Nápad Košičana sľubuje revolúciu v osvetlení domu so životnosťou 80 rokov a bez dodatočných nákladov

  • Nápad, vďaka ktorému by bolo možné na desaťročia zabezpečiť osvetlenie domu bez potreby dodatočnej energie, vznikol v hlave Andreja Dučaya z Košíc, keď mal 12 rokov. Po rokoch sa k projektu rozhodol vrátiť a my dúfame, že sa z toho stane pohon budúcnosti.
kosice.korzar.sme.sk
  • Nápad, vďaka ktorému by bolo možné na desaťročia zabezpečiť osvetlenie domu bez potreby dodatočnej energie, vznikol v hlave Andreja Dučaya z Košíc, keď mal 12 rokov. Po rokoch sa k projektu rozhodol vrátiť a my dúfame, že sa z toho stane pohon budúcnosti.

Rodený Košičan Andrej Dučay navštevoval Strednú poľnohospodársku technickú školu v Košiciach a v roku 1989 doštudoval ako mechanizátor.

Pre Košický denník Korzár prezradil svoje detské plány, ktoré mal po strednej škole, ale z rôznych dôvodov to nevyšlo.

„Chcel som ísť na vysokú školu, ale pre isté rodinné záležitosti som napokon nešiel. Skončil som ako vodič v ČSAD. V rokoch 1993 a 1994 som mal ťažké úrazy. Dával som sa dosť dlho dokopy fyzicky aj psychicky.“

V živote to nemal ľahké a na rovinu priznal, že v tom svoju rolu zohral aj alkohol. Momentálne sa Andrej nachádza v sociálnej núdzi a žije v resocializačnom zariadení.

Na obdobie, keď s vedátorstvom začínal, zaspomínal:

„Možno som toho mal v hlave o trošku viac ako bežní ľudia. Bavila ma mechanika a permanentné magnety.“

Unikátny projekt z detstva má šancu uspieť

Na svojom vynáleze pracoval od svojich 12-tich rokov a trvalo to celkovo šesť rokov, kým dal svoj koncept samočinného magnetického pohonu dokopy v teoretickej rovine. Na jeho projekt dlhé roky padal prach, no Andrej sa rozhodol k nemu vrátiť a dať mu druhú šancu s nádejou, že by mohol prekvapiť a uspieť.

„Nakreslil som ho, všetko som prepočítal a dospel som k tomu, ako majú byť magnety usporiadané, aby tam pôsobili sily najefektívnejšie,“ uviedol pre Korzár Košice.

Pri klasickom konvenčnom pohone je potrebná elektrina alebo rôzne pohonné látky. No Andrejov vynález je iný, prelomový. Pri jeho pohone sa využíva iba prirodzená odpudivá sila. Vďaka tejto sile sa dá do pohybu generátor, ktorý vyrába elektrinu.

„Výkon som vypočítal na zhruba 5 kW, čo by zabezpečilo trebárs osvetlenie pre celý rodinný dom,“ doplnil Andrej.

Návrh konštrukcie magnetického motora

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: komel.katowice.pl

Pre tento projekt zvolil neodymové magnety, ktorých životnosť je 80 rokov, čo znamená permanentne funkčný pohon bez dodatočných nákladov na jeho udržanie. Jediným nákladom by bola výmena ložísk každých 6 rokov.

Ďalšou výhodou neodýmových magnetov je, že aj veľmi malý magnet vie mať obrovskú silu. Andrejov motor obsahuje malé magnety v tvare valca s priemerom do 25 mm. Aj napriek malej veľkosti dokáže každý magnet tejto veľkosti uniesť až 9,3 kg a vytvoriť magnetické pole 5000-krát silnejšie ako zemské magnetické pole.

To, čomu vďačíme za energiu, ktoré magnety produkujú, opísal Andrej veľmi zjednodušene:

„Tieto magnety sa vyrábajú tak, že sa do nich púšťa vysoké napätie v impulzoch a to v nich ostáva. To vytvára ich silu,“ dodal pre Korzár Košice.

Andrejov nápad sa čírou náhodou dostal k inžinierovi Jánovi Kaňuchovi z Technickej univerzity v Košiciach, ktorého skutočne zaujal a tak prebral pozíciu akéhosi Andrejovho „odborného guru“. A kedže nič podobné vo svete nie je, Ján trvá na tom, aby si dal Andrej svoj nápad patentovať, čo je už v štádiu riešenia.

Ako je zvykom, náhoda často stojí za veľkými úspechmi, a ja verím, že to tak bude aj v tomto prípade a nápad, ktorý dlhé roky ležal niekde zabudnutý, prinesie Andrejovi úspech a druhú šancu na plnohodnotný život.

zdroj: kosice.korzar.sme.skyoutube.com/AndrejDučay</span

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK