Najznámejší „tajní“ agenti sveta. Zbabrali útok na Skripaľa aj výbuch munície v Česku, Putin ich ovešal medailami

  • Putinom vyznamenaní tajní agenti, „hrdinovia Ruska,“ ktorých tváre a mená pozná celý svet
  • Podľa vyšetrovaní už narobili problémy aj na Ukrajine, v Čečensku či v Moldavsku
  • Okrem vyznamenania im mali byť za zásluhy pridelené drahé byty v Moskve v hodnote 350 000 dolárov
Alexander Petrov a Ruslan Boširov
Alexander Petrov a Ruslan Boširov, dvojica najznámejších tajných agentov na svete., TASR/Metropolitan Police via AP
  • Putinom vyznamenaní tajní agenti, „hrdinovia Ruska,“ ktorých tváre a mená pozná celý svet
  • Podľa vyšetrovaní už narobili problémy aj na Ukrajine, v Čečensku či v Moldavsku
  • Okrem vyznamenania im mali byť za zásluhy pridelené drahé byty v Moskve v hodnote 350 000 dolárov

Dnes len asi málokto nepozná fotografie dvojice údajne ruských „tajných“ agentov, ktorí mali stáť za útokom na dvojitého britsko-ruského agenta Sergeja Skripaľa vo Veľkej Británii, aj za výbuchom muničných skladov v Českej republike v roku 2014. Dvojica sa na svojich potulkách po Európe preukazovala napríklad s ruskými pasmi na mená Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, okrem toho sa neskôr preukazovala napríklad s moldavským či tadžikistanským pasom, pochopiteľne už s inými menami.

Hoci podľa Ruska ide o obyčajných civilistov, investigatívnym novinárom i vyšetrovateľom sa podarilo vypátrať, že má ísť o agentov Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu z jednotky 29155, ktorá patrí pod tajnú spravodajskú ruskú rozviedku GRU, známu už z čias Sovietskeho zväzu. Táto jednotka je dnes známa svojim pôsobením po Európe, kde plní jednotlivé úlohy v prospech Ruska, akými sú, zdá sa, napríklad otrávenie agenta zradcu, či zničenie skladu s muníciou, ktorá mala ísť na Ukrajinu.

Taktiež sa im pripisuje prevrat v Čiernej hore, destabilizácia v Moldavsku či pokus o zavraždenie bulharského obchodníka so zbraňami, ktorý súvisí aj s prípadom vybuchnutého muničného skladu v ČR.

zdroj: TASR/AP

Ako agentov vojenskej tajnej služby GRU identifikoval Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu v októbri 2018 investigatívny web Bellingcat za prispenia ruského serveru The Insider. O Miškinovej identite písala aj skupina ruských blogerov Conflict Intelligence Team. Na zistenie ich priviedli verejne dostupné dokumenty o prevode osobného automobilu v roku 2017 – predajcom bol Anatolij Čepiga, kupcom Alexander Miškin,“ písali dnes o odhalení tejto dvojice Lidovky.cz.

Obaja majú bohaté skúsenosti, napríklad zo susednej Ukrajiny

Miškin podľa zistení pochádza pôvodom zo zaostalej obce Lojga zo severu Ruska, kde dlhšie žil so svojou babičkou. Jeho pravú identitu a pravé meno pomohli odhaliť aj obyvatelia tejto obce, ktorého si mladého Miškina pamätajú ako dedinského DJa.

Neskôr nastúpil na lekársku vojenskú fakultu v Petrohrade. Následne sa presťahoval do Moskvy a získal tajnú identitu. „Podľa investigatívneho webu Bellingcat v období 2011 až 2018 veľa cestoval pod falošným menom, a to predovšetkým na Ukrajinu a do moldavského separatistického regiónu Podnestersko. Na Ukrajine bol aj v roku 2013 počas protestov,“ informujú Lidovky.

zdroj: TASR/AP/Russia Today. Na videosnímke vydanej 13. septembra 2018 muži identifikovaní ako Alexandr Petrov (vpravo) a Ruslan Boširov počas rozhovoru pre televíziu RT v Moskve. Viacerí obyvatelia ruskej obce Lojga z Archangeľskej oblasti potvrdili, že jedným z mužov podozrivých z pokusu o otrávenie bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa je aj ich rodák Alexandr Miškin, ktorý v tejto kauze vystupuje pod krycím menom Alexandr Petrov.

Druhý menovaný, Čepiga, je pôvodom z ďalekých, východných končín Ruska, z Amurskej oblasti. Rovnako ako Miškin má vyše 40 rokov. Za sebou ma podľa zistených a medializovaných informácii bojové skúsenosti z konfliktov v Čečensku i na Ukrajine. Je členom GRU a mal by mať hodnosť plukovníka.

Obaja muži sa podľa zistení českej Národnej centrály proti organizovanému zločinu v roku 2014 (kedy vybuchli muničné sklady) pohybovali po území Českej republiky. „Server Respekt.cz s odkazom na políciu uviedol, že obaja hľadaní muži s pasmi na fiktívne mená prileteli 13. októbra 2014 do Česka a boli vopred objednaní na návštevu muničného skladu vo Vrběticiach… V tej dobe sa v sklade údajne nachádzali zbrane, ktoré mal nakúpiť bulharský obchodník so zbraňami. Zrejme dodával zbrane na Ukrajinu, ktorá bola práve vo vojne s Ruskom,“ vysvetľovala dnes Česká televízia.

ruská ambasáda rusko putin
zdroj: TASR/AP Photo/Petr David Josek

Ich plán bol údajne trochu iný

Minister vnútra Českej republiky a aktuálne aj minister zahraničných vecí Ján Hamáček dnes v známej relácii Českej televízie Otázky Václava Moravce oznámil, že síce sa ruským agentom podarilo zničiť to, čo bolo v skladoch vo Vrběticiach, ich pôvodný plán bol však podľa zistení vyšetrovania trochu iný. „Dá sa povedať, že sa pri prvom výbuchu odohralo niečo iné, než bolo plánované,“ prezradil český minister v televízii.

Munícia mala podľa Hamáčka vybuchnúť až v čase, keď už bude v Bulharsku. Český minister taktiež prezradil, že dvojica známych ruských agentov sa o objekt vo Vrběticiach aktívne zaujímala. Spomínaný bulharský obchodník, ktorý muníciu kupoval a údajne chcel potom ďalej posunúť na Ukrajinu, je Emilijan Gebrev. Toho sa niekto pokúsil otráviť v roku 2015. Podľa niektorých tvrdení a na základe vyšetrovania je v tom opäť známa ruská dvojica a GRU. Podobne ako dvojitý agent Sergej Skripaľ však bulharský podnikateľ neúspešný pokus o vraždu prežil.

Česko na celom prípade spolupracuje aj s Bulharskom. Andrej Babiš vyhlásil, že chce svetu ukázať, čo je Rusko zač. „Česká vláda v pondelok prerokuje správu tajných služieb, ktorá obsahuje informácie o účasti agentov ruskej rozviedky GRU na výbuchu muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014. V nedeľu to oznámil premiér Andrej Babiš s tým, že požiadal o odtajnenie dokumentu pre verejnosť,“ písali sme dnes počas dňa.

Případ Vrbětice projedná vláda zítra za účasti bezpečnostních složek

Případ Vrbětice projedná vláda zítra za účasti bezpečnostních složek.

Posted by Andrej Babiš on Sunday, April 18, 2021

 

Medaily od Putina

Miškin a Čepiga boli podľa Bellingcatu zhruba v období, keď sa podieľali na vybuchnutí skladov v ČR, vyznamenaní titulom „Hrdinovia Ruska“. „O vyznamenaní rozhodol zvláštnym dekrétom prezident Vladimir Putin. Vyznamenanie od prezidenta Miskin podľa ľudí zo svojho okolia dostal za činnosť vzťahujúcu sa k okupácii Krymu alebo ku zvrhnutému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi – uviedol v roku 2018 Bellingcat.

Janukovyč bol na Putinov pokyn počas protivládnych nepokojov v Kyjeve v roku 2014 tajne prepravený na Ruskom kontrolovaný Krym. Krátko po vyznamenaní sa Miškin, rovnako ako Čepiga, presťahoval do bytu v moskovskom mrakodrape za 350 000 dolárov. Byt nekúpil, bol mu podľa oficiálnych záznamov pridelený,“ pokračujú Lidovky.cz.

Hybridná vojna po rusky: Mŕtve dievčatko neexistuje. Dostali sme príkaz, aby sme to odvysielali, priznali novinári

Zdroje: archív Startitup, Lidovky.cz, ČT24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech