Naša freestyle kajakárka: Na majstrovstvá ideme tri baby

  • Na minuloročnom európskom pohári získala Alexandra Cisárová štvrté miesto.
  • Za profesionálku sa napriek tomu nepovažuje.
BeFunky-collage
unsplash.com, Siemens
  • Na minuloročnom európskom pohári získala Alexandra Cisárová štvrté miesto.
  • Za profesionálku sa napriek tomu nepovažuje.

Nie si len taká obyčajná kajakárka – ako presne sa nazýva tvoja disciplína a v čom je špecifická?

V začiatkoch sa to volalo rodeo na divokej vode, dnes má táto disciplína názov freestyle kayak. Kedysi som jazdila na rýchlostnom kajaku, ale ani to mi nepripadalo ako niečo obyčajné, zákutia Dunaja sú nádherné miesta. Výlety na morských kajakoch mali tiež svoje čaro. No mne učarovala divoká voda, pretože byť v perejách znamená byť ešte bližšie k vode, a aby to človek zvládol, musí sa veľa venovať technike.

Saša krotí analýzy v Siemens Healthineers a po práci divokú vodu na kajaku.

Koľko ľudí sa takému niečomu venuje na Slovensku?

Dnes ich nie je veľa, na tohtoročné majstrovstvá Európy ideme štyria, z toho paradoxne 3 baby, ale mohlo by nás byť oveľa viac. Nemáme žiadnych juniorov. Pred zhruba 10 – 15 rokmi táto disciplína zažívala boom a na preteky sa chodievalo autobusmi, ale postupne sa tomu ľudia prestali venovať. Možno to znovu ožije ďalšou generáciou.

Vieme o tebe, že pracuješ v IT oblasti. V tomto ideš tiež dosť proti prúdu, však? Alebo sa to už zmenilo?

Asi tým myslíš to, že som žena v IT. Je nás stále málo, to je pravda. Ja som chcela študovať a robiť to, čo ma baví, takže toto som nikdy neriešila. Robila som vo viacerých IT firmách a s kolegami sa mi vždy dobre spolupracovalo.

Saša je s vodou na jednej vlne

Momentálne ťa môžeme vidieť v náborovom videu Siemens Healthineers, kde pracuješ. Čomu sa tam konkrétne venuješ? Napĺňa ťa to alebo počítaš minúty, kým vyrazíš na vodu?

Minúty počítam, keď máme na krku termín, ale len preto, aby som si vyrátala, či ešte stihnem dokončiť, čo mám v pláne, predtým, ako pôjdem pre deti alebo na vodu. Ak nestíham, vezmem si domov notebook a dokončím prácu večer z domu. A samozrejme, že ma to napĺňa, inak by som tu nebola. Keď som v minulosti programovala pre poisťovňu, prestalo ma to baviť. Vyvíjať zobrazovací medicínsky softvér je pre mňa oveľa zaujímavejšie, aj keď zložitejšie. Navyše musíme pri vývoji dodržiavať rôzne procesy, aby náš softvér spĺňal prísne normy.

Vyvíjať medicínsky softvér znamená, že reálne pomáhaš lekárom liečiť a zachraňovať životy…

Áno – keď k nám príde prednášať špičkový kardiochirurg o najmodernejších operáciách srdca a vysvetľuje nám, čo všetko z nášho softvéru sa pri tom využíva, upozorňuje, že na niektoré úkony má chirurg len jeden jediný pokus. Vtedy viem, že naše úsilie stojí za to.

V čase nakrúcania tohto videa bola Saša AFK – spúšťala sa na divokej vode.

Idú vôbec IT a divoká voda dokopy? Stíhaš sa obom venovať naplno (popri deťoch a ďalších záľubách)? 

Nestíham. Pracujem na skrátený 6-hodinový úväzok, športu sa tiež nevenujem naplno. Navyše sa rozhodujem, či pôjdem na kajak alebo na surf, podľa nálady alebo podľa toho, či ma práve bolia ruky alebo nohy. Párkrát som mala v Čunove v jeden deň zároveň kajakársky aj surfový závod a stalo sa, že odštartovali finálové jazdy na surfe bezo mňa a tým pádom som mala menej času na svoje jazdy. Mne to však takto vyhovuje a povedala by som, že to ide dokopy úplne ideálne, všetko sa to dopĺňa. Pokiaľ vnútorne cítim, že sa zlepšujem a že ma to stále baví, tak som spokojná. Jediné, kde sa naozaj snažím stíhať, sú deti, pretože rastú veľmi rýchlo. Veľa si spolu čítame, jašíme sa a chodíme na výlety.

Celý rozhovor nájdete tu.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Siemens. 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá