté,“ povedala na adresu volebných výsledkov primárok z roku 2020. „Cesta bola jasná. Ale to by si vyžadovalo, aby som súhlasila s klamstvom prezidenta Trumpa o voľbách v roku 2020. Vyžadovalo by si to, aby som umožnila jeho pokračujúce snahy o rozvrátenie nášho demokratického systému a útok na základy našej republiky,“ vysvetlila vo svojej reči, kde priznala prehru.

„To bola cesta, ktorou som sa nemohla a nechcela vydať,“ uviedla kongresmanka.

Možné prezidentské ambície 

Pozorovatelia si však všimli, že reč bola určená viac širokej verejnosti ako podporovateľom z Wyomingu. Médiá sa zhodujú, že politická kariéra Cheneyovej sa so stratou kresla v Snemovni nekončí.

Naopak, političke nechýbajú ambície, hovorí sa, že by sa mohla stať kandidátkou na prezidentku. V rozhovore pre NBC News uviedla, že uvažuje nad možnosťou prezidentskej kandidatúry v roku 2024. 

V minulosti sa objavila aj zmienka komentátora New York Times Toma Friedmana, ktorý navrhoval, aby Joe Biden vyhodil Kamalu Harrisovú a nahradil ju práve Liz Cheneyovou.

Dvojica by tak tvorila nadstranícku administratívu, ktorá by mohla zachrániť Spojené štáty pred polarizáciou. Nápad však vyvolal kritiku.

Liz Cheneyová so svojim otcom bývalým viceprezidentom Dickom Cheney.
zdroj: SITA/AP, Jae C. Hon. Liz Cheneyová so svojím otcom, bývalým viceprezidentom Dickom Cheney.

Cheneyová by však mohla byť aj naďalej vplyvnou tvárou protitrumpovského hnutia, ktorá by poukazovala na prešľapy bývalého prezidenta. Spustenie projektu, ktoré má Trumpovi zabrániť „návrat do Oválnej pracovne“ už ohlásila. 

„Rozhodnime sa, že budeme stáť spolu – republikáni, demokrati a nezávislí – proti tým, ktorí by zničili našu republiku,“ povedala, keď priznávala prehru.

„Sú nahnevaní a odhodlaní, ale nevideli nič také ako moc Američanov zjednotených v obrane našej ústavy a oddaných veci slobody. Na tejto zemi niet väčšej moci a s Božou pomocou zvíťazíme,“ verí Cheneyová.

Z 10 republikánov v Snemovni, ktorí volili za impeachment, ostali len 2 

Momentálne to vyzerá, že Trump má v strane prevahu a stále má aj vplyv na republikánskych voličov. Z 10 republikánov zo Snemovne, ktorí volili za jeho ústavnú žalobu v Snemovni, len dvaja – David Valadao a Dan Newhouse – vyhrali stranícke primárky a v novembri budú čeliť protivníkom z opačného tábora.

Dvaja republikáni, Herrera Beutlerová a Peter Meijer, prehrali s tesným rozdielom primárky, dvaja, Liz Cheneyová a Tom Rice, prehrali markantne. 

Štyria ďalší, Fred Upton, John Katko, Adam Kinzinger, Anthony Gonzalez, sa rozhodli v Kongrese skončiť. Niektorí po vyhrážkach smrťou, najmä pre obavy o bezpečnosť.

Lisa
zdroj: SITA/AP, Mark Thiessen. Na snímke senátorka z Aljašky Lisa Murkowská počas kampane o znovuzvolenie.

Naopak, opačnú taktiku ako Liz Cheneyová si vybrala senátorka z Aljašky Lisa Murkowská, ktorá tiež volila za ústavnú žalobu na Trumpa a viackrát ho kritizovala.

Murkowská sa v kampani zamerala na svoj domovský štát a jeho problémy, tému bývalého prezidenta úplne vynechala. Senátorka postúpila do novembrových volieb, kde bude čeliť republikánskej kandidátke, ktorú podporil Trump Kelly Tshibakovej.

Napriek tomu sa Trumpovi na Aljaške podaril úspech, do novembrového kola postúpila aj kandidátka, ktorú podporoval, Sarah Palinová, uvádza ABC News.

Palinová v minulosti kandidovala za viceprezidentku Johna McCaina, ktorý sa v prezidentských voľbách postavil Barackovi Obamovi. Okrem toho bola aj guvernérkou Aljašky. 

Zdroje: NBC News, Washington Post, New York Times, MSNBC, New York Times, TASR, ABC News, NBC News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá